Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Rýchlocesta: hluk už zmerali, nové steny nepostavia

Na niekoľkých miestach bola prípustná hladina hluku prekročená. Podľa ministerstva to však nespôsobili autá na R1, ale doprava na priľahlých komunikáciách.

Rýchlostná cesta R1.(Zdroj: TASR)
NITRA. Ďalšie protihlukové steny pri novej rýchloceste nepribudnú. K takémuto záveru dospelo ministerstvo dopravy, keď vyhodnotilo nové merania hluku, ktoré zabezpečila spoločnosť Granvia.
Asi kilometer dlhá protihluková stena však vyrastie neďaleko Lehoty. Lemovať bude starú rýchlocestu, ktorá je v správe Národnej diaľničnej spoločnosti.

Zmeny neplánujú

Na hluk z novej rýchlocesty sa sťažujú ľudia z viacerých lokalít Nitry. Mesto sa preto ešte vlani obrátilo na ministerstvo dopravy a žiadalo prehodnotiť hlukovú štúdiu.
Ministerstvo čakalo na výsledky nových meraní hluku. Granvia Construction (zhotoviteľ stavby) ich pôvodne avizovala na jeseň minulého roka. Potom oznámila aprílový termín.
„Nové merania hlučnosti boli vykonané na jar na celom úseku R1 Nitra - Tekovské Nemce ako podklad pre vypracovanie aktualizácie hlukovej mapy, zohľadňujúci skutočný stav po spustení prevádzky,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Aktualizáciu hlukovej mapy podľa neho vypracovala spoločnosť Granvia Construction. „Predložená aktualizácia potvrdila správnosť navrhnutých protihlukových opatrení prakticky na celom úseku Nitra - Tekovské Nemce,“ povedal hovorca ministerstva.
Dodal, že na niekoľkých miestach boli prípustné hladiny hluku prekročené. „To však nie je spôsobené prevádzkou na rýchlostnej ceste R1, ale dopravou na priľahlých komunikáciách III. triedy, respektíve na miestnych komunikáciách.“
Granvia teda nové protihlukové steny pri R1 stavať nemusí. „Predložená aktualizácia takúto potrebu nepreukázala,“ potvrdil Martin Kóňa.

Protihuková stena na R1 pod Kalváriou. Foto: Dušan Tarko

Merania pokračujú

Výsledky nových meraní hluku nám Granvia neposkytla. Najskôr sme dostali písomnú odpoveď, že ešte nie sú k dispozícii.
„Merania stále pokračujú a budú prebiehať až do konca mesiaca jún. Výsledky by sme mali mať k dispozícii koncom júla. Na ich základe vyhodnotíme potrebu prijatia prípadných opatrení,“ píše sa v prvom stanovisku Granvie.
Keď sme upozornili, že podľa ministerstva už výsledky sú, dostali sme nové stanovisko: „Zhotoviteľ stavby, spoločnosť Granvia Construction, zrealizoval v apríli merania, ktoré preverili účinnosť navrhnutých a vybudovaných protihlukových opatrení v okolí rýchlostnej cesty R1.“
Hoci je už vypracovaná aktualizovaná hluková mapa, až do konca júna bude podľa Granvie „pokračovať monitorovanie imisií hluku z dopravy a ich dopad na prostredie v okolí“. Robí ho autorizovaná spoločnosť, ktorá zhodnotí vplyv hluku na danú oblasť.
Či môžu výsledky, ktoré budú koncom júla, ešte ovplyvniť, respektíve zmeniť aktualizovanú hlukovú mapu, sme sa nedozvedeli.

Sťažujú sa na kamióny

Protihlukové steny sú pri novej rýchloceste umiestnené na základe hlukovej štúdie, ktorá bola robená ešte pred začatím výstavby.
„Celková plocha protihlukových stien v okolí Nitry je viac ako 50-tisíc metrov štvorcových, ich dĺžka je 13-tisíc metrov,“ informovala Granvia. Novú rýchlocestu otvorili vlani v októbri. Už zakrátko prišli sťažnosti na hluk, ktorý sa podľa ľudí šíri z R1 pod Kalváriou, v Krškanoch a na Chrenovej. Hovorkyňa Granvie nám povedala, že doteraz evidujú len zopár sťažností, a to najmä z Kalvárie a Chrenovej. „Osobné autá nám neprekážajú, počuť hlavne kamióny. Situácia je najhoršia večer,“ zhodli sa Nitrania, ktorí navrhli dobudovať protihlukové steny.

Foto: Dušan Tarko

Pätinu tvoria nákladiaky

„V máji prešlo po R1 v úseku Nitra - Tekovské Nemce približne 484-tisíc vozidiel (spolu v oboch smeroch). Na nákladnú dopravu pripadá približne 21 percent z tohto počtu,“ vyčíslil Robert Kišš zo spoločnosti Granvia Operation, ktorá R1 prevádzkuje.
Najvyšší denný počet bol 19 501 vozidiel (v piatok 4. mája): „Bolo to na križovatke Lehota v smere do Banskej Bystrice.“
Protihlukové steny pri rýchloceste sú podľa odborníkov stavané na dennú záťaž približne 30-tisíc áut.

ico

Stena pri starej R1 bude mať vyše kilometra

Protihluková stena má pribudnúť na starom úseku R1 pri Lehote. Merať bude viac ako jeden kilometer. Predpokladané náklady sú 2,87 milióna eur bez DPH. Budúci zhotoviteľ má vykonať demoláciu a betonáž pravostrannej rímsy existujúceho mosta pri Lehote, pričom dĺžka novej rímsy má byť 547 metrov. Práce majú trvať dvanásť mesiacov. Vyplýva to z podmienok verejnej súťaže, ktorú Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila vo Vestníku verejného obstarávania.

(sita)


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 1 820
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 995
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 433
  4. ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO) 293
  5. Hokejisti ako deň a noc 284
  6. Vrábľania v derby naplno 230
  7. Zsebi porazil Čeľadice 229
  8. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 228
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 195
  10. Hľadáme editora-ku/redaktora-ku pre Nitrianske noviny - Nové Zámky 137

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO)

Vráble v sobotu ožili megašlágrom druhej ligy staršieho dorastu.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Letné terasy pri kostole sa budúci rok neotvoria

Úrady vraj terasy pri kostole ticho tolerovali.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Merckx: Súperi Saganovi len nahrávajú

Saganovi stačí na to, aby vyhral, získať desať metrov pred súpermi. Pri menej selektívnych pretekoch, je to pre ostatných až ponižujúce, vraví legenda.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Kam vyraziť