Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia
Pridajte si svoje mesto

S podporou mesta chce stabilizovať hokej v Nitre

Do čela nitrianskeho hokeja sa vracia staronová tvár. Ján Plandora už v minulosti viedol klub, dokázal pritiahnuť ľudí do hľadiska a bol aj pri zisku bronzových medailí v roku 2006. Známy podnikateľ sa vo štvrtok stal podpredsedom predstavenstva HK Nitra,

Bývalý šéf klubu Ján Plandora sa opäť vracia do nitrianskeho hokeja.(Zdroj: archív MY)

pričom post predsedu zatiaľ zostal neobsadený.

Čo vás opäť priviedlo do nitrianskeho hokeja?
- Z klubu som odišiel po sezóne 2009/10, bol som síce členom dozornej rady, ale do riadiaceho procesu som sa nezapájal. V poslednom čase som sa zúčastnil viacerých stretnutí predstaviteľov mesta a klubu, kde sa riešili otázky ďalšieho smerovania klubu a určité problémy v súvislosti s reštrukturalizáciou. Na jednom stretnutí som bol oslovený teraz už bývalým riaditeľom Panisom, či by som sa nevrátil späť. Uistil som sa, že pán primátor má napriek zložitej ekonomickej situácii v spoločnosti naďalej záujem o udržanie extraligového hokeja v Nitre, a tak sme sa dohodli, že mu predložím svoju predstavu o riadení klubu. Asi sa mu to pozdávalo a v zásade sme sa dohodli na forme podpory. Bez tejto dohody by som si na túto funkciu určite netrúfol. Teraz by sme mali dopracovať koncepciu na všetkých úrovniach riadenia klubu a dať ju na diskusiu ľuďom, ktorí majú záujem hokeju pomôcť.

V hokeji, a nielen nitrianskom, ide hlavne o peniaze. Je dnes počas krízy iná situácia so zháňaním financií, ako pred 5-7 rokmi?
- Určite áno, celý slovenský šport je podvyživený a hokej, ako jeden z finančne najnáročnejších, to pociťuje veľmi. Výsledky tohto stavu vidieť na každej úrovni - reprezentácia, extraliga, mládež. Bude náročné zabezpečiť rozpočet, ale verím, že s tímom ľudí, ktorý sme začali dávať dokopy, sa to podarí.

Máte prehľad o tom, čo hlavne nitrianskemu hokeju chýba a na čo sa treba najviac zamerať?
- Samozrejme, okrem väčšieho balíka peňazí je to hlavne stabilita. Od 1. mája 2008, keď som prvýkrát odišiel z funkcie riaditeľa, tu bol každý rok šéfom niekto iný. Najprv pán Lukáčik, potom o rok znovu ja, následne pán Kusý a naposledy pán Šmidák. Minimálna kontinuita. Pokiaľ sa chceme vrátiť tam, kde sme boli pred 6 alebo 7 rokmi, musíme sa dohodnúť najprv na tomto.

Je šanca, že by nitriansky hokej získal významného generálneho sponzora?
- Za mojej prvej éry sme nikdy nemali megapartnera, ale boli sme vďační všetkým našim partnerom, tým generálnym samozrejme naviac. Portfólio partnerov tvorilo 70-80 firiem. Vlani tiež nebolo málo partnerov, minimálne tých si musíme udržať. Verím, že pribudnú aj iní. O GP na úrovni aspoň 25% z rozpočtu som vždy sníval, možno sa práve tento rok sen premení na skutočnosť.

Za vašej predošlej éry mal klub dobré výsledky, zároveň ste sa však ani vtedy nevyhli vytváraniu dlhu. Teraz sa pracuje na tom, aby bol klub oddlžený. Budete teraz raziť inú stratégiu ako v minulosti?
- Ja som nikdy nechcel vytvárať dlhy, aj keď som tomu nedokázal zabrániť. Za päť sezón to bolo spolu cca 17 mil. korún. Na druhej strane, za predchádzajúceho vedenia mesta bola priama podpora mužského hokeja len zlomkom tej z posledných troch rokov. Klub z vlastných prostriedkov vybudoval C tribúnu, skyboxy, šatne, bufet, obchod. Ale určite bola iná doba. A moje predstavy do sezóny? V prvom rade pritiahnuť späť divákov, hrať atraktívny útočný hokej, postúpiť do play-off a nezvýšiť súčasnú zadlženosť klubu.

Je pravda, že reštrukturalizácia a pohľadávky voči hráčom sa hýbu na úrovni 500-tisíc eur? Čo s tým chcete robiť?
- Nemám ešte všetko zmapované, reštruktúra sa bude platiť ešte dva a štvrť roka, na ňu musíme peniaze nájsť, aj keď nie všetko je v nej v poriadku. Záväzky hráčov sa vždy v nejakej výške prenášali a prenášajú nielen v Nitre, ale aj v Slovane, Košiciach. Je otázkou, aká je to čiastka a koľko percent tvorí z nového rozpočtu. My musíme okamžite naštartovať marketing, osloviť tzv. istých partnerov a zabezpečiť už v máji do klubu prvé peniaze.

Kto budú tréneri? Začína sa už skladať aj káder?
- Riaditeľom klubu som sa stal vo štvrtok 3. mája poobede a otázka trénerov a mužstva je jedna z prvoradých. Jednania začali, v klube je konsenzus, aby vo funkcii pokračoval pán Kolečáni, ale definitívne zloženie trénerskej dvojice bude známe až tento týždeň. Prípravu chceme odštartovať 14. mája. Zo súčasného kádra by mala zostať asi polovica hráčov, zvyšok musíme doplniť. Mužstvo chceme postaviť tak, aby bolo reálne šieste miesto, a zároveň zabezpečený mzdový limit, ktorý sme si dali.

V Nitre má mládež pod palcom iný subjekt - HC Nitra. Počuli sme však, že na novú sezónu od SZĽH dostal licenciu pre mládežnícke súťaže HK Nitra. Znamená to, že muži aj mládež budú opäť pod jednou strechou?
- V lete 2009 sa mládežnícke licencie účelovo previedli na akciovú spoločnosť pánov Lukáčika a Repu. HK reálne hrozil konkurz a zánik, chceli sme aspoň mládež mať v poriadku. Aj ja som v tom videl dobrý krok. Realita je však iná. Spolupráca medzi mládežou a mužmi je problematická. Preto už bývalé vedenie HK začalo robiť kroky smerujúce k vráteniu licencií. Tie sa napriek stanoveniu symbolickej ceny za jej prevedenie (predaj) nikdy nezaplatili. Všetci mládežnícki hráči prešli do HC úplne bezodplatne. Teraz si na nich robia nároky. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť 19. mája. HK má všetky predpoklady, aby sa mládežnícky hokej v Nitre robil minimálne na takej istej úrovni. Máme od mesta v prenájme zimný štadión, všetky šatne, robíme rozvrhy na obsadenie ľadových plôch. Predstavitelia mesta garantujú podporu mládežníckeho hokeja práve vtedy, keď ho budú mať aj aspoň čiastočne pod kontrolou. V súčinnosti s mestom zakladáme občianske združenie, na ktoré sa licencie prevedú. O budúcnosť mládežníckeho hokeja tak nemusia mať rodičia obavy.

Šport

 


  1. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 1 987
  2. Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO) 467
  3. Nitra príde do Žitavian 393
  4. Dubajová pomôže Seredi 334
  5. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 265
  6. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 256
  7. Treťoligista má nového trénera 122
  8. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 99
  9. SFZ rozdeľuje dotácie 88
  10. Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1 73

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO)

Futbalisti FC ViOn uspeli v stredu v pohárovom zápase na ihrisku treťoligovej Beluše. Jeho ozdobou bola trefa stredopoliara hostí.

Nitra príde do Žitavian

Počas reprezentačnej prestávky na konci augusta sa zverenci Ivana Galáda predstavia na oslavách v obci pri Zlatých Moravciach.

Dubajová pomôže Seredi

Výrazná postava ženskej hádzanej sa vrátila na Slovensko.

Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave

Muž bol v sobotu na hodovej zábave, vypátrali ho až v pondelok pri potoku.

Blízke regióny

Nezvestného Dominika našli pri nákupnom centre

Jedenásťročný chlapec, po ktorom dnes intenzívne pátrala polícia, sa našiel a je v poriadku.

Dráma v Chynoranoch. Policajtom sa podarilo zachrániť samovraha

27-ročný Marián stál na streche a tvrdil, že chce skočiť.

Parkovací dom pre bicykle musia ukotviť na pilóty

Trnave sa podarilo získať eurofondy na plnoautomatický parkovací dom pre bicykle. Stáť by mal v priestore medzi železničnou a autobusovou stanicou, jeho predpokladaná cena je takmer 439-tisíc eur bez DPH.

Pomôžte: 11-ročný Dominik je nezvestný

Trnavskí policajti v týchto chvíľach pátrajú po nezvestnom 11-ročnom chlapcovi z Bieleho Kostola

Historické hradby Trnava zvýrazní ilumináciou

Nasvietená bude asi štyristo metrová časť hradieb popri frekventovanej Hlbokej ulici.

Všetky správy

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

Útočník pobodal vo fínskom Turku niekoľko ľudí, dvaja neprežili

Pri útoku utrpelo zranenia najmenej šesť ľudí.

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, hovorí pre SME podnikateľ Michal Gučík, ktorého označujú za radcu Andreja Danka.

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

Kam vyraziť