Návštevnosť hradu zvýši zážitkový turizmus. V rámci neho zorganizujú prehliadky historických kostýmov a prehliadky hradu oživené hranými scénkami.
NITRA. Zážitkový turistický ruch sa svojimi projektmi snaží podporovať nitrianska agentúra EPS. Novým projektom Oživené pamiatky – dotyk histórie nadväzuje na predchádzajúci úspešný projekt Barokový deň v Mojmírovciach. Počas neho sa návštevníci „stretli“ s panovníčkou Máriou Teréziou či šľachticom Antonom Grasalkovičom.
Rozpočet na projekt je 19 567 eur, z MDVRR SR dostane štátny príspevok 17 567 eur. Agentúra EPS, ktorá projekt realizuje, ho spolufinancuje sumou 2 000 eur. Partnermi projektu sú obec Mojmírovce a maďarská obec Csömör.
Bez zážitkov návštevnosť neporastie
„Myšlienku oživenia historických osobností chceme využiť aj v prípade Nitry. V rámci projektu Oživené pamiatky – dotyk histórie chceme zorganizovať päť zážitkových produktov. Jeden z nich zostáva v Mojmírovciach – 29. augusta tu opäť bude Barokový deň s Máriou Teréziou, Antonom Grasalkovičom ale aj Jozefom II.,“ hovorí Daniel Balko, riaditeľ agentúry EPS.
„Využijeme pritom krásne historické kostýmy z predchádzajúceho projektu Barokového dňa. Podobný historický deň sa niekedy v septembri uskutoční aj v partnerskej maďarskej obci Mojmíroviec - Csömöri, kde je Grasalkovič pochovaný.“
Ďalšie nápady sa budú týkať Nitry. Tým, že sa Nitriansky hrad otvára verejnosti v rozšírenej podobe - upravila sa Gotická priekopa a sprístupnila sa časť Biskupských záhrad – sa hrad podľa Balka stáva pre turistov zaujímavejší.
„Naše skúsenosti však hovoria, že bez aktivít zážitkového typu návštevnosť hradu príliš neporastie. Preto tu chceme organizovať módnu prehliadku dobových kostýmov a večerné komentované prehliadky hradu, doplnené hraním scénok, približujúcich skutočné udalosti z histórie hradu. Pre tieto aktivity hľadáme vhodných animátorov.“
Ožijú dejiny aj osobnosti
Módna prehliadka bude vtipne komentovaná, počas nej predstavia zhruba 30 dobových odevov od slovanských čias až po obdobie Márie Terézie. Počas letnej sezóny sa na hrade uskutočnia dve takéto prehliadky – prvá bude už počas Cyrilo-metodských osláv 5. júla. Scénkami oživené prehliadky hradu ponesú názov Stalo sa na Nitrianskom hrade. Prvá, ktorá bude tiež 5. júla, by ilustrovala najstaršie dejiny hradu.
„Sprievodca v dobovom odeve turistov prevedie po hrade – na piatich vybraných miestach hradu sa odohrajú krátke scénky z najzaujímavejších dejín hradu. Názorne chceme ukázať, ako napríklad vznikali Zoborské listiny, ako to bolo s vysvätením prvého kostola v Nitre, s oslepením Vazula a podobne. Chceme takto tiež pripomenúť, že s Nitrou je spojený Ladislav I. Svätý, uhorský kráľ a knieža Nitrianskeho kniežatstva, ktorý okrem iných dosiahol aj kanonizáciu pustovníkov Andreja Svorada a Benedikta,“ pokračuje Balko.
Počíta sa s veľkosťou skupiny 28-30 turistov, takže keď počas jedného večera plánujú urobiť po hrade tri takéto „kolá“, s oživenou históriu hradu sa denne zoznámi minimálne 90 návštevníkov. Ak bude zo strany turistov i kompetentných ľudí záujem, pripravia aj „scénickú“ prehliadku č. 2.
Veľkomoravské hradisko
Balka teší fakt, že ich projekt našiel pozitívnu odozvu u Biskupského úradu aj mesta Nitry. „Bol som prekvapený, keď náš projekt pri návšteve MsÚ automaticky zaradili do programu Cyrilo-metodských osláv. S mestom sme sa zhodli na tom, že celé popoludnie 5. júla by sa malo na hrade niesť v historickom duchu,“ pokračuje Balko.
„Cyrilo-metodská púť nebude na hrade ale na Svätoplukovom námestí, o to viac priestoru bude pre akcie na hrade a v podhradí. Verím, že hradný kopec sa nám podarí premeniť na veľkomoravské hradisko. K realizácii projektu sme prizvali kluby historického šermu a remeselníkov, ktorí sa venujú obnovovaniu tradičných remesiel.“