BRATISLAVA, NITRA. V noci zo štvrtka na piatok spal v policajnej cele, včera vystúpil zo Smeru a vzdal sa aj funkcie nitrianskeho vicežupana. Po Vladislava Boríka si do kancelárie prišli policajti z Úradu boja proti korupcii.
Policajti zadržali aj šéfa úradu župy Petra Nagya (Smer), bývalú úradníčku a štyroch podnikateľov. Mali sa podľa polície podieľať na prihrávaní župných zákaziek vopred vybraným firmám.
Boríka aj ďalších štyroch zadržaných včera prepustili. Polícia oznámila, že Borík aj Nagy sa k obvineniam priznali a Borík súhlasil aj s prípadnou dohodou o vine a treste.
„Nie, nie, nie. Nepriznávali sme sa. To je jedna z výpovedí,“ povedal Borík SME. „Mám za sebou náročných tridsať hodín.“
S Boríkom Smer v nasledujúcich voľbách počítal ako s kandidátom na župana.
Krajský šéf Smeru v Nitre Tibor Glenda má už sedem rokov kanceláriu v budove jedného zo zadržaných. Tvrdí, že s ním nemá bližší vzťah.
Smer i župu opustil rýchlo
Nitrianska župa
Machinácie
polícia obvinila sedem ľudí;
ide o trestný čin machinácie pri verejnom obstarávaní;
tendre na výstavbu župnej budovy sa konali od marca do septembra 2011;
iba dvoch obvinených žiada polícia síhať väzobne;
stíhaným ako organizovanej skupine hrozí trest 12 rokov.
Vo vedení nitrianskej župy podľa polície prideľovali zákazky na výstavbu administratívnej budovy dopredu dohodnutým uchádzačom. Vo štvrtok preto obvinili sedem ľudí.
V cele skončil aj vicežupan Smeru Vladislav Borík, ktorý stál ani nie pred mesiacom s predsedom strany Robertom Ficom na tribúne na prvomájových oslavách. Po včerajšom stretnutí s krajským predsedom Smeru Tiborom Glendom už strana oznámila, že Borík sa vzdal členstva aj funkcie vicežupana.
Okrem neho obvinili aj riaditeľa župného úradu Petra Nagya (Smer), bývalú vedúcu oddelenia verejného obstarávania Gabrielu Š. a štyroch podnikateľov Romana K., Emila G., Ľuboša M. a Emila B. Obvinení sú z machinácie pri verejnom obstarávaní.
Županom v Nitre je Milan Belica, ktorého do funkcie nominovali Smer, SDKÚ a KDH. Borík tvrdí, že župan s tendrami nemá nič spoločné.
ČÍTAJTE VIAC O KAUZE:
- Vicežupan Borík: Pomoc firmám? Nič také nebolo
- Kaliňák o zatýkaní v Nitre: Je to výstraha do budúcnosti
Stavebné zákazkyV prípade ide o tri zákazky do 30-tisíc eur. Pri jednej hľadali obstarávateľa celej stavby, pri dvoch stavebný dozor.
„Podmienky súťaže navzájom koordinovali,“ povedal policajný prezident Tibor Gašpar. Polícia zatiaľ nevie preukázať, že by za to župní úradníci zobrali aj úplatok.
Vicežupan aj podnikatelia sú obvinení ako organizovaná skupina, hrozí im trest sedem až dvanásť rokov.
Riaditeľ kancelárie Nagy je obvinený v samostatnom prípade – pri tendri na právne služby. Jeho polícia neberie ako súčasť organizovanej skupiny a trest, ktorý mu hrozí, je tak výrazne nižší, najviac tri roky.
Nagy aj Borík sa podľa polície rozhodli vypovedať.
Nagy podľa informácií SME na výsluchu tvrdil, že chcel, aby vyhrala konkrétna firma, lebo s ňou mal v minulosti dobré skúsenosti. Zákon však takýto postup neumožňuje.
Borík včera poprel, že by sa priznal. S Nagyom sa SME hovoriť nepodarilo. Obidvaja boli už včera poobede doma. Gašpar povedal, že prípad rozpracovali ešte na začiatku roka 2010, keď bol ešte šéfom Úradu boja proti korupcii.
Viac dôkazovSpokojný bol aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, majú podľa neho dostatočne silné dôkazy. Pri prehliadkach kancelárií v župnom úrade aj domových prehliadkach u podnikateľov polícia podľa Gašpara našla ďalšie dôkazy aj o iných skutkoch, s ktorými ani nerátali.
Akcia sa volala Vojak, pretože jeden z obvinených bol v minulosti profesionálnym vojakom.
ČÍTAJTE KOMENTÁRE:
- Vicežupan je už slušný záťah, píše Peter Schutz
- Prichádza skutočné varovanie, aby straníci brali vážne reči o zákaze korupcie, komentuje Lukáš Fila
Boríka odporúčal Tomanovej GlendaVicežupan prišiel do Smeru v roku 2005 z SDĽ. Pracoval aj u ministerky Viery Tomanovej. Včera sa vzdal členstva.
BRATISLAVA. Vladislav Borík bol nitrianskym vicežupanom od roku 2010, bol tiež okresným podpredsedom Smeru v Nitre.
Strana s ním počítala ako s možným kandidátom na župana v najbližších voľbách v roku 2013.
Od roku 2008 do konca vlády Roberta Fica pracoval ako vedúci služobného úradu u ministerky práce Viery Tomanovej (na snímke). „Veľmi ma to prekvapilo,“ povedala poslankyňa o jeho zatknutí.
„Odporučil mi ho nitriansky krajský predseda Smeru pán Glenda. Bol šikovný, vedel sa v tom obracať, poznal problematiku,“ hovorí Tomanová o Boríkovi.
Tibor Glenda má poslaneckú kanceláriu v budove neďaleko nitrianskej radnice. Patrí podnikateľovi Emilovi G., ktorý je v kauze tiež obvinený. „Sedím v tej budove už sedem rokov, odkedy som poslancom Národnej rady,“ povedal Glenda. S podnikateľom však vraj nemal žiadny blízky vzťah.
Glenda je teraz poslanec Národnej rady, jeho dcéra Silvia bola za prvej vlády Roberta Fica hovorkyňou premiéra.
Borík je v Smere od roku 2005, predtým bol členom SDĽ. V rokoch 2006 až 2008 pracoval ako prednosta Krajského úradu životného prostredia v Nitre, predtým ako riaditeľ firmy Dolina.
V roku 2002 bol krátko štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva. Nominantom Smeru je aj obvinený riaditeľ kancelárie župy Peter Nagy. „Zhodla sa na ňom celá koalícia,“ povedal Glenda.
(mož, hoj)