Miloš Kusenda nakrúcal s Madonnou aj Anthony Hopkinsom

Ako Jánošík tancuje breakdance, v postave Mauglího podáva priam gymnastické výkony.

Miloš Kusenda v predstavení Cesta do krajiny Tuwim.Miloš Kusenda v predstavení Cesta do krajiny Tuwim. (Zdroj: JURAJ SCHRAMEK)

Ako Jánošík tancuje breakdance, v postave Mauglího podáva priam gymnastické výkony.

NITRA. Tretiu sezónu je Miloš Kusenda hercom Starého divadla Karola Spišáka. Tridsaťdvaročný Nitran síce skončil stavebnú školu, ale vo svojej profesii nikdy nepracoval. Získalo si ho herectvo. Múza v jeho prípade preskočila jednu generáciu - Milošovi starí rodičia boli celý život spätí s divadlom. Babka Marta robila 40 rokov inšpicientku v Starom divadle, dedko Ján bol známym hercom v niekdajšom Krajovom divadle v Nitre a následne v Divadle Andreja Bagara.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto VŠMU Anglicko

Po strednej škole robil Miloš asi šesť rokov technika v DAB. Keďže bol vždy po ruke, hral takmer v každom divadelnom komparze. Obsadzoval ho najmä Jožko Bednárik. „Zahral som si napríklad vo Fidlikantovi na streche, Grékovi Zorbovi, postavu klauna som mal v Perinbabe.“

Osobitnou kapitolou Milošovho života je jeho mimoriadne úspešné pôsobenie v Anglicku, kam odišiel v roku 2004. Jeho odchodu predchádzal pokus o štúdium na VŠMU, na skúšky ho pripravoval ich rodinný známy a súčasný kolega Ján Hrmo. Nevzali ho.

„Dosť ma to sklamalo. Janko Hrmo mi ponúkol, že keby ma náhodou nezobrali, môžem nastúpiť do Starého divadla. Samozrejme, súhlasil som, ale práve v tom období som sa rozhodol na čas odísť do Anglicka. Zapáčilo sa mi tam, tak som tam zostal takmer šesť rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

Miloš sa do Anglicka vybral za prácou a zdokonalením svojej angličtiny, o ktorej si myslel, že ju ovláda na slušnej úrovni. Svojimi znalosťami si bol viac-menej istý, ale až tam zistil, že je to celkom inak. No neprepadol panike a zostal.

„Bolo to veľmi náročné, najmä komunikácia po telefóne, keď som sa snažil hľadať si prácu, ale nepodľahol som. Robil som všetko možné - inventúry v supermarketoch, maľoval som byty. Vedľajšiu pracovnú činnosť som si vybavil po známosti - vypomáhal som ako agent v realitnej agentúre. Trvalo mi asi 2-3 roky, kým som jazyk zvládol na takej úrovni, aby som mohol začať študovať,“ zhodnotil Miloš.

Konverzoval s Hopkinsom

Už po dvoch rokoch od príchodu začal Nitran prenikať do sveta anglického divadla a filmu. Začal hrávať v amatérskych divadelných krúžkoch aj v menších londýnskych divadlách. Dostal sa aj do jednej z najprestížnejších komparzových agentúr, ktorá spolupracuje na anglických a amerických filmoch. Zarábal zhruba200 libierza natáčací deň. Hral napríklad v Čarovnej flaute režiséra Kennetha Branagha, úradníka si zahral vo filme o kráľovnej s názvom Mladá Viktória.

SkryťVypnúť reklamu

Ako príležitostnému hercovi sa mu pošťastilo dostať sa do blízkosti veľkých hviezd. „Nakrúcal som napríklad s Liamom Neesonom či s Madonnou, ktorá ako režisérka natáčala v Londýne scény k svojmu prvému filmu Špina a múdrosť. Jej bodygardi nás predtým upozornili, aby sme ju za žiadnu cenu nefotili, ani nepýtali od nej autogramy, inak letíme,“ spomína Miloš.

Jeho najkrajší zážitok sa viaže k filmu, o ktorom vedel, že ho režíruje Woody Allen. Išlo o scénu v centre Londýna - stačilo prejsť cez ulicu. „Nevedel som, aké hviezdy prídu. Zrazu prifrčalo auto a vyšiel z neho starší pán v teplákoch, tričku a šiltovke. Zdal sa mi povedomý ale, nevedel som ho rozpoznať. Keď si dal čiapku dolu, skamenel som - bol to Anthony Hopkins. Pomyslel som si: fúha, to sa nestáva každý deň hrať po boku takéhoto slávneho človeka. To najlepšie ale prišlo nakoniec - po natáčaní, keď sme sa boli so štábom občerstviť, som sa odvážil ísť za ním a porozprávali sme sa.“

Možno trochu ľutuje

S takmer dokonalou znalosťou jazyka sa Miloš v roku 2008 zapísal na Birkbeck University v Londýne, kde absolvoval intenzívny herecký kurz. On ako jediný Slovák, Rumunka, Juhoafričanka a desať Angličanov...

Napriek tomu, že sa Miloš v Anglicku pomerne rýchlo a úspešne udomácnil, rozhodol sa vrátiť na Slovensko. „Veľa som nad tým rozmýšľal a zvažoval. Došiel som nakoniec na to, že tie komparzy človeka až tak neposúvajú dopredu. Možno keby som mal šťastie, mohol som sa vypracovať oveľa vyššie. Ale tých skutočne dobrých príležitostí zas nebolo až tak veľa a často,“ hodnotí Miloš.

„Veľa ľudí sa mi čudovalo, prečo som sa vrátil. Spätne to aj ja trochu ľutujem, keď sa zamyslím, kde som mohol byť v Anglicku teraz. Ale boli za tým aj isté súkromné záležitosti, ktoré ma podnecovali k návratu.“

Psík bol prvý

Keď sa Miloš v roku 2009 vrátil na Slovensko, bol práve koniec divadelnej sezóny. Staré divadlo Karola Spišáka hľadalo herca a riaditeľ Ondrej Spišák ho prijal. V súbore nahradil Mariána Andríska, ktorý odišiel. Prebral po ňom úlohu psíka v predstaví O psíčkovi a mačičke. Jeho prvou vlastnou rolou bola postava Claudea v kabarete U Temnej Irmy a Chromej Krásky. Potom nasledovali postavy v hrách Kniha džunglí, Slovenský Betlehem, Ako šlo vajce na vandrovku, Jánošík, Absolvent, Žena, Pánboh..., Sherlock Holmes či Deti kapitána Granta.

„S veľkou radosťou som vždy hral najmä psíka, celé predstavenie si od začiatku až do konca užívam, dobre sa v ňom cítim,“ hovorí herec. „Naopak, dosť som sa zapotil v hre o vajci na vandrovke. Veľa sa na scéne nabehám, imitujem zvieratá, všetko ide v rýchlom tempe. Náročný je aj Jánošík, kde som sa musel naučiť prvky breakdancu. Ako Mauglí zas skáčem, šplhám sa a tancujem.“

Spieva v Happy Cocks

K najpríjemnejším chvíľam v divadle radí pocity po premiére. Opadne tréma, napätie, príde uvoľnenie a radosť z potlesku. Ako každý herec, pozná aj tú menej príjemnú stránku profesie - brepty a trapasy na javisku. „V horore Žena, Pánboh... hrám niekoľko postáv. Na skúške zo mňa spontánne vyliezla upravená replika „raz leštila mi jedna stará víla“ namiesto „veštila“,“ zasmial sa Miloš.

Okrem divadla sa herec venuje aj hudbe – spieva v punkrockovej kapele Happy Cocks, ktorá funguje už asi 12 rokov. „Menšiu prestávku mala, keď som bol v Anglicku, teraz už opäť hráme a koncertujeme. Učím sa na hrať na klávesy, hrám menej aktívne na gitare a bicích. Rád hrám tenis, ale veľmi naň nemám čas. Snažím sa písať krátke scenáre, poéziu aj rozprávky. Ale iba pre seba. Zatiaľ...,“ dodal Miloš.

Miloš Kusenda hrá v divadle, spieva v skupine, píše scenáre, poéziu aj rozprávky. FOTO: (ČE)

Priam gymnastické výkony podáva v incenácii Kniha džunglí, kde hrá Mauglího.

Miloš s herečkou Oľgou Schramekovou v horore Žena, Pánboh, Čertisko a 7 zakliatych. FOTKY: J. SCHRAMEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu