Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Mesto chce spoplatniť parkovacie miesta

Parkovanie, ktoré je v Seredi problematické, chce mesto zorganizovať.

(Zdroj: (LAZ))

Parkovanie, ktoré je v Seredi problematické, chce mesto zorganizovať.

SEREĎ. Mesto prepravuje novú verziu Všeobecne záväzného nariadenia o parkovaní vozidiel na verejných priestran-stvách. K návrhom sa verejnosť môže vyjadriť do konca mája.

Sadzba aj pre ZŤP

Mesto chce vo VZN o parkovaní zakotviť napríklad aj časovo obmedzené státie pri obchodných prevádzkach. Stáva sa, že práve tieto parkoviská sú zablokované celý deň.

Po novom by sa mala vyčleniť aj časť verejných parkovísk na spoplatnené parkovanie.

V návrhu sa uvažuje, že vyhradené parkovacie miesta na ulici nepresiahnu 30 percent kapacity parkoviska. Toto číslo však ešte nie je konečné.

Platené parkovacie miesta, ktoré by radnica prenajímala, by vznikli na Garbiarskej ulici, Legionárskej, Komenského, Hviezdoslavovej, Cukrovarskej a Námestí slobody. Jedno miesto by stálo pravdepodobne 200 eur ročne.

O tom, koľko miest by si mohol prenajať jeden byt, nie je ešte rozhodnuté. Náklady na označenie vyhradeného miesta by malo znášať mesto.

„Doteraz bola táto možnosť len pre tých, ktorí mali v blízkosti parkoviska nejakú svoju prevádzku, teraz chceme vyhradiť miesta pre fyzické osoby, ktoré bývajú na tejto adrese,“ povedal Radko Heriban, referent na oddelení rozvoja mesta.

Dodal, že podmienky vyhradeného parkovacieho miesta by sa mali zmeniť aj pre osoby ZŤP. Konzultoval ich aj s predsedom Slovenského zväzu zdravotne postihnutých.

„Odporúčal nám vyhradiť miesta pre osoby, ktoré dostali finančný príspevok na zakúpenie motorového vozidla od štátu, nielen tým, ktorí ho dostali na zvýšenie výdavkov v oblasti sociálnej mobility. Teda nie každý by podľa tohto dostal vyhradené miesto pre ZŤP. Tiež sa uvažuje s čiastočným spoplatnením sadzby pre invalidov, my navrhujeme 40-50 eur na rok,“ povedal Heriban.

Rozhodnú poslanci

Parkovanie sa pravdepodobne nebude obmedzovať evidenčnou príslušnosťou, čiže bude si ho môcť prenajať aj fyzická osoba, ktorá má na aute inú ako galantskú poznávaciu značku.

„Ak má niekto trvalý pobyt v meste, nezáleží na tom, či bude mať skalickú, bratislavskú alebo galantskú poznávaciu značku. Podmienkou je iba to, aby služobné auto bolo napísané na fyzickú osobu, nie právnickú, aby si to nemohli dávať do nákladov,“ vysvetlil prednosta Tibor Krajčovič.

Výnos z plateného parkovania bude podľa neho použitý len na opravu ciest, existujúcich parkovísk a na budovanie nových parkovacích miest.

„Do konca mája sa stále môže široká verejnosť vyjadrovať k problematike. Potom, keď zasadnú odborné komisie, ktoré budú posudzovať jednotlivé varianty, ceny, percentá, už nebude možnosť pripomienkovať. 12. júna budú poslanci hlasovať o prijatí VZN."

Parkovanie je problematické

O spoplatnení parkovísk uvažuje aj Galanta. Návrh spoplatnenia parkovísk za mestským úradom a na sídlisku Jas vo februári však neprešiel, niektorí polanci ho nepodporili. Žiadajú zavedenie parkovného zónovito v celom meste, aby nikto nebol znevýhodňovaný.

V Šali radnica prenajíma vyhradené parkovacie miesta už od roku 2004. Podmienky sú zakotvené vo VZN o státí a státí vozidiel na parkoviskách, poplatok rieši VZN o miestnych daniach a poplatkoch.

„V určitých lokalitách sú stavy naplnené, nakoľko je možné prenajať celkovo iba 40 percent z celkového počtu parkovacích státí na jednej ulici. V týchto lokalitách je dokonca poradovník na uvoľnené parkovacie miesta. Stav obsadenosti sa pohybuje do 200 parkovacích státí. Využívajú sa pôvodné, ako aj novovybudované parkovacie miesta, ich vyhradenie nebolo podmienené výstavbou nových,“ poznamenal viceprimátor Jozef Mečiar.

Dodal, že ročný poplatok stanovili na 232 eur, pre telesne postihnuté osoby 58 eur na rok. Osadenie parkovacej tabule vykonáva úrad, označenie vodorovným značením nájomca.

„Vyhradenie miest na jeden byt nie je obmedzené, ak nie je naplnený stav na jednu ulicu.“

Rozdielne názory

Ako novinku o parkovaní prijmú obyvatelia Serede, je otázne. Zatiaľ sa však minimálne zhodnú na tom, že parkovanie v meste je problematické.

„Auto nemám, ale tým, čo majú, by to určite pomohlo. Koľkokrát nemajú kde zaparkovať auto, navzájom sa predbiehajú alebo zaparkujú na chodníky. A či to nebude diskriminačné pre tých, čo nemajú dosť peňazí? Tí menej zámožnejší sa budú asi musieť uskromniť,“ myslí si Zlata Lukáčová.

„Stačí, keď sa urobí dosť parkovísk a nemusí sa nič platiť, pretože týmto sa otázka organizácie nevyrieši,“ hovorí Miroslav Koláček. Dvesto eur ročne sa mu zdá veľa.

„Keď sa vyčlenia platené miesta, tak všetci budú parkovať na tých nespoplatnených a vyjde to na rovnako. Nikto na tom nič nezarobí a ľudia to budú mať horšie, že to budú mať ďalej domov,“ podotkol Koláček.


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 467
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 877
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 729
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 573
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 474
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 412
  7. Sereď v úlohe profesora 341
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 235
  9. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 210
  10. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 210

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť