Spoločenská hodnota jedného sokola myšiara je vyše 660 eur.
NITRA. Zaujímavých podnájomníkov dostal Milan Greguš z nitrianskeho sídliska Diely. Na jeho balkóne sa usadil pár sokola myšiara a za niekoľko dní prišlo na svet päť mláďat tohto dravca.
Namiesto muškátov sedem sokolov
Pár si miestečko na hniezdenie na piatom poschodí paneláku vyhliadol v apríli. Majiteľ už skôr zaregistroval, že myšiar si chodí obhliadať jeho kvetináč.
„Bol to jediný voľný kvetináč, ktorý tam máme. Chcel som doňho nasadiť muškáty, keď som ale videl, že aj samička si ho chodí obzerať, nechal som muškáty tak,“ hovorí Milan Greguš.
Mieni, že sokol myšiar si lokalitu vyhliadol, lebo zrejme považoval okolie za bezpečné a s dostatkom potravy. „Všimol som si, že aj šesť myší za deň donesú do hniezda. A aj to sú len tie, ktoré si všimnem, ktovie o koľkých myšiach ani neviem,“ povedal domáci pán.
FOTO: MILAN GREGUŚ
Miska s vodou
Do hniezdenia sokolov a do výchovy mladých sa pán Milan nijakým spôsobom nekafre. Ako milovník prírody vie, že človek by v takýchto prípadoch mal zasahovať čo najmenej.
„Musím to nechať na nich, aby si nezvykli na ľudí. Ak by ich človek chcel prikrmovať, bol by to zásah do ich života. Jedinú vec, čo som pre nich urobil bolo to, že do keramickej misky som im dal vodu,“ povedal Milan Greguš.
Rodina napriek príchodu sokolov neprerušila bežný chod domácnosti, čo znamená, že občas vyjdú aj na balkón. Minimálne vtedy, keď je treba zavesiť opranú bielizeň. S tým mal problém samček, ktorý zvykol odletieť, samička ale spravidla ostala nepohnute na hniezde. Pán Milan si to nevysvetľuje väčšou snahou samice ochrániť vajíčka. „Asi vycítila, že nie sme pre ňu nebezpečenstvom,“ podotkol pán Milan.
FOTO: MILAN GREGUŚ
Prírodné divadlo
Gregušovci tak majú postarané o prírodnú reality šou priamo na svojom balkóne. A pozorovanie prírody zblízka si vychutnávajú, kým je na to čas, pretože do dvoch-troch týždňov môžu byť mladé dravce preč.
Sokol myšiar je sťahovavý vták veľký asi ako holub. Spoločenská hodnota jedného je viac ako 660 eur. Jeho zásluhou nedochádza k premnoženiu vrabcov.
Sídli vo voľných priestranstvách, často ho však vidieť aj na vysokých budovách a starých vežiach. Samička v apríli znáša štyri až šesť vajíčok, čo je viac ako u iných druhov sokolov. Výchova mláďat v hniezde trvá asi mesiac.