ZLATÉ MORAVCE. Výstavba prvých dvoch zo šiestich bytoviek v lokalite známej ako Ďatelinisko rýchlo pokračuje. Hotové by mali byť do konca roka, zvyšné štyri pribudnú o rok.
Sú to prvé byty, ktoré sa po rokoch v Zlatých Moravciach stavajú. Naposledy postavili Tekovskú bytovku. Jej výstavba ale skončila megaškandálom.
Mesto muselo pre porušenie zmluvy vrátiť štátu desiatky miliónov korún a zaplatiť ešte aj pokutu. Viacerí obyvatelia sa navyše sťažovali na kvalitu bytov.
Chýba súkromie
Nové bytovky na mieste, kde stála chátrajúca calexácka škôlka, vzbudili ostrý odpor obyvateľov. Tí tvrdia, že v lokalite žili desaťročia v pokoji a na staré kolená im prebiehajúca výstavba poriadne strpčuje život.
Proti výstavbe spísali petíciu, zozbierali celkovo 151 podpisov, no neuspeli.
„Naše ľudské práva sú pošliapané, my akoby sme ani ľuďmi neboli, len podnikateľov poznajú,“ hovorí jedna z organizátoriek protestu Oľga Jahnová.
Žije na rohu ulíc Krátka a Slovenskej armády a sťažuje sa okrem iného aj na to, že stavebník narušil jej súkromie a pocit bezpečia. „Ešte aj televíziu so mnou pozerá,“ tvrdí dôchodkyňa.
Oľga Jahnová pred vznikajúcimi bytovkami.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Štúdium pri roletách a elektrike
Proti výstavbe boli prakticky všetci obyvatelia zo susedstva. Zdôrazňujú pritom, že nie sú proti vytváraniu nových bytov, ale nesúhlasia s výstavbou v ich pokojnej lokalite.
„Z ľudského hľadiska – ľudia potrebujú bývať a keď majú peniaze, nech bývajú. Ale ten hluk, ktorý tu my už mesiace máme, je neznesiteľný. Od siedmej do siedmej,“ hovorí Bernardína Hudecová.
„Nesúhlasím s bytovkami na Ďatelinisku, ale oni si aj tak spravia svoje,“ povie rezignovane Erika Štetková.
Syn Ľuboša Paulisa je vysokoškolák, no v hluku, ktorý majú ľudia na dennom poriadku od zimy, sa nedokáže sústrediť na učenie. Rodina tvrdí, že aj cez horúci júnový deň si musí zavrieť okná, stiahnuť rolety a zapáliť elektrinu, ak sa chce niečo naučiť.
Syn Ľuboša Paulisa sa v hluku nemá ako učiť. Ich domom otriasajú mechanizmy z neďalekej výstavby.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Praskajú múry?
Zástupca stavebníka ale oponuje, že firma robí všetko preto, aby nepríjemné dôsledky výstavby eliminovala na minimum. „Polievame cesty proti prašnosti, priebežne nechávame čistiť okolie. Dali sme objednávku mestským Technickým službám a zaplatíme, čo bude treba,“ povedal manažér stavby Viktor Šima.
Starousadlíci tvrdia, že pri výstavbe im v dôsledku otrasov a prechodu ťažkých mechanizmov praskajú múry domov. Povedali nám to viacerí oslovení obyvatelia okolitých domov.
„Chodia úplne pri dome,“ povedala Emília Paulisová. Na nehnuteľnosti jej vznikli praskliny, ktoré pripisuje výstavbe bytoviek.
Rovnako sa ničia aj cesty v okolí. „Neboli stavané na takéto vozy,“ podotkol Ľuboš Paulis.
Manažér stavby: Škody posúdime
Manažér stavby povedal, že pred začatím si firma všetko odfotila. Trinásť domov v okolí malo podľa Šimu praskliny a „aj cesty boli v žalostnom stave“.
Ľudí ale upokojuje. Tvrdí, že v dohľadnom čase príde nezávislý statik, ktorý posúdi okrem iného aj to, či sa mohli v dôsledku výstavby zväčšiť pôvodné praskliny na starších domoch.
„Budeme chodiť a kontaktovať ľudí a budeme ich sťažnosti riešiť. Ale tak, aby ich požiadavky zodpovedali realite a aby neboli premrštené,“ povedal Viktor Šima.
Naznačil, že časť pôvodných obyvateľov dokonca chcela, aby im investor vymenil staré okná za nové plastové tak, ako to spravilo Tesco počas výstavby hypermarketu obyvateľom paneláka na Duklianskej ulici. Investor tam ale menil okná preto, lebo chladiarenské zariadenia reťazca sú pomerne hlučné. Nič také ale podľa Šimu nezodpovedá prípadu výstavby na Ďatelinisku.
Bytovky na Ďatelinisku
postavia tu celkovo šesť bytoviek
prvé dve budú hotové koncom roka, ďalšie štyri by mali dokončiť v nasledujúcom roku
vznikne 85-90 bytov, pôjdu do osobného vlastníctva
cena bude zhruba tisíc eur na meter štvorcový
investor plánoval viac menších bytov, no prekvapil ho dopyt po troj-, či dokonca štvor- izbových
byty budú mať v závislosti od počtu izieb rozmery od 25 do 75 metrov štvorcových
v lokalite bude 96 parkovacích miest, aj proti tomu sa ľudia sťažujú, obávajú sa exhalátov smerujúcich rovno do okien rodinných domov