Nedostatok hrobových miest by podľa radnice vyriešil aj urnový háj.
SEREĎ. Mesto chce zistiť stav hrobových miest na cintoríne. Pasportizáciu vykoná v letných mesiacoch.
Zakúpia softvér
Mesto v spolupráci so správcom cintorína vystavilo vyše 166 upomienok pre neplatičov za prenájom hrobových miest. Poplatok je vo výške 9,95 eura na desať rokov. Ak ho pozostalí nezaplatia do troch rokov, mesto pristúpi k likvidácii hrobu. Tá by sa mala týkať iba schátralých, neupravených hrobových miest bez kríža, nie tých so starobylou architektonickou hodnotou.
„Tie hrobové miesta, za ktoré pozostalí nezaplatia, vykopeme o 1,5 metra hlbšie a predáme ich ešte raz. Sú to nepopulárne opatrenia, ku ktorým však už pristúpili aj iné mestá v rámci získania nových hrobových miest. Študenti obchodnej akadémie, ktorí prídu na odbornú prax 21. mája, budú na hroby umiestňovať štítky, odfotia ich a zverejnia na internete, aby sa ľudia mali možnosť oboznámiť, kto je neplatič,“ povedal prednosta Tibor Krajčovič.
Aby mesto zistilo skutočný stav hrobových miest, voľných hrobových miest a neplatičov, bude musieť spraviť pasportizáciu. Vyžaduje zakúpenie softvéru s presnou digitálnou mapou, ktorý by stál okolo 6-tisíc eur. Časť z neho už mesto má. Tento investičný nákup musí schváliť zastupiteľstvo.
Jednoduchšia údržba
Radnica uvažuje nad zakúpením ďalšieho pozemku pre pohrebné účely vo výmere 539 m2. V pôvodnom cintoríne je hrobových miest totiž iba zhruba na 5,5 až 6 rokov. Na rokovanie o odkúpení nového cintorína dostal primátor Martin Tomčányi na ostatnom zastupiteľstve mandát, predbežne sa dohodol na cene 28 eur za m2. Mesto návrh pripraví na júnové zasadnutie zastupiteľstva.
Ďalšou z možností riešenia nedostatku hrobových miest je podľa prednostu aj vybudovanie urnového hája. Nachádzal by sa za domom smútku, v pravom rohu cintorína. Momentálne je tam unimobunka, v ktorej sa zdržiavajú bezdomovci. Moderná urnová stena by mala poličky, na ktorých by sa mohli umiestniť aj 3-4 urny.
„Tento návrh je od rodinného príslušníka jedného z posledných troch správcov cintorínov. Považujeme to za dobrý nápad, pretože by sme tým vyriešili problémy s hrobovými miestami a aj údržba by bola jednoduchšia,“ vysvetlil Krajčovič. Náklady na urnové miesto by boli asi o 40 až 50 percent lacnejšie ako na pohreb. Tie sa v súčasnosti pohybujú až okolo 500 eur.
Na vybudovanie urnového hája zatiaľ mesto nevyčlenilo peniaze. Stál by približne 14-15-tisíc eur. „Ak ušetríme nejaké peniaze a podielové dane prídu v patričnom objeme, tak by sme to zrealizovali ešte tento rok po schválení zastupiteľstvom. Tým pádom by sme vyriešili problémy s hrobovými miestami a kupovaním ďalších pozemkov.“