V krajine umiera až 12% narodených detí na črevné hnačkové ochorenia, ktoré ich telíčka odvodnia a vysilia. Najviac sú ohrozené deti mladšie ako 5 rokov. Každý rok sa 5. narodenín nedožije až 29 000 detí v Zimbabwe.
NITRA. Ôsmy ročník zbierky Týždeň modrého gombíka pomôže deťom v Zimbabwe, aby sa mohli bez obáv napiť. Zbierka sa tento rok koná od 14. do 20. mája, podporujú ju mnohé známe osobnosti. Doteraz tak urobili Zdenka Predná, Miro Šmajda, Lenka Šóošová, Lucia Barmošová, Laci Strike, Zuzana Haasová, Lucia Hablovičová, Martin Nikodým, Tomáš Bezdeda a ďalší.
Týždeň modrého gombíka môžete podporiť príspevkom do zapečatenej pokladničky UNICEF, zaslaním prázdnej SMS na 844 (od 1. 5. do 20. 6.) či ľubovoľnou sumou na účet zbierky. Vyzbierané financie pomôžu zabezpečiť pitnú vodu pre školy a dodávať vodu v cisternách tam, kde nie sú dostupné zdroje pitnej vody (denne je to asi pol milióna litrov čistej pitnej vody). Takisto peniaze pomôžu hĺbiť studne a opravovať existujúce - od roku 2007 UNICEF financoval hľadanie nových zdrojov pitnej vody a nové vrty pre viac ako 200 studní v 16 okresoch. Príspevky sa využijú aj na dodávanie prípravkov na dezinfekciu a čistenie a tiež podporu vzdelávanie o hygiene a hygienických návykoch.
V Zimbabwe sa dve tretiny vodných zdrojov nachádzajú na povrchu vo forme riek a jazier a človek sa o ne delí so zvieratami. Keďže až 28% obyvateľov vidieka inú vodu nemá, používa ju na varenie aj pitie.
Žiaľ, voda, ktorá nie je zdravotne bezpečná, spôsobuje ľuďom črevnú dizentériu, brušný týfus, choleru, salmonelózu, žltačku typu A či kožné a očné ochorenia. Prostredie so stojatými vodami podporuje výskyt malarických komárov, ktoré okrem malárie prinášajú aj žltú zimnicu a horúčku dengue.
V Zimbabwe umiera až 12% narodených detí na črevné hnačkové ochorenia, ktoré ich telíčka odvodnia a vysilia. Najviac sú ohrozené deti mladšie ako 5 rokov. Každý rok sa 5. narodenín nedožije až 29 000 detí v Zimbabwe.
Autor: ab