Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Šéfka stavebného úradu dala výpoveď

Krajský stavebný úrad v Trnave vydal Márii Morvayovej dodatočné stavebné povolenie na stavbu, ktorú si postavila načierno.

(Zdroj: ARCHÍV ĽD)

Krajský stavebný úrad vydal Márii Morvayovej dodatočné stavebné povolenie na stavbu, ktorú si postavila načierno. Jej sused, ktorému budova strpčuje život, je v odvolaní skeptický.

GALANTA. Stavebný úrad v Galante je bez šéfky, ktorou bola donedávna Mária Morvayová. Tá dala výpoveď potom, čo sa ukázalo, že aj garáž si postavila načierno.

Sťažnosť riešili úrady

Mária Morvayová si ešte v roku 2004 postavila za domom garáž. K nej o niekoľko rokov neskôr pristavila budovu - stolársku dielňu, ktorá pozostáva z dvoch častí. Celá stavba má rozmery zhruba 9 x 5,5 metra. Napriek tomu, že je prekrytá jednou súvislou strechou, Morvayová tvrdila, že ide o drobné stavby, ktoré podľa zákona nevyžadovali súhlas suseda.

Keďže ten si myslel opak, pretože sa nachádzajú iba 1,5 metra od jeho okna, 40 centimetrov od jeho plota, podal sťažnosť. Vec riešil nielen úrad v Galante a Trnave, ale aj Slovenská stavebná inšpekcia. Už jej kontrola preukázala, že „na pozemku sa nachádza jedna pozemná stavba, ktorá v žiadnej jej časti nie je prístreškom“. Tak totiž podala Morvayová svoju ohlášku na stavbu.

„Úrad v Trnave, ktorý vec už prešetroval, teraz v odôvodnení konštatuje, že aj pôvodná stavba garáže bola zrealizovaná v rozpore s vydaným oznámením o ohlásení drobnej stavby. Tá bola v jej žiadosti uvedená ako drevený prístrešok s plechovým skladom na náradie. Čiže aj garáž mala načierno,“ povedal hlavný kontrolór Gábor Pallya.

Plechová strecha

Morvayová podala na Krajský stavebný úrad v Trnave žiadosť o vydanie dodatočného stavebného a užívacieho povolenia na stavbu „hospodárska budova“. Povolenie je už vydané, ešte nie je právoplatné.

„Odvolám sa, ale nemyslím si, že uspejem. Mám možnosť obrátiť sa na súd, ale o tom sa musím najprv s niekým poradiť, či to má vôbec zmysel. Na Slovensku je milión čiernych stavieb a ešte ani jedna nebola zbúraná. Prečo by mala byť práve táto? Je pravda, že treba bojovať, ale to už robím rok a pol,“ povedal sused Ľudovít Daubner. Priamo z okna svojej obývačky má výhľad na strieborný vlnitý plech. Daubner vo svojich námietkach okrem iného poukázal aj na to, že keď zasvieti slnko, musia si v izbe nasadiť slnečné okuliare, lebo ich oslepuje.

„Neexistuje žiadny právny predpis, ktorý by ich chránil pred odrazom slnečných lúčov od priľahlých stavieb,“ píše sa v rozhodnutí trnavského stavebného úradu.

Hrozí jej pokuta

V súčasnosti si bývalá vedúca stavebného oddelenia Mária Morvayová čerpá dovolenku, od 1. júna končí. Na jej miesto dočasne nastúpila Edita Pinterová. Bude ho zastávať dovtedy, kým mesto nevypíše výberové konanie. Momentálne vraj mesto neuvažuje o prijatí ďalšieho zamestnanca na uvoľnené miesto.

„Akú by mala morálnu autoritu po tom, čo si postavila čiernu stavbu? Ako by mohla dohliadať na dodržiavanie niečoho, keď ona je tá prvá, čo porušila. Zneužila svoje postavenie, lebo keby sa nesťažoval sused, neexistuje okrem nej iný orgán, ktorý by na to poukázal,“ povedal Pallya.

Morvayovú čaká ešte priestupkové konanie, ktoré má začať Krajský stavebný úrad v Trnave. Môže jej udeliť pokutu vo výške do 33-tisíc eur. „Priestupok možno prejednať do dvoch rokov od zistenia a do troch rokov od jeho spáchania. Bez ohľadu na to, či by stavba bola, alebo nebola povolená, priestupok tam jednoznačne spáchaný bol,“ dodala Beáta Pirohárová, vedúca odboru stavebného poriadku.


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 1 373
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 1 129
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 516
  4. Hokejisti ako deň a noc 444
  5. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 284
  6. Vrábľania v derby naplno 204
  7. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 202
  8. Kladivo 182
  9. Zsebi porazil Čeľadice 168
  10. Spadol z neba 157

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Proti Macedóncom si trúfajú na postup

Mladí Nitrania sa v stredu predstavia v mládežníckej obdobe Lige majstrov.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Kam vyraziť