Ostatné zastupiteľstvo v Sládkovičove trvalo zhruba 40 minút. Expresné rokovania sú v meste už roky zaužívané. Niektorým ľuďom však prekáža, že nepoznajú názor poslancov k jednotlivým témam.
SLÁDKOVIČOVO. Kým poslanci okolitých miest rokujú v priemere sedem hodín, v Sládkovičove iba necelú hodinu. Verejnému zastupiteľstvu totiž predchádza neverejné, takzvané pracovné stretnutie.
Návrhy pripomienkujú
Primátor a poslanci sa na ňom stretnú dva týždne pred oficiálnym zastupiteľstvom, aby rozobrali jednotlivé body. „To trvá niekedy aj štyri hodiny, pripomienkujú sa na ňom veci, takže občas musíme materiály aj prepracovať. Predstavte si, aký chaos by nastal, keby na verejnom zastupiteľstve povedali, že toto je absolútne zle, to treba zmeniť, nech to povedia na pracovnom,“ vraví primátor Anton Szabó.
Dodal, že forma „dvojzastupiteľstiev“ funguje, odkedy je primátorom. Tým je už tretie volebné obdobie. Túto formu chceli podľa neho samotní poslanci. Že je to určitá tradícia, ktorá im vyhovuje, potvrdil aj poslanec Štefan Lauko.
„Možno to vyznie smiešne, že navonok vyzeráme ako jedna zohratá partia, lebo hlasovania sú väčšinou dohodnuté, ale výsledku predchádzajú dlhé diskusie, kde preberieme všetko do hĺbky. Som predsedom komisie dopravy a na finančnej komisii predsa nemôžu vedieť, že by som chcel do materiálu doplniť rekonštrukciu chodníka alebo nejaké dopravné označenie,“ vraví Lauko.
Podľa rokovacieho poriadku napríklad mesta Šaľa môže poslanec podať k prerokúvanej veci pozmeňujúce a doplňujúce návrhy priamo v rozprave. Musia byť vyhotovené písomne, riadne sformulované a odovzdané návrhovej komisii. „Myslím si, že ak by sme sa päť hodín na verejnom zastupiteľstve dohadovali, bolo by to nemiestne. Veci, ktoré sa udejú v rodine, by mali byť v rodine riešené a nie niekde vonku,“ vraví poslanec.
Niektorým ľuďom však prekáža „spartakiáda“, ako nazývajú dvíhanie rúk poslancov, cítia sa tiež ukrátení o ich názory. „Keby sme si odmysleli zamestnancov, ostalo by päť, šesť, sedem ľudí. Je veľmi slabá účasť a pre pár ľudí robiť takéto detaily...,“ myslí si Lauko.
Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko sa predzastupiteľstvá dosť rozmohli a nedá sa proti tomu účinne brániť. Nijako sa totiž podľa jeho slov nedá zakázať stretávanie sa poslancov. „A keď prebehne oficiálne verejné zastupiteľstvo, hoci krátko a v zásade bez diskusie, je všetko v poriadku.“
Šaliansky primátor Martin Alföldi by sa k forme dvojzastupiteľstiev určite nepriklonil. Samospráva je podľa jeho slov o ľuďoch, ktorí majú právo vedieť, ako ich volení zástupcovia rozhodovali. „Potom to zaváňa, kto, kde, s kým, na čom sa dohodli a potom sa hrajú, ako fajn sme sa dohodli. Treba prezentovať svoje názory a nehanbiť sa za ne aj pred verejnosťou,“ vraví.
„Predrokovanie vecí s poslancami považujem za normálne. Je dobré niektoré veci si vyjasniť s členmi poslaneckého zboru pred rokovaním zastupiteľstva,“ myslí si naopak čelný predstaviteľ seredskej samosprávy Martin Tomčányi.
Bez pozvánky
O zastupiteľstve v Sládkovičove sme sa dozvedeli z nášho zdroja. Mesto o konaní neinformovalo ani na internetovej stránke, ani na úradnej tabuli. Nenašli sme ani pozvánku, a ani materiály na rokovanie. Primátora sme otázkou, akým spôsobom informoval obyvateľov o rokovaní, zaskočili. Bol presvedčený, že to zverejnili, odvysielal to podľa neho aj mestský rozhlas.
„V zákone o obecnom zriadení sa píše, že návrh programu zasadnutia obecného zastupiteľstva sa zverejňuje na úradnej tabuli v obci aspoň tri dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva. Čiže program zverejnený byť musí. S rokovacími materiálmi je to zložitejšie, tam sa možno odvolať na zákon o slobodnom prístupe k informáciám,“ dodáva Rončák.