Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Na festivale Stretnutie sa bude opäť hrať na tržnici

Mladí študenti a divadelníci odovzdajú starším kolegom svoju energiu a pohľad na vec, oni od starších „odkukajú“ profesionalitu a dlhoročné skúsenosti.

Mladí študenti a divadelníci odovzdajú starším kolegom svoju energiu a pohľad na vec, oni od starších „odkukajú“ profesionalitu a dlhoročné skúsenosti.

NITRA. Už 14. ročník prehliadky divadiel a divadelných škôl Stretnutie-Setkání–Spotkanie-Találkozás organizuje Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Festival krajín V4 sa uskutoční v dňoch 5. – 8. júna.

Hostia aj z Francúzska

„Po prvýkrát podujatie organizujeme v júni namiesto mája. Termín sme posunuli z pre nás veľmi radostného dôvodu. V Čine sa na prelome mája a júna koná medzinárodný bábkarský kongres, na ktorom herci SDKS uvedú cenami ovenčené predstavenie Palculienka,“ hovorí Veronika Gabčíková, dramaturgička SDKS.

„Na festivale privítame zhruba 200 hostí z Česka, Poľska a Maďarska, ponuku sme rozšírili aj o produkcie a hostí z Francúzska, Ukrajiny, Švajčiarska a Chorvátska. Nebudú chýbať tradiční hostia - Divadlo Drak Hradec Králové, Divadlo Minor Praha, Teatr Lalka z Varšavy, Teatr Baj Pomorski z Torune, Mesebolt Bábszínház zo Szombathely, Márkuszínházu z Pécse, divadlo Kompánia, Žilinské bábkové divadlo, Teatro Tatro, Túlavé divadlo Bratislava či bábkar slovinského pôvodu Matij Solce. Privítame aj poslucháčov KALD DAMU Praha, VŠMU Bratislava, Varšavskej akadémie dramatických umení a chorvátskych študentov bábkariny.“

Koncerty a výstavy

Festivalové prehliadky sú rozdelené do troch kategórií: Nádeje, Možnosti a Istoty. Nádeje budú platformou pre poslucháčov katedier bábkarskej tvorby vysokých umeleckých škôl a akadémií, Možnosti ponúknu priestor pre prezentáciu alternatívnych predstavení a netradičných zoskupení a Istoty predstavia najlepšie produkcie už etablovaných „kamenných“ divadiel krajín V4.

Súčasťou festivalu budú aj sprievodné podujatia - predstavenia alternatívnych súborov, výstavy obrazov a fotografií z Divadelného ústavu a hudobné koncerty.

Už počas 13. ročníka si organizátori Stretnutia overili inšpiratívny priestor mestskej tržnice v Nitre, ktorý počas minulého ročníka zožal u divákov i účinkujúcich veľký úspech. Takže okrem tradičných priestorov sa niektoré predstavenia budú opäť odohrávať aj na tržnici.

„Pre malých aj veľkých divákov pripravujeme štvordňový workshop, na ktorom sa dozvedia množstvo informácií zo zákulisia tvorby divadla. Budú môcť preniknúť do tajov výroby bábok či dekorácií, do profesie scénického výtvarníka, skladania scénickej hudby či do tvorby scenára,“ pokračuje Gabčíková.

„Výsledkom by mali byť bábky, dekorácia, scenár či konkrétne javiskové spracovanie. Táto vzdelávacia časť festivalu by mala nadväzovať na dlhodobý projekt, ktorého organizátorom je Divadelný ústav a partnerom SZUŠ Tralaškola.“

Komunikácia a inšpirácia

Každoročne festival krajín V4 napĺňa hlavnú myšlienku, ktorú nesie aj v názve – stretnutie, spoznávanie a umeleckú konfrontáciu. Podľa Gabčíkovej to opäť bude o tom, aby ľudia v Nitre nielen odohrali svoje predstavenia, ale aby tu, na jednom mieste, spolu komunikovali, vymenili si poznatky a navzájom sa inšpirovali.

„Mladí študenti a divadelníci odovzdajú starším kolegom svoju energiu, svoj pohľad na vec, naopak, oni od starších „odkukajú“ profesionalitu a dlhoročné skúsenosti.“

Festival sa koná s podporou predstaviteľov Medzinárodného visegradského fondu, MK SR, Nitrianskeho samosprávneho kraja a Mesta Nitry.  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 2 224
  2. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 806
  3. Hlavami hore, nohami na zemi 795
  4. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 705
  5. Casemirov kamoš a El ViOn 613
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 342
  7. Sereď v úlohe profesora 288
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 274
  9. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 220
  10. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 177

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Protihluková stena na R1 je hotová, ľudia si ju pochvaľujú

Rýchlostná cesta R1 medzi Trnavou a Sereďou je po skončení výstavby protihlukovej steny už prejazdná bez obmedzení.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Policajné manévre: Pozrite si fotogalériu z derby

Trnavský Spartak dnes na Štadióne Antona Malatinského hostil odvekých rivalov z Bratislavy. Pozrite si atmosféru pred zápasom i počas neho na fotografiách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť