Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip
Pridajte si svoje mesto

Hotel zarába na bývalom mestskom parkovisku. Stavať dodnes nezačal

Za prejazd cez parkovisko žiada hotel 200 eur ročne. Kto nezaplatí, nedostane sa k svojmu pozemku autom. Ľudia sa obrátili na súd.

K svojim bytovkám sa obyvatelia Radlinského ulice zadarmo autom nedostanú. Na bývalom mestskom parkovisku dal hotel osadiť rampu.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

Za prejazd cez parkovisko žiada hotel 200 eur ročne. Kto nezaplatí, nedostane sa k svojmu pozemku autom. Ľudia sa obrátili na súd.

NITRA. Obyvatelia Radlinského ulice parkujú v uliciach v centre mesta. Dvory za ich domami sú pritom nevyužité. Cesta k nim vedie cez parkovisko, ktoré patrí Hotelu Zobor, a ten žiada za prejazd 200 eur ročne.

Problém vznikol približne pred tromi rokmi, keď parkovisko za mestským kúpeľom zmenilo vlastníka. Pôvodne patrilo mestu.

Zvalovci na dvore za bytovkou. Autá, ktoré tu parkujú, zaplatili hotelu za prejazd. Foto: (MH)

Chcú právo prejazdu

Dotknutí obyvatelia Radlinského ulice 1 a 3 sa obrátili na súd. Domáhajú sa zriadenia vecného bremena - práva prejazdu autom cez pozemok hotela.

„Je to v rozpore s dobrými mravmi. Hotel Zobor sa snaží profitovať z toho, že nemáme inú možnosť dostať sa autom k našim bytovým domom,“ povedal Ladislav Zvalo, predseda spoločenstva vlastníkov bytov na Radlinského ulici.

Ľudia by podľa neho akceptovali poplatok vo výške 10 eur ročne za jedno auto, hotel žiada dvadsaťnásobne viac. „200 eur za prejazd cez pozemok nie je akceptovateľná suma, toľko stojí ročná parkovacia karta – no my parkoviskom len prechádzame,“ dodal Ladislav Zvalo.

„Nejde o obmedzenie vlastníckeho práva navrhovateľov. Môj klient sa len snaží uchrániť si svoje vlastnícke právo,“ povedal na súde právny zástupca hotela.

Argumentoval, že obyvatelia Radlinského ulice majú zabezpečený peší prístup k svojej nehnuteľnosti cez pešiu zónu, pričom na nevyhnutnú dobu môžu na ulicu vojsť aj autom. „Nemôžeme rozlišovať, či niekto má prístup peší alebo autom,“ vyhlásil právnik.

Hotel vraj nemôže akceptovať vecné bremeno, pretože plánuje v budúcnosti na parkovisku výstavbu: „Má tam byť budova s podzemnými garážami.“

Na otázku sudkyne, či už má hotel podklady na stavbu, právnik odpovedať nevedel. Zistiť to má do najbližšieho pojednávania. Sudkyňa zároveň rozhodla, že si situáciu pôjde pozrieť priamo do terénu.

Radlinského ulica, na ktorej stoja bytovky, je súčasťou pešej zóny. Foto: (MH)

Mesto intervenuje

Ľudia z Radlinského ulice, ktorí nie sú ochotní platiť hotelu 200 eur za prejazd, si kúpili mestské parkovacie kary za 10 eur ročne. Umožňujú im parkovať na dvoch uliciach neďaleko bydliska.

„Mesto Nitra sa viackrát písomne aj priamym kontaktom obrátilo na vlastníka pozemku za hotelom Zobor so žiadosťou o uzatvorenie dohody na bezplatné užívanie predmetných pozemkov,“ napísali nám z radnice. Predstavitelia mesta vraj v prospech obyvateľov „intervenujú“.

„Naposledy sa takéto rokovanie uskutočnilo 21. februára. Konateľ spoločnosti Hotel Zobor navrhoval, že po späťvzatí žaloby budú mať dôchodcovia z Radlinského 1, 3 a 5 zabezpečený prístup bezplatne, s čím protistrana nesúhlasí,“ píše sa v stanovisku radnice.

Priestor na vyjadrenie sme dali aj konateľovi hotela Ivanovi Ondruškovi. Na naše otázky, ktoré sme mu opakovane zaslali mailom, nereagoval.

Vpravo hotel Zobor, vľavo bytovky. Foto: (MH)

Od prenájmu k predaju

Hotel Zobor si parkovisko ešte v roku 2005 prenajal od mesta na 99 rokov „za účelom výstavby obchodno-hotelového centra a podzemných garáží“. Hoci sa stavať dodnes nezačalo, mesto mu v máji 2009 pozemky predalo. Cena za meter štvorcový bola 165,97 eur, celková suma vyšla na 235 843 eur plus DPH.

„Spoločnosť Hotel Zobor pri výzve k uzatvoreniu kúpnej zmluvy v roku 2008 deklarovala svoj záujem realizovať projekt výstavby parkoviska,“ zdôvodnili predaj na radnici.

Výstavba sa však v zmluve spomína len nezáväzne - v úvodnom ustanovení je napísané, že kupujúci má záujem na pozemkoch realizovať v budúcnosti stavbu, súčasťou ktorej budú aj podzemné garáže.

„Kúpna zmluva nezaväzuje kupujúceho k výstavbe podzemného parkoviska,“ potvrdil nám Andrej Jančovič z radnice.

Nový vlastník vyberá za parkovanie na bývalom mestskom parkovisku v centre Nitry peniaze. Každá začatá hodina stojí euro.

Zmluva na prokuratúre

Ladislav Zvalo nedávno napadol kúpnu zmluvu na prokuratúre. „Nadobudol som dôvodné podozrenie o nevýhodnosti, netransparentnosti a nesprávnosti vo veci predaja mestského parkoviska za Hotelom Zobor,“ povedal.

Radnica argumentuje, že nemohlo nakladať so svojimi nehnuteľnosťami ani vypísať verejnú súťaž, pretože mala s hotelom podpísanú nájomnú zmluvu na 99 rokov. Túto zmluvu (podpísal ju predchádzajúci primátor Ferdinand Vítek) označil viceprimátor Štefan Štefek za maximálne nevýhodnú pre mesto.

Kúpnu zmluvu podpísal súčasný primátor Jozef Dvonč. Zvalo poukázal, že mesto nebolo povinné predať svoje parkovisko. Píše sa to v materiáli z októbra 2008 - predložený bol na zastupiteľstvo, ktoré schválilo predaj: „Povinnosť odpredať predmetné nehnuteľnosti vyplývala len zo zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, ktorá zanikla tým, že doposiaľ nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie na výstavbu polyfunkčného obchodného centra a parkoviska. Mesto preto nie je viazané touto zmluvou“.

Ľudia kritizujú aj fakt, že im mesto v kúpnej zmluve nezabezpečilo právo prejazdu cez parkovisko. Mesto argumentuje, že tento problém „mal byť predmetom dvojstranných susedských rokovaní v ďalšom pokračovaní predrealizačnej prípravy výstavby“. Keďže sa dodnes nestavia, predrealizačná príprava nepokračovala.

Primátor vo štvrtok na zastupiteľstve povedal, že situáciou sa budú zaoberať poslanci. Majú ísť priamo do terénu a vypracovať informatívnu správu.


  1. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 6 965
  2. Odišla legenda šalianskej hádzanej 3 354
  3. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 1 302
  4. Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0 Foto 604
  5. Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO) 548
  6. Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov 547
  7. Rezerva Nitry sa tešila 329
  8. Druhá remíza Čeľadíc 284
  9. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 233
  10. Casemirov kamoš a El ViOn 167

Najčítanejšie správy

Nitra

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Dnes štartuje Vyšehradský pohár

Vicemajster Slovenska si zahrá proti štyrom maďarským celkom. Vyspovedali sme dvojicu, ktorá si v minulosti zahrala u našich južných susedov.

Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0

Bývalý účastník tretej ligy čelil v nedeľu nováčikovi súťaže. Vo výbornom zápase body zostali doma.

Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO)

Bol to nepodarený center, priznal sa s úsmevom mladý Močenčan po chuťovke do siete Golianova.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

S Polom narazili do plotu a prevrátili sa, mladá žena neprežila

Tragická nehoda sa stala dnes v Šamoríne. Polícia vyšetruje okolnosti.

V Kovarciach zachraňovali mladíka, ktorý chcel skočiť z mosta

Rozrušený muž preliezol zábradlie a zliezol asi meter pod most.

Pýši sa hodnotením najlepšia pôrodnica v Nitrianskom kraji

Komárňanská pôrodnica je najlepšou v kraji a treťou najlepšou na Slovensku.

Regióny okolo atómky čaká opäť výmena jódových tabliet

Po piatich rokoch čaká obyvateľov 230 obcí a miest v okolí jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce výmena jódových tabliet.

Všetky správy

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku, lenže s lepším parkom a dominantnou „kvapkou“.

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.

Kam vyraziť