Streda, 20. september, 2017 | Meniny má Ľuboslav(a)
Pridajte si svoje mesto

Miloš Kusenda nakrúcal s Madonnou aj Anthony Hopkinsom

Ako Jánošík tancuje breakdance, v postave Mauglího podáva priam gymnastické výkony.

Miloš Kusenda v predstavení Cesta do krajiny Tuwim.(Zdroj: JURAJ SCHRAMEK)

Ako Jánošík tancuje breakdance, v postave Mauglího podáva priam gymnastické výkony.

NITRA. Tretiu sezónu je Miloš Kusenda hercom Starého divadla Karola Spišáka. Tridsaťdvaročný Nitran síce skončil stavebnú školu, ale vo svojej profesii nikdy nepracoval. Získalo si ho herectvo. Múza v jeho prípade preskočila jednu generáciu - Milošovi starí rodičia boli celý život spätí s divadlom. Babka Marta robila 40 rokov inšpicientku v Starom divadle, dedko Ján bol známym hercom v niekdajšom Krajovom divadle v Nitre a následne v Divadle Andreja Bagara.

Namiesto VŠMU Anglicko

Po strednej škole robil Miloš asi šesť rokov technika v DAB. Keďže bol vždy po ruke, hral takmer v každom divadelnom komparze. Obsadzoval ho najmä Jožko Bednárik. „Zahral som si napríklad vo Fidlikantovi na streche, Grékovi Zorbovi, postavu klauna som mal v Perinbabe.“

Osobitnou kapitolou Milošovho života je jeho mimoriadne úspešné pôsobenie v Anglicku, kam odišiel v roku 2004. Jeho odchodu predchádzal pokus o štúdium na VŠMU, na skúšky ho pripravoval ich rodinný známy a súčasný kolega Ján Hrmo. Nevzali ho.

„Dosť ma to sklamalo. Janko Hrmo mi ponúkol, že keby ma náhodou nezobrali, môžem nastúpiť do Starého divadla. Samozrejme, súhlasil som, ale práve v tom období som sa rozhodol na čas odísť do Anglicka. Zapáčilo sa mi tam, tak som tam zostal takmer šesť rokov.“

Miloš sa do Anglicka vybral za prácou a zdokonalením svojej angličtiny, o ktorej si myslel, že ju ovláda na slušnej úrovni. Svojimi znalosťami si bol viac-menej istý, ale až tam zistil, že je to celkom inak. No neprepadol panike a zostal.

„Bolo to veľmi náročné, najmä komunikácia po telefóne, keď som sa snažil hľadať si prácu, ale nepodľahol som. Robil som všetko možné - inventúry v supermarketoch, maľoval som byty. Vedľajšiu pracovnú činnosť som si vybavil po známosti - vypomáhal som ako agent v realitnej agentúre. Trvalo mi asi 2-3 roky, kým som jazyk zvládol na takej úrovni, aby som mohol začať študovať,“ zhodnotil Miloš.

Konverzoval s Hopkinsom

Už po dvoch rokoch od príchodu začal Nitran prenikať do sveta anglického divadla a filmu. Začal hrávať v amatérskych divadelných krúžkoch aj v menších londýnskych divadlách. Dostal sa aj do jednej z najprestížnejších komparzových agentúr, ktorá spolupracuje na anglických a amerických filmoch. Zarábal zhruba200 libierza natáčací deň. Hral napríklad v Čarovnej flaute režiséra Kennetha Branagha, úradníka si zahral vo filme o kráľovnej s názvom Mladá Viktória.

Ako príležitostnému hercovi sa mu pošťastilo dostať sa do blízkosti veľkých hviezd. „Nakrúcal som napríklad s Liamom Neesonom či s Madonnou, ktorá ako režisérka natáčala v Londýne scény k svojmu prvému filmu Špina a múdrosť. Jej bodygardi nás predtým upozornili, aby sme ju za žiadnu cenu nefotili, ani nepýtali od nej autogramy, inak letíme,“ spomína Miloš.

Jeho najkrajší zážitok sa viaže k filmu, o ktorom vedel, že ho režíruje Woody Allen. Išlo o scénu v centre Londýna - stačilo prejsť cez ulicu. „Nevedel som, aké hviezdy prídu. Zrazu prifrčalo auto a vyšiel z neho starší pán v teplákoch, tričku a šiltovke. Zdal sa mi povedomý ale, nevedel som ho rozpoznať. Keď si dal čiapku dolu, skamenel som - bol to Anthony Hopkins. Pomyslel som si: fúha, to sa nestáva každý deň hrať po boku takéhoto slávneho človeka. To najlepšie ale prišlo nakoniec - po natáčaní, keď sme sa boli so štábom občerstviť, som sa odvážil ísť za ním a porozprávali sme sa.“

Možno trochu ľutuje

S takmer dokonalou znalosťou jazyka sa Miloš v roku 2008 zapísal na Birkbeck University v Londýne, kde absolvoval intenzívny herecký kurz. On ako jediný Slovák, Rumunka, Juhoafričanka a desať Angličanov...

Napriek tomu, že sa Miloš v Anglicku pomerne rýchlo a úspešne udomácnil, rozhodol sa vrátiť na Slovensko. „Veľa som nad tým rozmýšľal a zvažoval. Došiel som nakoniec na to, že tie komparzy človeka až tak neposúvajú dopredu. Možno keby som mal šťastie, mohol som sa vypracovať oveľa vyššie. Ale tých skutočne dobrých príležitostí zas nebolo až tak veľa a často,“ hodnotí Miloš.

„Veľa ľudí sa mi čudovalo, prečo som sa vrátil. Spätne to aj ja trochu ľutujem, keď sa zamyslím, kde som mohol byť v Anglicku teraz. Ale boli za tým aj isté súkromné záležitosti, ktoré ma podnecovali k návratu.“

Psík bol prvý

Keď sa Miloš v roku 2009 vrátil na Slovensko, bol práve koniec divadelnej sezóny. Staré divadlo Karola Spišáka hľadalo herca a riaditeľ Ondrej Spišák ho prijal. V súbore nahradil Mariána Andríska, ktorý odišiel. Prebral po ňom úlohu psíka v predstaví O psíčkovi a mačičke. Jeho prvou vlastnou rolou bola postava Claudea v kabarete U Temnej Irmy a Chromej Krásky. Potom nasledovali postavy v hrách Kniha džunglí, Slovenský Betlehem, Ako šlo vajce na vandrovku, Jánošík, Absolvent, Žena, Pánboh..., Sherlock Holmes či Deti kapitána Granta.

„S veľkou radosťou som vždy hral najmä psíka, celé predstavenie si od začiatku až do konca užívam, dobre sa v ňom cítim,“ hovorí herec. „Naopak, dosť som sa zapotil v hre o vajci na vandrovke. Veľa sa na scéne nabehám, imitujem zvieratá, všetko ide v rýchlom tempe. Náročný je aj Jánošík, kde som sa musel naučiť prvky breakdancu. Ako Mauglí zas skáčem, šplhám sa a tancujem.“

Spieva v Happy Cocks

K najpríjemnejším chvíľam v divadle radí pocity po premiére. Opadne tréma, napätie, príde uvoľnenie a radosť z potlesku. Ako každý herec, pozná aj tú menej príjemnú stránku profesie - brepty a trapasy na javisku. „V horore Žena, Pánboh... hrám niekoľko postáv. Na skúške zo mňa spontánne vyliezla upravená replika „raz leštila mi jedna stará víla“ namiesto „veštila“,“ zasmial sa Miloš.

Okrem divadla sa herec venuje aj hudbe – spieva v punkrockovej kapele Happy Cocks, ktorá funguje už asi 12 rokov. „Menšiu prestávku mala, keď som bol v Anglicku, teraz už opäť hráme a koncertujeme. Učím sa na hrať na klávesy, hrám menej aktívne na gitare a bicích. Rád hrám tenis, ale veľmi naň nemám čas. Snažím sa písať krátke scenáre, poéziu aj rozprávky. Ale iba pre seba. Zatiaľ...,“ dodal Miloš.

Miloš Kusenda hrá v divadle, spieva v skupine, píše scenáre, poéziu aj rozprávky. FOTO: (ČE)

Priam gymnastické výkony podáva v incenácii Kniha džunglí, kde hrá Mauglího.

Miloš s herečkou Oľgou Schramekovou v horore Žena, Pánboh, Čertisko a 7 zakliatych. FOTKY: J. SCHRAMEK


  1. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 11 204
  2. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 8 546
  3. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 649
  4. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 523
  5. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 456
  6. Bilkó chytil dve penalty 345
  7. Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky 251
  8. Päť zápasov zrušil dážď 243
  9. Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu 242
  10. Uzávierka križovatky Nitra - Sever skomplikovala rannú dopravu 214

Najčítanejšie správy

Nitra

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí

Svedeckú výpoveď Františka Gauliedera spochybnil obhajca Petra Pašku. Podľa neho je procesne nepoužiteľná.

Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený

Polícia vyhlásila po obyvateľovi Váhoviec celoštátne pátranie.

Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník

Ako herec bude na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie.

Blízke regióny

Pri školskej jedálni sa zrazili dve autá

Nehoda sa stala dnes krátko pred jedenástou. Dvoch zranených previezli do nemocnice.

Pri autonehode zahynula 58-ročná žena

Tragická dopravná nehoda sa stala krátko pred 8:00 v okrese Topoľčany, zahynula pri nej 58-ročná žena.

Policajti pátrajú po mladíkovi, môže byť ozbrojený a nebezpečný +video, foto

Iba 19 ročný Patrik Žigo z Váhoviec je podozrivý zo spoluúčasti na ozbrojenom prepade čerpacej stanice v Pustých Úľanoch.

Levickú nemocnicu už prevzala skupina AGEL. Čakajú ju viaceré zmeny

V budúcnosti sa má Nemocnica Levice združiť s ďalšími dvomi nemocnicami v regióne.

Prešiel zrazenú srnu a narazil do stromu. Spolujazdkyňa nehodu neprežila

Tragická nehoda sa stala dnes krátko pred šiestou ráno medzi Chtelnicou a Dechticami.

Všetky správy

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Developer, ktorý mal vlani dokončiť rekonštrukciu hlavnej stanice, výpoveď nájmu pozemkov spochybňuje.

Udavačská aplikácia EEI možno porušuje zákon

Či je problémová, o tom sa môže rozhodnúť iba v konaní o ochrane osobných údajov.

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Petra Sagana čakajú už ôsme majstrovstvá sveta. Pozrite, ako sa mu darilo na tých predchádzajúcich.

Poučný rok. Sagan už vie, že prvý, koho sa budú chcieť zbaviť, je on

V tomto roku sa majstrovi sveta nepodarilo priblížiť k vlaňajšej úspešnej sezóne.

Dlhodobé vzťahy ničia záujem o sex. U žien skôr než u mužov

Správanie v intímnej oblasti ovplyvňuje aj viera v stereotypné predstavy.

Kam vyraziť