SEREĎ. Obyvatelia Cukrovarskej budú mať prístup do svojho areálu len z prednej časti. Zadnú bránu mesto nahradí betónovým múrom. Rómovia sú s riešením nespokojní.
Bezpečnosť pri hrádzi
Ohradenie zadného vchodu Cukrovarskej 181 vyplynulo podľa vedenia mesta z viacerých dôvodov. Jedným z nich je aj zastavenie dlžoby za odvoz smetí, ktorá neplatia roky. Presnú sumu sme sa od mesta nedozvedeli.
Mesto plánuje tie kontajnery, ktoré boli doteraz za zadným vchodom, nahradiť jedným veľkokapacitným a umiestniť ho priamo do areálu. Vyvážať by sa mal raz mesačne. Ak ho niekto platiť odmietne, svoju čiastku by si mal odrobiť verejnoprospešnými prácami.
Zamurovaním zadného vchodu sa má podľa mesta tiež zamedziť nielen neporiadku, ale aj zvýšiť bezpečnosť pri hrádzi. Seredčania sa dlhodobo sťažovali, že boli opľúvaní a vulgárne osočovaní, keď prechádzali popri bráne. Tú museli zlikvidovať podľa primátora aj kvôli bezpečnosti ľudí na Cukrovarskej, keďže už bola „na spadnutie“. Náklady na výstavbu múru budú približne 400-500 eur.
„Nepovažujem to za ideálne riešenie, ale na stretnutí s občanmi som sa niekoľkokrát spýtal, nech povedia lepšie. Je to dlhodobo neriešená situácia, pretože s touto komunitou bola vážne problematická komunikácia, ktorá nie je jednoduchá ani teraz. Za bývalého vedenia sa im platilo za to, že upratovali svoje smeti. To však považujem za absurdné,“ povedal primátor Martin Tomčányi. Na ostatnom riešení sa dohodol spolu s vajdom, ktorý zastupuje Rómov, a cukrovarom, ktorý je majiteľom pozemku. Budovy sú už vo vlastníctve miestnych, pred rokmi ich od mesta odkúpili za symbolickú sumu.
„Nevyberáme ani financie za pozemky, pretože je tam veľa nájomníkov a robilo by nám to ďalšiu agendu. Výnos z nájomného by pravdepodobne neprevýšil tieto administratívne náklady. Samozrejme, do budúcnosti to chceme riešiť, ale zatiaľ má cukrovar rakúsky investor, ktorého to v tomto smere netlačí,“ vysvetlil riaditeľ pre komunikáciu Dušan Janíček. Dodal, že majiteľ cukrovaru zatiaľ neuvažuje ani o predaji pozemku.
Rómovia sú nespokojní
Obyvatelia bývajúci v susedstve očakávajú po zamurovaní zadnej brány zlepšenie situácie. „Všetci vedia o tom, že sa tu predávajú drogy, a nikto s tým doteraz nič nerobil. Jeden sa postavil tak, aby strážil a druhý predával. A ten neporiadok z kontajnerov tu bol permanentne,“ povedala Seredčanka, ktorá nechce byť menovaná.
Rómovia vidia za týmto riešením, naopak, rasizmus. Nikto sa ich na nič vraj nepýtal, vajda im nič nevysvetlil. Prekáža im, že po novom stratia prístup k násypu zozadu hlavne kvôli deťom. „Toto je nenormálny život, čo s nami robí primátor a policajti. Ohradzujú nás, ako keby sme boli zvieratá. Prečo tu nechali túto špinu, z ktorej sú potkany, však sú tu malé deti,“ povedala obyvateľka. Ukazovala na zhorené pozostatky pravdepodobne bývalej čiernej stavby zmiešané s odpadkami na ich dvore.
„Ani na strechu, ktorá zateká, nedajú peniaze, a to by pomohlo ľuďom.“
Po novom platia vodárňam
Obyvatelia Cukrovarskej dlhovali mestu aj za vodu takmer 70-tisíc eur. Neplatili ju minimálne päť rokov. Mesto sa vlani rozhodlo, že im vypovie zmluvu za neplatenie, obyvatelia Cukrovarskej si tak museli založiť spoločenstvo vlastníkov. Odvtedy majú povinnosť uhrádzať platby za spotrebu vody priamo vodárňam, nie mestskému bytovému podniku.