Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Referendum o malej vodnej elektrárni v Eliášovciach je neplatné

Proti výstavbe elektrárne je spolu s poľovníkmi, aktivistami aj časť miestnych. Obávajú sa jej negatívnych vplyvov na prostredie. Úrady tvrdia opak.

Vizualizácia MVE.(Zdroj: ARCHÍV PP)

NOVÝ ŽIVOT. Plánovaná výstavba malej vodnej elektrárne v Eliášovciach - časti Nového Života, názorovo rozdeľuje obyvateľov. Postoj k nej mali vyjadriť v májovom referende. To je však neplatné, keďže účasť nedosiahla minimálne potrebnú polovicu oprávnených voličov.

Neštandardné okolnosti?

Referenda o malej vodnej elektrárni sa zúčastnilo z 1847 obyvateľov Nového Života oprávnených hlasovať 770, teda zhruba 42 percent. Z nich bolo 683 proti výstavbe a 78 hlasovalo za. „Čakali sme väčšiu účasť, sklamala nás obec, ktorá patrí pod Nový Život - Tonkovce. Bola v nej malá účasť, zhruba 27 percent,“ povedal poslanec Jozef Turáni.

Poľovnícke združenie Fehér-ág, do ktorého sú zapojení aj aktivisti, však s jej výstavbou, podobne ako niektorí poslanci, nesúhlasia. Proti vodnej elektrárni, ktorú chce postaviť spoločnosť Prvá produkčná, iniciovali aj petíciu. V priebehu 3 dní zozbierali v obci 852 podpisov. Členovia Fehérágu rozbehli petíciu hneď potom, ako obec zmenila územný plán, v ktorom schválila zmeny a doplnky. Hovoria, že rozhodnutia smerujúce k výstavbe elektrárne boli prijímané za veľmi neštandardných okolností. Patrí k nim napríklad aj to, že bez ukončenia pripomienkového konania k zámeru elektrárne a bez jeho výsledkov sa územné konanie začalo.

„Niektoré kroky zamestnanci úradu možno predbehli tým, že vyhlásili územné konanie skôr, ako bol zámer ukončený. Ale hneď, ako som sa to dozvedel, som ho prerušil. V každom prípade bolo vyvesené na úradnej tabuli viac ako mesiac,“ pripustil starosta Tibor Fehér. Na oznámení o začatí prerokovania návrhu územného plánu bol vraj uvedený názov obce Holice, nie Nový Život.

„Až po upozornení občanmi bol názov opravený, avšak iba krátko pred začatím procesu. Podľa nášho názoru tým bol porušený zákon a znemožnilo to zapojenie všetkých dotknutých do procesu,“ povedal Pavol Littera z Prírodovedeckej fakulty UK.

„Chyba sa stala len vo vete: Verejnosť je oprávnená podať pripomienky k návrhu Zmien a doplnkov územného plánu obce Holice do 30 dní odo dňa oznámenia, skutočnosť, že ide o plán obce Nový Život, bola všade zvýraznená. Tento omyl ospravedlnila a opravila odborne spôsobilá osoba, ktorá vysvetlila, prečo k nemu došlo,“ oponoval starosta.

Toxické látky

Medzi aktivistov, ktorí sú presvedčení, že výstavba elektrárne bude mať negatívne účinky na životné prostredie a zdravie miestnych, patrí aj Pavol Littera.
„Veľmi závažným rizikom je mobilizácia toxických látok organického charakteru, ktoré sú viazené v sedimentoch Malého Dunaja. Tieto látky unikli pri ekologickej havárii v rafinérii Slovnaft v 60. rokoch minulého storočia a spôsobili intoxikáciu vody v rieke Malý Dunaj, ako aj kontamináciu pitnej vody viazanej v sedimentoch na Žitnom ostrove. Preto je veľmi vysoké riziko, že pri stavebných prácach dôjde po narušení vrstiev sedimentov k ich opätovnému uvoľneniu do rieky Malý Dunaj ako aj do podzemných vôd,“ vysvetlil.

Ďalším problémom je podľa neho zaústenie výtoku z čističky odpadových vôd, ktorá obsluhuje spolu 17 obcí do Malého Dunaja. Tieto zaústenia sa nachádzajú neďaleko budúcej vodnej nádrže.
„Nedočistené zbytky odpadových vôd so zvýšeným obsahom organických látok, dusíka a fosforu sa budú ukladať v nádrži a s veľkou pravdepodobnosťou spôsobia eutrofizáciu vody spojenú s narastaním siníc, ktoré produkujú toxíny. V dôsledku rozvoja vodného kvetu často dochádza k úhynom vodných organizmov, pri kúpaní v takejto vode je riziko vzniku alergických reakcií.“

Eliášovský les

Výstavbou elektrárne sa tiež podľa neho prúdenie vody zastaví a samočistiaca schopnosť rieky sa výrazne oslabí. Littera poukazuje aj na vzdutie hladiny, ktoré by ohrozilo 11 druhov rýb európskeho významu, žijúcich v oblasti, a staré hlavové vŕby. V ich dutinách bol zistený výskyt vzácneho chrobáka pižmovca hnedého, ktorý je prioritným druhom európskeho významu.

„V území, ktoré bude stavbou narušené, sa nachádza aj Eliášovský les, kde sú predmetom ochrany okrem iného aj Lužné dubovo-brestovo-jaseňové lesy a vydra riečna. Realizácia elektrárne bude mať negatívny dopad na predmet ochrany. Rozhodnutie OU ŽP, že proces posudzovania vplyvov na životné prostredie sa nebude realizovať, je preto v rozpore so smernicou o biotopoch. Na základe toho chceme podať sťažnosť na Európsku komisiu. V rámci nej chceme požiadať aj o zastavenie financovania projektu zo zdrojov Európskej únie,“ povedal Littera.

Kristína Pivodová z Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede argumentuje, že už vládou schválená Koncepcia využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR bola zosúladená aj so smernicou o vode a so smernicou o flóre, faune a biotopoch. Podľa koncepcie sa má do roku 2030 postaviť 368 malých vodných elektrární.
„V národnom zozname území európskeho významu Malý Dunaj nie je medzi schválenými územiami. V procese vyhlasovania sa z dôvodu nesúhlasu vlastníka pozemkov nepokračuje.“

Súhlasné stanovisko

Pivodová pri zostavovaní rozhodnutia tiež podľa jej slov vychádzala zo štúdií niekoľkých inštitúcií, ktoré jednotlivé vplyvy vyhodnotili. Súhlasné vyjadrenie vydal Slovenský rybársky zväz, Lesy SR, Krajský pozemkový úrad v Trnave a Slovenský pozemkový fond Bratislava.

„Zisťovacie konanie obsahuje niekoľko príloh. Záverom napríklad Hydrogeologickej štúdie bolo, že výstavba elektrárne neovplyvní rybárstvo, pretože sa nachádza v smere toku. Aj keď vzduje hladinu vody v rieke, bude pod úrovňou hladiny podzemnej vody. Infiltrácia vody z rieky do pod-zemnej vody za takej situácie a pri zakolmatovanom koryte je vylúčená,“ poznamenala. Dodala, že napríklad v prílohe č. 4, ktorá sa zaoberá dopadmi výstavby MVO Eliášovce na rastlinstvo a biotopy Malého Dunaja, sa vyhodnotilo, že negatívny vplyv na lesnú aj na nelesnú vegetáciu sa neočakáva, respektíve bude minimálny. „Na základe posudku režimu podzemných vôd vodný zdroj Jelka a Lehnice nebudú výstavbou ovplyvnené,“ dodala Pivodová.

V súčasnosti prebieha v obci Nový Život územné konanie, územné rozhodnutie už bolo vydané.
„Už sme napadli rozhodnutie stavebného úradu, odvoláme sa opäť, pretože nechceme, aby nám zasahovali do prírody. Aj proces okolo výstavby elektrárne považujeme za neférový, pretože sme sa o ňom dozvedeli, až keď bolo územné konanie,“ zhodli sa poľovníci.

„Poľovníci mali mať informácie o celej záležitosti od prvopočiatkov, nakoľko ich vtedajší predseda bol informovaný o chystaných a plánovaných zámeroch niektorých investorov, medzi nimi aj spoločnosti Prvá produkčná,“ uzatvoril Fehér.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 2 097
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 094
  3. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 457
  4. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 367
  5. Rumanová na hody s Nitrou 248
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 243
  7. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 206
  8. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 192
  9. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 176
  10. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 151

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Bánovce nad Bebravou: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Trenčianskom samosprávnom kraji za okres Bánovce nad Bebravou.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť