NITRA. Ako funguje špeciálna základná škola, praktická škola a ako sa učia napríklad autisti. To mohol zistiť každý, kto prišiel na prvý ročník Dňa otvorených dverí v Spojenej škole internátnej na Červeňovej ulici v Nitre.
Škola toto podujatie zamerala hlavne na rodičov telesne aj mentálne postihnutých detí. Robila ho prvý raz a svoje brány otvorila nielen na Čermáni, kde má aj internát, ale i vo všetkých alokovaných pracoviskách. Tie sú na Cabajskej ceste a v detskom domove na Chrenovej, v Klasove, v Mani a v Komárne.
„Máme desať ročníkov špeciálnej základnej školy. Po jej skončení môžu žiaci pokračovať v praktickej škole, a to až do 25. roku svojho života. Potom sa môžu realizovať v stacionároch alebo pracovať v chránených dielňach,“ hovorí riaditeľka školy Soňa Šišková.
Návštevníkom ukázali deti všetko, čo dokážu. Najviac zaujala príprava praktických výrobkov či dokonca varenie jednoduchých jedál. Ingrediencie na ne žiaci získavajú aj na políčkach za školou, o ktoré sa sami starajú.
Zaujímavosťou je, že škola má svoj vlastný tkáčsky stroj. Striedajú sa pri ňom viacerí žiaci, ktorí pod vedením špeciálnych pedagógov dokážu utkať malé koberčeky, prikrývky na stoličky či jednoduché podložky.
„Vidia svoje výtvory, a to je pre nich veľmi motivačné. Pri tkaní im pomáhame, lebo postupnými krokmi na stroji nedokážu prejsť samostatne,“ povedala špeciálna pedagogička Jana Nemčeková. Tkáčsky stroj je vhodnejší pre deti s lepšími motorickými schopnosťami.