Štúrova ulica leží na hlavnom ťahu, ktorým jazdia sanitky do Fakultnej nemocnice v Nitre.
NITRA. Obyvatelia Štúrovej ulice v Nitre sa sťažujú na časté húkanie sanitiek. Obyvatelia tvrdia, že neustály hluk útočí na ich psychiku, nemôžu v pokoji spávať a oddychovať. „Je predsa nemysliteľné, aby nás v nedeľu ráno o 6:15 stresovala húkajúca sanitka a pritom je cesta doslova prázdna,“ povedala obyvateľka Štúrovej ulice Nela Danielová, ktorá na problém upozornila primátora Jozefa Dvonča v internetovej diskusii na stránke mesta. Ten reagoval, že mesto o tomto probléme vie a obrátilo sa na nitriansku nemocnicu s tým, aby sanitky používali výstražnú signalizáciu optimálne.
Námestníčka riaditeľa Fakultnej nemocnice v Nitre Alena Ďurišová povedala, že nemocnica prevádzkuje len dve sanitky a odporučila obrátiť sa na Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. Vedúci lekár strediska Ján Murgaš uviedol, že používanie zvukovej výstražnej signalizácie operačné stredisko nevie ovplyvniť, pretože je to v kompetencii jednotlivých prevádzkovateľov sanitiek. Tí sa rozhodujú podľa aktuálnej situácie a na základe stavu pacienta. V zásade však podľa zákona platí, že ak má vodič zapnuté svetelné výstražné znamenia, musí k nim používať aj zvukové, skonštatoval.
Danielová v niektoré dni napočítala do ôsmej hodiny ráno aj 15 húkajúcich sanitiek. „Neverím, že by bolo toľko závažných prípadov ohrozenia života,“ skonštatovala. Podobnú skúsenosť má aj Eva Balážová, ktorá býva v centre mesta. „Neprejde ani jeden deň, kedy by som nepočula sanitku. Veď toto je horšie ako v New Yorku,“ povedala. Hasičov podľa nej ani zďaleka toľko nepočuť. V Nitre sú štyri sanitky, z toho dve prevádzkuje nemocnica a zvyšné dve Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava, ktorej zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva. Ďalšie dve vozidlá záchrannej zdravotnej služby s posádkami sú v nitrianskom okrese. Keďže fakultná nemocnica je spádovou nemocnicou, vozia sem pacientov aj z iných okresov a niekedy aj z iných krajov. Okrem toho je v Nitre aj súkromné kardiocentrum, kam tiež vozia pacientov zo širokej spádovej oblasti.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková povedala, že neexistujú žiadne regulatívy, kedy môžu sanitky používať zvukovú výstražnú signalizáciu. Policajti môžu skontrolovať oprávnenosť jej použitia len vtedy, „ak je podnet a pochybnosť, ale ak sanitka vezie pacienta, je to v poriadku,“ skonštatovala. Zákon nehovorí o čase, kedy sanitka nemôže, respektíve nemusí použiť výstražnú signalizáciu, nerozlišuje teda dennú a nočnú dobu. „V noci, keď je prázdna cesta, vodiči minimalizujú použitie zvukových výstražných znamení, ale to už idú vlastne nad rámec zákona,“ povedal Murgaš. Nastavenie hlasitosti sa v niektorých vozidlách dá regulovať, nie však vo všetkých. „Na to je zase slovenská technická norma, ktorá hovorí o tom, aké decibely musia vydávať výstražné znamenia,“ podotkol.