Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia
Pridajte si svoje mesto

Namiesto dôchodcov pridelil primátor mestský byt svojej podriadenej

Primátor Zlatých Moraviec byt pridelil byt jednej zo svojich najbližších spolupracovníčok. Tridsiatnička v ňom žije aj s deťmi.

Zástupy starčekov, ktorí vraj na byt čakali, obišli naprázdno. Primátor byt pridelil jednej zo svojich najbližších spolupracovníčok. Tridsiatnička v ňom žije aj so svojimi deťmi.

ZLATÉ MORAVCE. Júlia Chrastinová žila v jednoizbovom mestskom byte na Kalinčiakovej ulici devätnásť rokov. Bývala v paneláku, v ktorom je väčšina bytov v osobnom vlastníctve, mesto si ponechalo iba jednoizbové.

Tie spadajú pod Dom opatrovateľskej starostlivosti (DOS) a zatiaľ nie sú na predaj. Obyvatelia sa už roky snažia o to, aby mesto aj jednoizbáky odpredalo. Aj Júlia Chrastinová požiadala o odkúpenie bytu do svojho vlastníctva.

Lednár vraj určil aj právnika

Pani Júlia v decembri 2010 zomrela. Jej syn Zdeněk Chrastina prejavil záujem o užívanie bytu po svojej matke. Išiel za novozvoleným primátorom Petrom Lednárom, ktorý mu údajne prisľúbil, že s ním podpíše zmluvu o budúcej kúpnej zmluve na byt po pani Júlii.

„Povedal nám, aby sme išli za právnikom, ktorý zmluvu vypracuje. Dokonca nám ešte aj sám poradil, za ktorým právnikom máme ísť. Urobili sme to a za vypracovanie zmluvy sme právnikovi riadne zaplatili,“ vraví Zdeněk Chrastina.

Zbytočne. K podpisu zmluvy totiž nikdy neprišlo. „Zdôvodnili to tým, že mám manželku, ktorá ma má živiť,“ hovorí bývalý baník, ktorému do dôchodku chýbajú dva roky a ktorý je čiastočne invalidný.

Samospráva okrem toho argumentovala množstvom dôchodcov, ktorí na byt čakajú. Chrastinovci sa s bytom po starej pani museli vlani v marci rozlúčiť a kľúčiky odovzdať mestu.


Na Kalinčiakovej ulici žije vďaka Lednárovi jeho zamestnankyňa.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Namiesto dôchodcov našla bývanie Lednárova podriadená

Dalo by sa očakávať, že mesto v uvoľnenom byte okamžite ubytuje starších ľudí, ktorí chcú využívať služby DOS-ky. Podľa našich informácií ale byt po Júlii Chrastinovej stál nedotknutý takmer osem mesiacov.

Až vlani v novembri byt znovu obsadili – na prekvapenie rodiny Chrastinovcov sa však do sporného bytu nenasťahoval žiaden na opatrovanie odkázaný starček, ale tridsiatnička s deťmi, ktorá je navyše zamestnaná na mestskom úrade.

Zamestnankyňa radnice začala v zlatomoravskej samospráve pracovať až po nástupe Lednára do funkcie primátora. Podľa viacerých zdrojov patrí k jeho najbližším spolupracovníkom.

„Boli sme nahnevaní a sklamaní o to viac, že je tam mladá žena. Čakali sme, že tam dajú nejakého dôchodcu, ktorý bude využívať služby DOS-ky,“ hovoria Chrastinovci.

Mama s deťmi

To, že byt obýva zamestnankyňa mestského úradu s deťmi, nepoprela ani ona, ani radnica a potvrdili nám to viacerí susedia. V meste sa hovorilo, že byt je formálne napísaný na matku zamestnankyne. Samotná pracovníčka mestského úradu to ale poprela a povedala, že zmluvu podpísala s primátorom priamo ona.

„Neviem o tom, že by tam býval niekto iný okrem tej dámy,“ povedala o zamestnankyni mestského úradu jedna zo susediek.

„Počujem tam deti búchať a skákať, ale neviem o nich nič, lebo nemáme záujem sledovať, kto sa sem ako dostal. Býva tu s dvoma deťmi,“ potvrdil Gustáv Stopka, sused Lednárovej pracovníčky.

Radnica: Lednár s dotyčnou mohol uzatvoriť zmluvu

Samospráva nevidí na pridelení bytu zamestnankyni mesta nič zlé. Odvoláva sa na fakt, že primátor má v kompetencii uzatvoriť nájomnú zmluvu v niekoľkých špecifických prípadoch.

Môže tak urobiť napríklad vtedy, ak je žiadateľom primátor, poslanec alebo pracovník mesta, ale tiež vtedy, ak žiadateľ prišiel o strechu nad hlavou v dôsledku živelnej pohromy. Primátor môže zmluvu uzavrieť aj v prípade, keď je to „vo verejnom záujme a na prospech mesta“.

„V uvedených prípadoch pridelenie mestského bytu plne podlieha rozhodnutiu primátora. Z tohto dôvodu mohol uzatvoriť nájomnú zmluvu so zamestnancom mesta,“ reagovala radnica na naše otázky.

Prečo bol byt mesiace prázdny?

Lednár tvrdí, že Chrastina nespĺňa podmienky na pridelenie bytu hlavne preto, že so svojou manželkou už vlastní iný byt.

„Je pravdou, že Zdeněk Chrastina mal záujem užívať byt, ktorý predtým užívala jeho matka. Vysvetlili sme mu, že v danom prípade nedochádza po smrti jeho matky k prechodu nájmu k predmetnému bytu, že nemá nárok na jeho užívanie a je povinný predmetný byt uvoľniť,“ povedal Lednár. Primátor dodáva, že byt navyše nie je možné odkúpiť do osobného vlastníctva.

Prečo sa rozhodol podpísať nájomnú zmluvu práve so zamestnankyňou mestského úradu a ekonomicky aktívnou ženou, Lednár nevysvetlil. Rovnako nekomentoval ani dôvod, prečo bol byt viac ako pol roka prázdny.

ico

Šéfka komisie: Tieto byty sú pre dôchodcov

Pracovníčka Lednára mohla podľa Denisy Uhrinovej dostať byt na krátku dobu, kým sa jej ustáli rodinná situácia. Tridsiatnička však v byte býva už od novembra.

Šéfka sociálnej a bytovej komisie Denisa Uhrinová potvrdila, že komisia byt neprideľovala a ani by tak nemohla urobiť, lebo spomínaná zamestnankyňa nespĺňa akékoľvek kritérium na pridelenie mestského bytu práve v tomto bytovom dome. „Tieto byty sú pre dôchodcov,“ povedala poslankyňa Uhrinová.

Komisia byty síce prideľuje, ale nájomnú zmluvu podpisuje vždy primátor mesta. „Má právo na prednostné pridelenie bytu. Tým sa ale chápu situácie, keď občan mesta príde o strechu nad hlavou v dôsledku požiaru, povodne, alebo sa stane iná pohroma. Na tento účel má primátor k dispozícii dvojizbový stabilizačný byt, nie jednoizbový, ktorý pridelil svojej zamestnankyni,“ podotkla šéfka komisie.

Na margo nepridelenia bytu starčekovi, ktorý by ho užíval v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia povedala, že spomínaný byt mal prejsť rekonštrukciou rovnako ako ostatné byty vo vlastníctve mesta.

O Lednárovej pracovníčke Denisa Uhrinová povedala, že ak by aj vlani bola v núdzovej situácii, mohlo sa to všetko vyriešiť inak – napríklad len krátkodobým pridelením bytu, ktorým by mesto pomohlo prekonať svojej zamestnankyni krízový stav.

Chrastinovci hovoria, že o iný byt na Kalinčiakovej ulici záujem nemajú. Ako povedal Zdeněk Chrastina, o jednoizbový byt mali záujem len preto, lebo jeho mama v ňom žila devätnásť rokov. „Ak by tu bola len dva-tri roky, tak ho nechceme. Už nám ani neprekáža, že ten byt nedostaneme, len chceme, aby tam bol niekto, kto potrebuje opatrovateľskú starostlivosť.“

Tomáš Holúbek


Šéfka bytovej a sociálnej komisie Denisa Uhrinová.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK


  1. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 1 987
  2. Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO) 467
  3. Nitra príde do Žitavian 393
  4. Dubajová pomôže Seredi 334
  5. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 265
  6. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 256
  7. Treťoligista má nového trénera 122
  8. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 99
  9. SFZ rozdeľuje dotácie 88
  10. Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1 73

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO)

Futbalisti FC ViOn uspeli v stredu v pohárovom zápase na ihrisku treťoligovej Beluše. Jeho ozdobou bola trefa stredopoliara hostí.

Nitra príde do Žitavian

Počas reprezentačnej prestávky na konci augusta sa zverenci Ivana Galáda predstavia na oslavách v obci pri Zlatých Moravciach.

Dubajová pomôže Seredi

Výrazná postava ženskej hádzanej sa vrátila na Slovensko.

Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave

Muž bol v sobotu na hodovej zábave, vypátrali ho až v pondelok pri potoku.

Blízke regióny

Nezvestného Dominika našli pri nákupnom centre

Jedenásťročný chlapec, po ktorom dnes intenzívne pátrala polícia, sa našiel a je v poriadku.

Dráma v Chynoranoch. Policajtom sa podarilo zachrániť samovraha

27-ročný Marián stál na streche a tvrdil, že chce skočiť.

Parkovací dom pre bicykle musia ukotviť na pilóty

Trnave sa podarilo získať eurofondy na plnoautomatický parkovací dom pre bicykle. Stáť by mal v priestore medzi železničnou a autobusovou stanicou, jeho predpokladaná cena je takmer 439-tisíc eur bez DPH.

Pomôžte: 11-ročný Dominik je nezvestný

Trnavskí policajti v týchto chvíľach pátrajú po nezvestnom 11-ročnom chlapcovi z Bieleho Kostola

Historické hradby Trnava zvýrazní ilumináciou

Nasvietená bude asi štyristo metrová časť hradieb popri frekventovanej Hlbokej ulici.

Všetky správy

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

Útočník pobodal vo fínskom Turku niekoľko ľudí, dvaja neprežili

Pri útoku utrpelo zranenia najmenej šesť ľudí.

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, hovorí pre SME podnikateľ Michal Gučík, ktorého označujú za radcu Andreja Danka.

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

Kam vyraziť