NITRA. V meste sa objavili agresívne húsenice spriadača amerického, motýľa so snehovobielymi krídľami. Požierajú listy stromov. Radnica už objednala firmu, ktorá urobí postrek.
„Keby sme nezasiahli, stromy by mohli úplne vyschnúť,“ povedal Pavol Jakubčin z mestského úradu.
Napadnutý strom je bez listov. Foto: Dušan Tarko
Jasene im nechutia
„Bývam na Dieloch, na rohu ulíc Považská a Kmeťova sú stromy plné húseníc. Tri sú už skoro celkom suché. Mám strach tadiaľ chodiť, lebo húsenice vylučujú jed,“ upozornila nás na problém čitateľka.
„Húsenice pri dotyku s kožou vyvolávajú alergickú reakciu,“ potvrdila odborníčka. Keď ich skúmala, vysypala sa.
Spriadač americký napadol stromy na Popradskej, Kmeťovej aj Považskej ulici. Pre tohto škodcu je typické, že vytvára v korunách stromov pavučinové hniezda, z ktorých sa do okolia šíria húsenice.
„Väčšinou napáda les, množí sa neskutočne rýchlo. Sme nemilo prekvapení, že ho máme na sídlisku. V Nitre sme ho po prvý raz zaznamenali minulý rok,“ povedala Ľudmila Šterdasová z radnice.
Vlani húsenice obžrali všetky stromy v okolí križovatky Hviezdoslavova - Mikovíniho. Výnimkou vraj boli len jasene, ktoré chlpatej húsenici evidentne nechutili.
Húsenice vytvárajú na stromoch pavučiny. Foto: Dušan Tarko
Výskyt treba hlásiť
Postrek vlani stromy zachránil. Urobia ho aj túto sezónu, firma čaká na vhodné počasie bez dažďa.
Keďže sú napadnuté stromy blízko domov, postrekovať ich budú v noci, aby sa ľudia nedostali do kontaktu s chemikáliou.
„Napadnutých je asi desať stromov, ale postriekať treba aj ďalšie v okolí, celkom ich bude asi 25 až 30,“ povedala Šterdasová.
Spriadač americký napáda podľa odborníka väčšinou javorovce. Ľudia, ktorí tohto škodcu spozorujú, by mali jeho výskyt hlásiť na radnici.
„Húsenice vyvolávajú silné alergické reakcie, preto ich nechytajte. Aj môj kolega bol vyhádzaný. Napadnutý strom treba radšej obísť ako podísť,“ povedal František Kurupka z asanačnej firmy.
Hniezdo húseníc. Foto: Dušan Tarko
Spôsobujú holožery
Podľa odbornej literatúry bol spriadač americký zavlečený do Európy po druhej svetovej vojne. Na Slovensku sa vyskytuje v jeho najteplejších oblastiach. Za rok máva dve generácie.
Motýle prvej generácie sa roja v máji a samičky kladú vajíčka vo veľkých skupinách na spodnú stranu listov. Vyliahnuté húsenice sa zdržujú pohromade a pod ochranou hustej pavučiny obžierajú listy až na kostru. Neskôr sa rozliezajú a často spôsobujú holožery na napadnutých stromoch.
Druhá generácia motýľov sa rojí koncom júla a v auguste. Je početnejšia, preto môže napáchať väčšie škody.
Podľa odborníkov poškodzuje spriadač americký najčastejšie orechy, jablone, čerešne, slivky, moruše, z ostatných listnatých drevín javorovec a bazu.
Na internete sa píše, že účinným spôsobom ochrany je okrem postreku aj mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami.
Strom zostal úplne bez listov. Foto: Dušan Tarko
Foto: Ľudmila Šterdasová
Hniezdo. Foto: Ľudmila Šterdasová
Foto: Dušan Tarko
Foto: Dušan Tarko
Vlani sa spriadač americký objavil v Nitre po prvý raz. Zlikvidoval ho postrek. Foto: Ľudmila Šterdasová