Je autorom stĺpu partnerských miest pred MsÚ aj vstupných pylónov do nášho mesta. Vyrobil tiež insígnie primátorskej reťaze pre mesto Nitra.
NITRA. Prvou samostatnou prierezovou výstavou sa v galérii prezentuje akademický sochár Milan Marciňa. V minulosti väčšinou vystavoval spoločne s manželkou - dnes už zosnulou Zuzanou Marciňovou-Hetminskou, a dcérami, ktoré sa tiež venujú umeniu.
Obrazy, reliéfy a plastiky od 70. rokov minulého storočia až po súčasnosť autor vystavuje v Salóne Nitrianskej galérie, výstava s názvom Retrospektíva potrvá do 6. júna.
Tieseň je najvyššia
„Je to taká skromnejšia ukážka mojej práce od skončenia VŠVU v roku 1970 až dodnes. Väčšina mojich výtvorov na tejto výstave je z dreva, zo starších sú tu aj diela z bronzu a epoxidu,“ hovorí Milan Marciňa, ktorý vlani oslávil 65 rokov. „Z motívov sú tu zastúpené figurálne, abstraktné, sú tu veci s náboženskou tematikou, výjavy z prírody aj bežného života.“
Rodáka z Trenčína si už v minulosti získalo najmä drevo. Rezbárčinu vyštudoval v rámci strednej umeleckej priemyslovky v Bratislave a aj počas vysokoškolského štúdia sa priebežne venoval práci s drevom. „Aj diplomovú prácu som robil z dreva. Je to moje zatiaľ najväčšie dielo – 3,10 metra vysoká figúra s názvom Tieseň z brestového dreva. Nemám z neho ani fotku, ostal mi len model vo veľkosti zhruba jednej desatiny plastiky,“ hovorí umelec.
„Ale robil som aj veci z kameňa, bronzu a iných kovov či zliatin. Bronzové veci som si dával odlievať špecialistom, až takú širokú škálu materiálového vybavenia nemám. Robil som najmä bronzové busty, naposledy napríklad generála Goliana pre obec Golianovo, pri materskej škole na sídlisku Sever v Šahách mám tri metre vysokú hliníkovú sochu Matka,“ doplnil Marciňa.
Je aj autorom mnohých diel v Nitre. Vytvoril napríklad kamenný stĺp partnerských miest pred MsÚ v Nitre, hliníkovú plastiku Kvet na sídlisku Chrenová či reliéf Ľudia pre zdravotné stredisko v Nitre. Vytesal tiež vstupné pylóny do nášho mesta a je aj autorom insígnie primátorskej reťaze pre mesto Nitra. Vlani umelec získal Cenu primátora mesta za celoživotné dielo a prínos pre nitriansku kultúru.
Najďalej v Austrálii
Diela Milana Marciňu vlastnia nielen galérie a zberatelia na Slovensku, ale aj v zahraničí. Najďalej sa jeho umelecké predmety dostali až do Austrálie. Keďže dlhé roky robil aj ceny pre víťazov medzinárodného festivalu Agrofilm v Nitre, jeho drevené sošky sa s ocenenými účastníkmi dostali aj do ďalších krajín sveta.
Milana Marciňu na jeho dlhoročnej umeleckej kariére najviac teší to, že žije, že má zdravé ruky a môže robiť, že mu to ešte myslí, aj keď sa vraj skleróza občas dostavuje. „Umelecká tvorba je pre mňa robotou a zábavou zároveň, veľmi ma to baví,“ dodal autor, ktorý sa momentálne venuje drobnej voľnej tvorbe a zakázkam pre súkromné osoby.
Milan Marciňa pred jednom zo svojich najstarších diel - Madonou z roku 1977.
Autor a Vtáčia rodina.
Život večný.
Plastiky Úžas a Údiv.
Videl som znamenie na nebi.
Motýľ, v pozadí reliéf Moja vlasť.
Dar života.
Čas stvorenia ešte neskončil.
Hlava Krista.
Premeny.
Na pláži.
Pri jazere. FOTKY: (ČE)