O tom, či kominár vyberá peniaze oprávnene, sa boli niektorí obyvatelia informovať aj na obecnom úrade.
GALANTA. Niektorých obyvateľov obcí v Galantskom okrese navštívil vraj kominár v tomto roku už druhýkrát.
Mal od nich pýtať daň za komín, tá však oficiálne neexistuje. Kominár to popiera a tvrdí, že išlo o poplatok za čistenie komína. To však nevykonal.
Vraj je s nimi dohodnutý, že keď to bude potrebné, zavolajú ho a práce dodatočne spraví grátis.
Ústrižok bez čísla
Kominár Rudolf K. mal v obciach vyberať komínovú daň. Tú však zákon nepozná. Platí sa za kontrolu a čistenie komína, pričom kominárske práce závisia od druhu a výkonu spotrebiča a druhu paliva.
„Koľkokrát ročne sa má ktorý komín čistiť, stanovuje presne vyhláška. Záleží na tom, či ide o plyn, alebo pevné palivo,“ hovorí riaditeľ Úradu komory kominárov Peter Šulan.
Najnižšia cena za tieto práce je šesť eur. Rudolf K. mal v obciach vyberať 3,50 eura bez vykonania prác.
„Kto si žiada, tak vykonám prácu, ale 80 percent ľudí na mojom úseku povie, že nemajú problémy, keď ich budú mať, ozvú sa. Ja prídem a spravím to zadarmo. V týchto siedmich obciach, ktoré mám na starosti, robím už 40 rokov a takmer ku každému idem ako domov. Ale v každej dedine sa nájde niekto, komu sa nepáčim,“ vysvetľuje kominár.
Po návšteve mal vystaviť zbernú faktúru za kominárske práce a kontrolu plynového komína. Ústrižok však nemá žiadne číslo. Nie každý v obci vraj k nemu dostal aj protokol.
„Každému, ktorému som dal ústrižok, som dal aj potvrdenie, bez toho som neodišiel. Poviem im, nech si to odložia pre prípad, že by sa niečo stalo a vyžadovala by to poisťovňa,“ bráni sa kominár.
Tvrdí, že rok 2012, ktorý je napísaný na štítku perom, musel dopísať niekto iný, nie on.
„Chodím raz ročne, takže keď som bol v júni, tak prídem znova v júni, keď v septembri, tak to platí až do budúceho septembra,“ vraví 62-ročný kominár. O tri mesiace odchádza podľa jeho slov do dôchodku.
Povinný poplatok?
O tom, či kominár vyberá peniaze oprávnene, sa boli niektorí obyvatelia informovať aj na obecnom úrade.
„Povedali sme, že nie, keď nevykoná žiadnu prácu, tak nemusia zaplatiť. Rozprával som sa o tom aj s ním a vysvetlil som mu, že nemal čo vyberať komínovú daň, lebo neexistuje. Hájil sa tým, že vypýtať si 3,50 od každého je vždy lepšie, ako potom minimálne 6 eur za čistenie. Takže niekto možno na to doplatil a niekto to využil, lebo za takú cenu vám dnes už nikto nevyčistí komín,“ vraví starosta. Pre zachovanie anonymity neuvedieme jeho meno ani názov obce.
Starosta dodal, že s kominárom má aj on osobnú skúsenosť. Keď ho pred šiestimi rokmi navštívil, pýtal poplatok a tvrdil, že za to musí každý platiť.
„Opýtal sa, či je všetko v poriadku, ale ako vysokoškolák stavbár som nevedel, či funguje všetko tak, ako má. Dohodli sme sa, že sa na to pozrie s tým, že mal rozobrať strešnú krytinu, aby sa dostal na povalu. Odpovedal, že sa na to pozrie zdola, spýtal som sa, ako to môže urobiť zdola? Tak sme sa nedohodli, odišiel a nikdy sa k nám nevrátil.“
Podnety
Peter Šulan z komory kominárov vysvetľuje, že daň za komín neexistuje a daň ako takú môže vyberať len štát.
„Podozrenie môžeme šetriť len vtedy, ak fyzická alebo právnická osoba podá podnet buď k nám do komory, na políciu alebo inšpektorát práce. Iba v tom prípade sa môže vo veci konať.“