Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena
Pridajte si svoje mesto

Audit, ktorý vraj poslanci nevideli, stál zhruba 50-tisíc eur

Audit je podľa primátora dôverný dokument, ktorý je určený pre budúceho riaditeľa.

(Zdroj: www.thermalpark.sk)

DUNAJSKÁ STREDA. Návrh na nomináciu staronových členov predstavenstva spoločnosti Thermalpark primátor Zoltán Hájos vetoval. Poslanci jeho veto neprelomili, chýbali im dva hlasy.

Dokumenty neodovzdali včas

Dunajskostredské kúpalisko nemá už dlhšiu dobu ucelenú štruktúru. Potom, čo primátor odvolal troch členov predstavenstva a jedna členka sa vzdala svojej funkcie, zostal v ňom iba Pál Keszegh (SMK-MKP) ako predseda predstavenstva. V súčasnosti prebieha výberové konanie na post riaditeľa, dočasne túto funk-ciu zastáva bývalý riaditeľ a podpredseda predstavenstva Ferenc Andrássy (SMK-MKP).

„Myslíte si, že chcem, aby iba jeden človek znášal takú veľkú zodpovednosť? S jeho osobou som tiež nebol spokojný, ale nemal som iného, pretože keď by som odvolal všetkých piatich členov v priebehu rekonštrukcie kúpaliska, nebol by nikto, kto by viedol spoločnosť,“ hovorí primátor.
Predchádzajúcich členov predstavenstva ešte vlani v decembri odvolal podľa jeho slov aj preto, že účtovná závierka spoločnosti nebola zostavená včas.

„A podľa obchodného zákonníka za účtovníctvo je zodpovedné predstavenstvo, to znamená všetci jeho členovia. Po druhé, nevedeli sa s veriteľom od mája do októbra dohodnúť, ten sa obrátil na súdneho exekútora, ktorý zablokoval účty. Čiže odvolal som ich pre konkrétne dôvody, nie zo srandy, preto som vetoval ich opätovnú nomináciu. A chceli sa nanominovať nanovo, aby z toho vzišlo, že pravdu som nemal ja, ale oni,“ vraví Hájos.

Podpisové právo

Jeden z odvolaných členov predstavenstva, poslanec Zoltán Bugár tvrdí, že za oneskorené odovzdanie daňového priznania, respektíve účtovnej uzávierky, by mala niesť zodpovednosť exekutíva. Iba predseda mal spolu s podpredsedom predstavenstva podpisové právo.

„Primátor ma spolu s Alexandrom Dakóom odvolal napriek tomu, že my za to nemôžeme, a naopak tých, ktorí za to môžu, tam ponechal. Je to absurdné,“ hovorí Bugár. Svoje členstvo v strane SMK vlani pozastavil pre rôzne kauzy okolo primátora a prešiel ako nezávislý poslanec do frakcie Most-Híd. Jednou z nich bol aj hospodársko-marketingový audit akciovej spoločnosti Thermalpark DS, ktorý si mal objednať od „eseročky“ primátor ako valné zhromaždenie.

„Je to zmluva s firmičkou, ktorá je oficiálne zameraná na finančné poradenstvo. V mene tejto firmy konal človek primátora Ján Vörös (ktorého nájdeme v rôznych akciovkách spolu s primátorom Hájosom), ktorý vtedy rokoval s Thermalparkom DS. Dokonca ho po ukončení auditu primátor vymenoval za predsedu predstavenstva. O pár týždňov ho musel odvolať kvôli protestu vtedajších členov frakcie SMK. Na tri mesiace ho potom vymenoval za prokuristu spoločnosti," vraví Bugár.

Dodatok k zmluve

Primátor si audit objednal ešte v roku 2009, trval zhruba pol roka. Podpísať zmluvu a financovať ju však musela ak-ciová spoločnosť Thermalpark DS. Stál zhruba 50-tisíc eur (1,5 milióna korún). Poslanci ho však podľa Bugára do dnešného dňa nevideli, aj keď oň žiadali. Podľa Hájosa je to dôverný dokument určený pre nového riaditeľa, nie na „verejnú prehliadku poslancom“. Má byť „vodidlom, ktoré vraj ozrejmí novému šéfovi kúpaliska silné a slabé stránky spoločnosti, ukáže, v akej situácii je spoločnosť z organizačného a personálneho hľadiska, nie finančného. Cena za audit sa zdá primátorovi adekvátna voči práci, ktorú odviedla firma. Tá prezrela podľa neho všetku dôležitú dokumentáciu, urobila interview so zamestnancami, čo audítor nevedel zabezpečiť, vyriešil subdodávateľsky.

„Elaborát sa týkal napríklad aj riaditeľa Andrássyho, ale tomu ho nemôžem ukázať a povedať: pozri, čo z neho na teba vyplynulo, lebo by sa z toho „vykecal“, že za to nemôže. Ale ja si myslím, že je dosť ako riaditeľ zodpovedný za súčasný stav z organizačného hľadiska,“ vysvetľuje Hájos.

„Ak ten audit skutočne existuje a ak skutočne odhalil také vážne nedostatky, ako to tvrdí primátor, tak je super, že už vyše dva roky ponecháva dotyčnú osobu na svojom poste, ktorá údajne má problém s manažovaním a robí možno ďalšie chyby? Je to podľa vás normálne? Prečo, keď má výsledky z auditu, ich vôbec nepoužíva? Zvažujeme, že podáme trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu,“ vraví poslanec.

Aj dodatok k zmluve s dodávateľskou firmou OSP Danubius DS, ktorá vyhrala verejnú súťaž na rekonštrukciu Thermalparku, považuje za pokútny. V deň jej uzatvorenia v nej predseda a podpredseda predstavenstva podpísali dodatok na bližšie nešpecifikované nepredvídateľné náklady vo výške 131-tisíc eur. „Bez toho, aby sme o tom vedeli, práve tak ako o čiastke zvyšnej platby za audit, ktorú vyplatili pán Keszegh a Andrássy začiatkom roka 2011, pričom ešte v roku 2010 podpísali výpoveď tejto zmluvy, keďže sa nepreukázalo, že audit existuje.“
Podľa primátora to spravili na jeho pokyn, aby sa spoločnosť vyhla súdnemu sporu a možným komplikáciám s úverom.


  1. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 1 526
  2. Treťoligista má nového trénera 577
  3. Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1 505
  4. Starší žiaci ČFK Nitra si pochutili na Nových Zámkoch (+FOTO) 378
  5. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 311
  6. Dubajová pomôže Seredi 296
  7. Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO) 218
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 1. kole 180
  9. Žiaci mali turnaje vo V. Záluží, Machulinciach a Mojmírovciach 168
  10. Prezidentova žena 148

Najčítanejšie správy

Nitra

Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave

Muž bol v sobotu na hodovej zábave, vypátrali ho až v pondelok pri potoku.

Treťoligista má nového trénera

Nový kormidelník by mal priniesť do kabíny rozvahu a stabilizovať výkony hráčov.

Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1

V prvom kole privítali letci ambiciózneho nováčika z Volkoviec.

Starší žiaci ČFK Nitra si pochutili na Nových Zámkoch (+FOTO)

Už len kvôli triu Samuel Sitár - Peter Szöllösy - Matúš Hanakovič by ste sa mali chodiť pozerať na starších žiakov ČFK Nitra.

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Blízke regióny

Dráma v Chynoranoch. Policajtom sa podarilo zachrániť samovraha

27-ročný Marián stál na streche a tvrdil, že chce skočiť.

Rušeň sa zrazil s kamiónom, šofér z Turecka nerešpektoval STOP-ku +foto

Nehoda sa stala ešte včera popoludní na železničnom priecestí v Dunajskej Strede. O nehode už informovali aj policajti.

Pomôžte: 11-ročný Dominik je nezvestný

Trnavskí policajti v týchto chvíľach pátrajú po nezvestnom 11-ročnom chlapcovi z Bieleho Kostola

Plánujú vysťahovať časť Cukrovaru

Po uvoľnení budovy sa bude rozhodovať o ďalšom postupe.

Topoľčianske mestské legendy: Únosy v dodávke i miznúci ľudia v Tribečskom pohorí

Pred šiestimi rokmi bolo celé mesto na nohách kvôli fámam o únosoch. Miznúci ľudia v Tribečskom pohorí sú tiež veľmi nepravdepodobní.

Všetky správy

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Počet obetí útokov v Katalánsku sa zvýšil na 14.

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky nielen na alkohol, ale aj na mäso.

Zabíjala v momente orgazmu. Aj dnes by bola Sharon Stone jediná, kto by si na to trúfol

Základný inštinkt sa dal nakrútiť len bez pudu sebazáchovy.

Vodopád uprostred dediny patrí medzi najkrajšie na Slovensku

Lúčanský vodopád na Liptove bol vyhlásený za Národnú pamiatku.

Kam vyraziť