Práce sa netaja tým, že ich autori sa inšpirovali tvorbou našich či svetových umelcov, ale vždy ide o vlastnú tvorbu, nie o kopírovanie.
NITRA. Ďalšou z tradičných výstav sa v Nitrianskej galérii predstavujú absolventi UKF. Výstava Diplom 2012 prináša výber tých najlepších praktických častí magisterských diplomových prác študentov katedry výtvarnej tvorby a výchovy.
Tvorili pod vedením pedagógov UKF Jozefa Bausa, Róberta Bielika, Jozefa Dobiša, Jaroslava Gubrica, Daniela Szalaia, Ľubomíra Zabadala a Mariána Žilíka. Kurátorkou výstavy je vedúca katedry Adriana Récka,
Zaujímavá vzorka prác
„Toto je už 14. ročník pravidelnej prezentácie našich študentov. Vystavujeme tu 14 praktických výstup magisterských prác, okrem nich však existujú aj magisterské práce teoreticko-umelecko-historického alebo didaktického charakteru. Ich autori možno nie sa až tak výtvarne umelecky zdatní, ale to neznamená, že z ich nebudú dobrí výtvarní učitelia. A máme aj takých absolventov, ktorí záverečná práce nepísali na našej katedre,“ hovorí Adriana Récka.
„V tomto ročníku sa predstavuje zaujímavá vzorka prác, lebo všetci naši aktuálne vyučujúci umelci tu majú aspoň jedného diplomanta. Výnimkou je pedagóg Igor Benca, ktorý k nám na katedru prišiel až od tohto akademického roka, a tak nemôže mať svojich diplomantov.“
Solídna úroveň
Aj keď tradične vždy maľba prevažuje, aktuálna výstava je veľmi pestrá - je tu zastúpená aj kresba, grafika, textil, fotografia, socha či digitálne médiá. Návštevník môže vidieť diela s figurálnymi, abstraktnými i krajinárskymi motívmi. Podľa kurátorky je úroveň výstavy veľmi solídna. Práce sa netaja tým, že ich autori sa inšpirovali tvorbou našich či svetových umelcov, že ich diela svojím spôsobom parafrázujú, ale vždy pritom ide o vlastnú tvorbu, nie o kopírovanie.
„Študenti odviedli slušnú prácu. Na to, že sú to učitelia výtvarnej výchovy a neprezentujeme ich ako umelcov akademikov, má výstava veľmi dobrú úroveň,“ zhodnotila Récka.
„Sme veľmi radi, že nám galéria vyšla v ústrety a Diplom 2012 si návštevníci môžu pozrieť do 30. júna, teda o týždeň dlhšie ako bývalo zvykom. Aj keď máme vlastnú galériu Univerzum, cez priestory renomovanej galérie chceme naše umenie predstaviť širokej verejnosti, a nie ho ponechať za múrmi našej fakulty.“
Komiks o superhrdinke
Jednou z vystavujúcich je aj Petra Schőnová, ktorá sa pri svojej práci inšpirovala tvorbou svetoznámeho pop-artového umelca Roya Lichtensteina. Odmalička mala blízko ku komiksom, tak sa rozhodla vytvoriť niečo v tomto štýle. V technike akryl namaľovala súbor deviatich obrazov, v podstate akoby sekvencií veľkoplošného komiksu, ktorý predstavuje istý príbeh.
„Je to o superhrdinke Jane, ktorá ide obhajovať svoju prácu. Neschvália jej ju, tak sa rozhodne použiť svoje nadprirodzené schopnosti a odletí skúsiť šťastie na inú planétu,“ usmieva sa Petra Schőnová, ktorá sa trochu štylizovala do postavy Jane.
„Každý z nás v sebe skrýva nejakého superhrdinu, alebo by sa ním chcel stať a niekedy použiť nadprirodzené sily. Na vývoji námetu som robila asi rok, samotná práca m trvala zhruba tri mesiace. Prevláda v nej modro-žlto-červená farebnosť v súlade s Lichtensteinovou tvorbou. Práca bola zložitejšia v tom, že som musela hľadať také farebné variácie, aby obrazy opticky dobre vyzerali.“
Autorka Petra Schőnová jej komiksový príbeh o Jane.
Práca Terézie Bagalovej.
Dielo autora Andreja Gašparíka.
Socha Miriamy Špankovej, vhodná ako lavička do exteriéru.
Práca Evy Nagyovej.
Textilný výrobok od Ivany Prenosilovej. FOTKY: (ČE)