VIESKA NAD ŽITAVOU. Okrúhle narodeniny slávi Arborétum Mlyňany, ktoré leží na území Viesky nad Žitavou aj v Tesárskych Mlyňanoch.
V tomto roku uplynie presne 120 rokov od založenia unikátneho parku. Výročie si cez víkend pripomenú na Ambrózyho dňoch rôznymi akciami, ktorých cieľom je arborétum ešte viac otvoriť verejnosti.
Modelovaný terén
Arborétum Mlyňany je najväčšia zbierka stálozelených drevín v strednej Európe. Vzniklo v roku 1892, kedy ho založil uhorský šľachtic Štefan Ambrózy-Migazzi a pri jeho zrode stál podľa dostupných zdrojov aj záhradník Jozef Mišák. Zakladatelia chceli dokázať životaschopnosť vždyzelených drevín v našich podmienkach a to sa im aj podarilo.
Arborétum má rozlohu 67 hektárov a je unikátne svojou zbierkou rastlín z rôznych kontinentov, ktorá sa odhaduje na približne 1 920 taxónov. V arboréte je dnes presne 1 103 druhov drevín.
Najstaršia plocha – Ambrózyho park - je súčasne s kaštieľom v areáli parku zapísaná ako národná kultúrna pamiatka. Pozemok arboréta je členitý, čo prispieva k jeho jedinečnosti. „Bol som už vo viacerých arborétach, ale žiadne nebolo na takom peknom modelovanom teréne. Dreviny vyniknú viac, keď sú v takomto prostredí,“ hovorí šéf arboréta Peter Hoťka.
V máji je najnavštevovanejšie
Arborétum sa rozprestiera na území dvoch dedín – Viesky nad Žitavou a Tesárskych Mlynian a má niekoľko trás. Tá hlavná meria 4,5 kilometra a vedie Ambrózyho parkom, Severoamerickou a Východoázijskou plochou až k východu.
Najväčšia návštevnosť je už tradične koncom apríla a v máji, návštevníkov vtedy lákajú najmä kvitnúce rododendrony a azalky. Ročne navštívi arborétum asi 46-tisíc ľudí, z toho v máji príde až 17-tisíc a počas Ambrózyho dní, ktoré trvajú zväčša tri dni, až 4-tisíc návštevníkov.
Obor a starenka
Spomedzi 1 103 druhov drevín môžu návštevníkov zaujať tridsaťmetroví obri. Patria medzi ne hlavne severoamerické dreviny – borovica ťažká či sekvojovec mamutí.
„Posledné meranie výškomerom bolo v roku 1992, vtedy mal 27,5 metra. Ročné prírastky zvykne mať okolo 25-30 centimetrov, takže dnes môže mať okolo tridsať metrov,“ povedal o sekvojovci mamuťom Peter Hoťka. Tento obor môže narásť až do výšky sto metrov, veľa však závisí od toho, či má na takúto výšku vytvorené vhodné podmienky.
Najstaršou drevinou v arboréte je borievka virgínska. Rastie hneď pri kaštieli a má už 118 rokov. V Amerike z nej zvykli vyrábať ceruzky.