Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Drahoš Daloš: S gajdami si ma fotili ako v zoologickej záhrade

V Španielsku sa Nitran predstavil ako multiinštrumentalista - hral na jedenástich nástrojoch. Zážitky z Burgosu mu budú pripomínať pútnická palica a mušľa sv. Jakuba.

Drahomír Daloš na Plaza de Major v Madride.(Zdroj: ARCHÍV D.D.)

V Španielsku sa Nitran predstavil ako multiinštrumentalista - hral na jedenástich nástrojoch. Zážitky z Burgosu mu budú pripomínať pútnická palica a mušľa sv. Jakuba.

NITRA/BURGOS. Drahomír Daloš bol jedným zo zástupcov SR a jediným z Nitry na nedávnom Týždni Slovenska v španielskom meste Burgos. Naše umenie a kultúru tu prezentoval spolu s ĽH Sadloňovci z Púchova a interpretmi vážnej hudby Danielom Buranovským a Daliborom Karvayom.

Španieli spievali po slovensky

Oslavy sa začali na nádvorí kláštora San Juan vztýčením vlajok SR, Španielska a EÚ. Miestny zmiešaný zbor ako prekvapenie na uvítanie zaspieval našu hymnu v slovenčine. „Bol to pre nás najprv šok, ale veľmi milo nás to prekvapilo,“ spomína Drahoš Daloš na slávnostný ceremoniál v Burgose.

„Nasledoval prejav veľvyslanca SR v Španielsku Jána Škodu o súčasnom stave slovensko-španielskych vzťahov. Zároveň v kláštore otvorili výstavu fotografa Vladimíra Benka, ktorý na svojich snímkach predstavil Španielom inak dobre známeho protagonistu Pražskej jari Alexandra Dubčeka.“

Spoločné pastierske tradície

Kultúrno-spoločenský program otvorili podvečer v Theatro Principal, kde sa spolu s ostatnými účinkujúcim Nitran predstavil ako multiinštrumentalista. Zahral až na jedenástich nástrojoch. „Oblasť Castilia a Leon, kde sa Burgos nachádza, je pastierskym krajom. Bežne vidieť pásť sa stáda kráv, oviec, ba aj ošípaných. Preto som rozhodol ukázať Španielom hlavne slovenské tradičné pastierske nástroje,“ vysvetľuje Daloš.

„Okrem iných som zahral na fujare, ktorá patrí do fondu svetového kultúrneho dedičstva, predstavil som aj pastierske šesťdierové píšťaly, drumbľu, kostené pastierske píšťaly a gajdy, na ktorých som hral skladby z Nitry a okolia. Ľudia si ma fotili ako v ZOO, zasmial sa muzikant.

Nitran spolu so Sadloňovcami vystupovali aj v meste Miranda. S dcérou Sadloňovcov Dankou si jej španielsku skladbu Ijo de la Luna spievalo celé námestie.

Na druhý deň oslavy Týždňa SR pokračovali oficiálnym programom Dňa Európy. Náš veľvyslanec hostil účastníkov slovenským vínom, ktoré zabodovalo.

Filmy o Tatrách

„Burgos je krásne 160-tisícové mesto, nachádza sa na ceste do známeho pútnického mesta Santiago de Compostella, z čoho vie veľmi vyťažiť. Kúpil som si tu tradičnú pútnickú palicu s mušľou sv. Jakuba, s ktorou putujúci pijú vodu. Mnohí obyvatelia Burgosu sú aj členmi OZ Dom Európy, ktoré je okrem iného orientované na podporu turistického ruchu,“ pokračuje Drahoš Daloš.

„Popri našej kultúre sme tu preto prezentovali aj krásy Slovenska – premietali sme naše umelecké filmy a aj dokumentárne snímky o Tatrách, predstavili sme tiež podnikateľské možnosti a stimuly v SR.“

Pri hrobke kastílskych kráľov

Španielov Daloš vychválil ako pozorných hostiteľov. Nedal dopustiť na vynikajúce domáce špeciality, chutili mu najmä jedlá z „morských potvor“. Jedinečný bol podľa neho aj „duševný pokrm“. Mesto sa totiž môže popýšiť unikátnymi kultúrnymi pamiatkami, ktoré sú v rámci turistiky obrovským zdrojom príjmov.

„Nezabudnuteľný dojem v nás zanechala návšteva nádhernej katedrály v Burgose, kde sú v pompéznej hrobke pochovaní kastílski králi. Boli sme aj v benediktínskom kláštore z 11. storočia, v ktorom mnísi dodnes žijú, vyrábajú a predávajú tradičné likéry. Zaujímavá bola aj prehliadka exponátov miestneho múzea – majú tu 12-tisíc rokov staré pozostatky človeka dnešného typu z územia Európy.“

Nitran stačil vypozorovať, že Španieli sú veľkí patrioti. Hoci slovenské vína, ktoré im do daru priniesol, veľmi ocenili, potrpia si na svoje vlastné výrobky. „Kupujú hlavne domáce produkty, na ktoré sú veľmi hrdí. Škoda, že to tak nie je aj u nás,“ uvažuje muzikant.

„Páčil sa mi tu aj rušný život. V uliciach mesta to žije, ľudia – aj nezamestnaní či dôchodcovia – chodia na obedy bežne do reštaurácií. A to už nehovorím o večeroch, kedy v podnikoch vidieť dlho do noci s rodičmi aj malé deti.“

Katedrála v Burgose, ktorý je turisticky atraktívnou zastávkou na púti do Santiaga de Compostella.

Benediktínsky kláštor, kde dodnes mnísi vyrábajú liečivé likéry.

Drahomír Daloš po koncerte v Theatro principal v Burgose.

Ladenie gájd pred vystúpením v meste Miranda.

Muzikant s pútnickou palicou a mušľou sv. Jakuba, s ktorou putujúci pijú vodu. FOTKY: ARCHÍV D.D.


  1. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 975
  2. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 793
  3. Hokejisti ako deň a noc 752
  4. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 435
  5. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 367
  6. Kladivo 314
  7. Spadol z neba 306
  8. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 231
  9. Oba tituly pre družstvá ŠK ŠOG Nitra, chlapci AC Stavbár strieborní 166
  10. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Proti Macedóncom si trúfajú na postup

Mladí Nitrania sa v stredu predstavia v mládežníckej obdobe Lige majstrov.

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Blízke regióny

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Prvý Novozámčan na listine rozhodcov FIFA

Peter Kováč bude rozhodovať aj medzinárodné zápasy

Kandidáti na poslancov sú známi, najväčší boj bude v obvode Piešťany

Záujem kandidovať do Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja prejavilo spolu 247 kandidátov. Z nich tvoria ženy len asi pätnásť percent, stolička v župnom parlamente láka najmä starostov a podnikateľov.

Všetky správy

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Ešte v marci robil v obleku kľuky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

Kam vyraziť