V Španielsku sa Nitran predstavil ako multiinštrumentalista - hral na jedenástich nástrojoch. Zážitky z Burgosu mu budú pripomínať pútnická palica a mušľa sv. Jakuba.
NITRA/BURGOS. Drahomír Daloš bol jedným zo zástupcov SR a jediným z Nitry na nedávnom Týždni Slovenska v španielskom meste Burgos. Naše umenie a kultúru tu prezentoval spolu s ĽH Sadloňovci z Púchova a interpretmi vážnej hudby Danielom Buranovským a Daliborom Karvayom.
Španieli spievali po slovensky
Oslavy sa začali na nádvorí kláštora San Juan vztýčením vlajok SR, Španielska a EÚ. Miestny zmiešaný zbor ako prekvapenie na uvítanie zaspieval našu hymnu v slovenčine. „Bol to pre nás najprv šok, ale veľmi milo nás to prekvapilo,“ spomína Drahoš Daloš na slávnostný ceremoniál v Burgose.
„Nasledoval prejav veľvyslanca SR v Španielsku Jána Škodu o súčasnom stave slovensko-španielskych vzťahov. Zároveň v kláštore otvorili výstavu fotografa Vladimíra Benka, ktorý na svojich snímkach predstavil Španielom inak dobre známeho protagonistu Pražskej jari Alexandra Dubčeka.“
Spoločné pastierske tradície
Kultúrno-spoločenský program otvorili podvečer v Theatro Principal, kde sa spolu s ostatnými účinkujúcim Nitran predstavil ako multiinštrumentalista. Zahral až na jedenástich nástrojoch. „Oblasť Castilia a Leon, kde sa Burgos nachádza, je pastierskym krajom. Bežne vidieť pásť sa stáda kráv, oviec, ba aj ošípaných. Preto som rozhodol ukázať Španielom hlavne slovenské tradičné pastierske nástroje,“ vysvetľuje Daloš.
„Okrem iných som zahral na fujare, ktorá patrí do fondu svetového kultúrneho dedičstva, predstavil som aj pastierske šesťdierové píšťaly, drumbľu, kostené pastierske píšťaly a gajdy, na ktorých som hral skladby z Nitry a okolia. Ľudia si ma fotili ako v ZOO, zasmial sa muzikant.
Nitran spolu so Sadloňovcami vystupovali aj v meste Miranda. S dcérou Sadloňovcov Dankou si jej španielsku skladbu Ijo de la Luna spievalo celé námestie.
Na druhý deň oslavy Týždňa SR pokračovali oficiálnym programom Dňa Európy. Náš veľvyslanec hostil účastníkov slovenským vínom, ktoré zabodovalo.
Filmy o Tatrách
„Burgos je krásne 160-tisícové mesto, nachádza sa na ceste do známeho pútnického mesta Santiago de Compostella, z čoho vie veľmi vyťažiť. Kúpil som si tu tradičnú pútnickú palicu s mušľou sv. Jakuba, s ktorou putujúci pijú vodu. Mnohí obyvatelia Burgosu sú aj členmi OZ Dom Európy, ktoré je okrem iného orientované na podporu turistického ruchu,“ pokračuje Drahoš Daloš.
„Popri našej kultúre sme tu preto prezentovali aj krásy Slovenska – premietali sme naše umelecké filmy a aj dokumentárne snímky o Tatrách, predstavili sme tiež podnikateľské možnosti a stimuly v SR.“
Pri hrobke kastílskych kráľov
Španielov Daloš vychválil ako pozorných hostiteľov. Nedal dopustiť na vynikajúce domáce špeciality, chutili mu najmä jedlá z „morských potvor“. Jedinečný bol podľa neho aj „duševný pokrm“. Mesto sa totiž môže popýšiť unikátnymi kultúrnymi pamiatkami, ktoré sú v rámci turistiky obrovským zdrojom príjmov.
„Nezabudnuteľný dojem v nás zanechala návšteva nádhernej katedrály v Burgose, kde sú v pompéznej hrobke pochovaní kastílski králi. Boli sme aj v benediktínskom kláštore z 11. storočia, v ktorom mnísi dodnes žijú, vyrábajú a predávajú tradičné likéry. Zaujímavá bola aj prehliadka exponátov miestneho múzea – majú tu 12-tisíc rokov staré pozostatky človeka dnešného typu z územia Európy.“
Nitran stačil vypozorovať, že Španieli sú veľkí patrioti. Hoci slovenské vína, ktoré im do daru priniesol, veľmi ocenili, potrpia si na svoje vlastné výrobky. „Kupujú hlavne domáce produkty, na ktoré sú veľmi hrdí. Škoda, že to tak nie je aj u nás,“ uvažuje muzikant.
„Páčil sa mi tu aj rušný život. V uliciach mesta to žije, ľudia – aj nezamestnaní či dôchodcovia – chodia na obedy bežne do reštaurácií. A to už nehovorím o večeroch, kedy v podnikoch vidieť dlho do noci s rodičmi aj malé deti.“
Katedrála v Burgose, ktorý je turisticky atraktívnou zastávkou na púti do Santiaga de Compostella.
Benediktínsky kláštor, kde dodnes mnísi vyrábajú liečivé likéry.
Drahomír Daloš po koncerte v Theatro principal v Burgose.
Ladenie gájd pred vystúpením v meste Miranda.
Muzikant s pútnickou palicou a mušľou sv. Jakuba, s ktorou putujúci pijú vodu. FOTKY: ARCHÍV D.D.