Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav
Pridajte si svoje mesto

Za zdravotnou starostlivosťou musia cestovať po celom meste

Obe budovy si vyžadujú modernizáciu.

(Zdroj: (laz))

GALANTA, ŠAĽA. Niektorým pacientom prekáža „zdravotnícka turistika“. Vyhovovalo by im viac, ak by boli ambulancie sústredené na jednom mieste. Názor, že by lekári mali byť skôr pod jednou strechou, ako „rozlezení“ po celom meste, zdieľajú aj niektorí šalianski a galantskí poslanci. Neatraktívne budovy nemocnice v Šali a Galante, ktoré neboli zrekonštruované, však mnohých lekárov odrádzajú.

Zachovanie starostlivosti


Nemocnica sv.Lukáša v Galante má podľa predsedu dozornej rady Gábora Pallyu v súčasnosti všetky ambulancie, ktoré prenajíma neštátnym lekárom, obsadené. Od minulého roka sa do nej presunuli aj lekári z pavilónu detskej poli-kliniky, ktorú odstavili kvôli úsporným opatreniam. Niektorí lekári však odišli do novovytvorených, takzvaných zdravotných stredísk. Jednou z nich bola aj Magdaléna Koslerová.
„Problém bol v tom, že som musela často zaskakovať za primára na ušno-nosno-krčnom, ale pritom som nemala zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre lôžkové oddelenie, mala som iba zmluvu o prenájme priestorov. Keby sa niečo stalo v prípade, keby som nezasiahla, alebo aj zasiahla, mohla som mať problém,“ hovorí lekárka. Už rok pôsobí v budove Areálu zdravia, ktorá kedysi patrila nemocnici, respektíve Trnavskému samosprávnemu kraju. Ten ju odpredal súkromníkovi, ktorý budovu zrekonštruoval. Podmienkou bolo zachovanie zdravotnej starostlivosti.
„Sú tu vyššie nájmy ako v nemocnici, ale aj napriek tomu som tu spokojnejšia, a aj pacienti. Nie sú nervózni z priechodných chodieb a neestetických čakární, v ktorých na nich ťahalo, pretože sa okná nedali zatvoriť. Priestory boli neudržiavané, negustiózne, upratovanie viazlo, na opravy neboli vraj peniaze. Ale prečo by som ja mala dotovať nemocnicu, keď som nikdy nemeškala s platbami za prenájom? Tie prostriedky mohli využiť na rekonštrukciu.“
Za to, aby sa priestory nemocnice zmodernizovali, sú aj súčasní nájomníci. „Začínala som v roku 1979, odvtedy sa k lepšiemu nič nezmenilo, sociálne zariadenia sú v príšernom stave. VÚC by sa mala snažiť vytvoriť lepšie podmienky, aby lekári neodchádzali, a všetko by mohlo byť pod jednou strechou,“ myslí si čeľustná ortopédka Marta Kipsová.
„Nepáči sa mi, že lekári sú po celom meste. Odtiaľto idem teraz do nemocnice na iné vyšetrenia, musím ísť pešo, lebo nemám auto. Je to veľmi nepohodlné hlavne teraz, keď mám barly kvôli nedávnemu zraneniu nohy,“ vraví pani Mária z Čierneho Brodu.

Chcú rozšíriť oddelenie

Na rekonštrukciu však nemocnica nemá podľa Pallyu peniaze. Tie im chýbajú napríklad aj na zamýšľané rozšírenie novorodeneckého oddelenia. Kapacita súčasného nestačí odvtedy, čo zanikla nemocnica v Šali a počet pôrodov sa zvýšil na vyše tisíc ročne.
„Problémom je, že o peniaze prichádzame pre zle postavený zákon, ktorý umožňuje lekárovi požiadať o licenciu na súkromnú prax, aj keď je zamestnaný v štátnej alebo akciovej nemocnici. U nás na gynekológii máme 12 lekárov a všetci okrem primára sú na 0,1- až 0,5-percentnom úväzku. Súkromná sféra nám berie 80 percent peňazí, nákladové veci odoperujú v nemocnici a to, čo sa boduje, urobia v ambulancii,“ dodáva Pallya.

Ponúka na odpredaj

V šalianskej poliklinike je podľa hovorcu predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Stanislava Katrinca voľná 1 ambulancia, v budove detskej polikliniky tiež 1 ambulancia. Ostatní lekári, podobne ako v Galante, pôsobia v zdravotníckych centrách v rôznych častiach mesta.
„Je hrozné, ako to tam vyzerá, nič sa tam neinvestuje. Treba to prerobiť, zmodernizovať, aby každá ambulancia mala svoju toaletu, čakáreň a podobne,“ myslí si chirurg Jozef Grell.
Jeho kolegovi z „fachu“ Gabrielovi Koloszimu neprekážajú nezrekonštruované priestory, v budove zostal hlavne kvôli röntgenu. „Uvítal by som skôr, aby mohla mať každá ambulancia vlastný vodomer a elektromer. Teraz platíme nájom za meter štvorcový a nie je to vyvážené,“ vraví chirurg.
Samosprávny kraj nemocnicu v súčasnosti ponúka na predaj po častiach. Zaujímalo nás, či budú môcť lekári ostať naďalej v priestoroch budovy aj po zmene vlastníka. Pri predaji logického celku číslo 6 - budovy nemocnice s poliklinikou s pozemkami - je však podľa hovorcu NSK stanovená podmienka. „Povinnosťou kupujúceho bude zachovať súčasný stav využívania nehnuteľností, ktoré slúžia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zmluvy lekárov sú na dobu určitú so 6-mesačnou výpoveďou,“ upresňuje Katrinec.

Nájomná zmluva

Za súčasný stav bývalej šalianskej nemocnice nesie zodpovednosť podľa primátora Martina Alföldiho Nitriansky samosprávny kraj. Nemocnica sa stala jeho majetkom od roku 2003. Od roku 2005 prešla pod neziskovú organizáciu Forlife, ktorá ju prevádzkovala takmer 5 rokov.
„Už v roku 2005 sme žiadali župana o prehodnotenie uznesenia o prenajatí nemocnice komárňanskou nemocnicou, postavilo sa proti tomu aj 15-tisíc Šaľanov, ktorí podpísali petíciu. V roku 2008 som upozornil lekára samosprávneho kraja, že Forlife porušuje podmienky nájomnej zmluvy, keďže pozastavil činnosť piatich oddelení a viac to už nebola všeobecná nemocnica,“ hovorí Alföldi.
Zasadzoval sa aj o to, aby majetok prešiel pod právnickú osobu zriadenú samosprávnym krajom potom, čo Forlife oznámil, že k 30. septembru 2010 končí. VÚC návrh neakceptoval. Podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia by šalianska nemocnica zaťažovala neziskovú organizáciu, ktorá spravuje nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach. Dlhy šalianskej nemocnice sa vtedy vyšplhali až na 1,2 milióna eur. „Zachovalo by sa minimálne oddelenie dlhodobo chorých, ktoré mohlo zastrešiť aj napríklad pacientov z Nitry, kde kapacita v určitom období nepostačuje.“

  1. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 1 583
  2. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 631
  3. Hokejisti ako deň a noc 558
  4. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 416
  5. Kladivo 409
  6. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 381
  7. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 299
  8. Spadol z neba 295
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 279
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 163

Najčítanejšie správy

Nitra

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc

V mestskej časti majú osadiť 34 stĺpov a vyše tri stovky tabuliek.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Kladivo

Stopér Nitričky Richard Križan v sobotu oslavoval 20 rokov, pre ultras z Plášťoviec vybavoval 27 lístkov.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy v súťaži nevybrali

Ponuka jediného uchádzača, spoločnosti Arriva Trnava, bola pre radnicu neprijateľná.

Všetky správy

Dvesto pretekárov bojuje šesť a pol hodiny o titul a vždy vyhrá Sagan

Slovák má najviac víťazstiev, tituly zbiera ako na bežiacom páse a slávneho Merckxa mrzí, že si s ním nemohol zmerať sily, keď sám jazdil.

Matthews znovu prehral so Saganom. Som sklamaný, priznal

Austrálčan získal na majstrovstvách sveta druhú medailu za posledné tri roky.

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Osobnosti reagujú na triumf Sagana: Jazdec z malej krajiny mení históriu

Slovenský jazdec ako prvý v histórii získal tri tituly na MS za sebou.

Kam vyraziť