Organizátori udelili päť čestných uznaní a ocenili aj dve súťažiace v kategórii zahraničných Slovákov.
NITRA. Absolútnym víťazom 5. ročníka súťaže Hodžov novinový článok sa stal Adam Žember zo Základnej školy (ZŠ) Topoľová v Nitre. Na dnešnom slávnostnom vyhodnotení v Pálfiho paláci na Zámockej ulici v Bratislave bola pred zaplnenou sálou prečítaná jeho literárna práca Ako môže dať človek svojej existencii zmysel.
Porota určila na dve druhé miesta Tomáša Belobrada (Gymnázium Janka Jesenského Bánovce nad Bebravou) a Martina Danča (Gymnázium Mateja Bela Zvolen). Za tretie miesto si prevzal vecnú cenu s darčekovou poukážkou Samuel Zeman (ZŠ Dr. Milana Hodžu s materskou školou Bratislava), pričom v zlatom pásme bolo ďalších päť študentov. V striebornom pásme sa tešilo z úspechu deväť a v bronzovom pásme 11 súťažiacich zo slovenských škôl.
Celkove sa súťaže zúčastnilo 127 študentov, z toho prvýkrát bolo šesť zo zahraničia (Rumunsko a Chorvátsko). Po vyhodnotení súťažiaci absolvovali prehliadku mesta vláčikom Prešporáčikom.
Súťaž Dni Milana Hodžu sa realizuje v rámci širšieho vzdelávacieho, kultúrneho a vedeckého podujatia pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica. Je určená pre žiakov základných a stredných škôl vo veku 13 až 15 rokov, so zámerom dať mladým ľuďom možnosť zamyslieť sa nad všeľudskými hodnotami, akými je sloboda, tolerancia, vlastenectvo či zmysel života.
"Vyťahujeme do povedomia mládeže osobnosti slovenského národa a ich myšlienky. Tie sa snažíme vytypovať tak, aby učitelia aj rodičia mohli viesť s deťmi rozhovory na kľúčové témy života," zdôvodnila pre TASR hlavná organizátorka podujatia Etela Hessová, riaditeľka ZŠ Dr. Milana Hodžu s materskou školou v Bratislave.
Po prvom ročníku s témou politika Hodžu Ako sa z človeka stáva vlastenec, boli v ďalších témy iných osobností básnika Milana Rúfusa Ako sa v človeku rodí sloboda, esejistu Alexandra Matušku Ako sa formuje skutočná osobnosť, prozaika Ladislava Ťažkého Ako sa v človeku nestráca človek. Tohtoročná téma Ako môže dať človek svojej existencii zmysel je podľa hudobníka Jána Berkyho Mrenicu staršieho. Ten z veľmi skromných pomerov vyrástol na virtuóza, ktorý z husľami preslávil Slovensko v 52 krajinách sveta.
"Inšpirovali sme sa Mrenicovou myšlienkou Do Európy sme si naše kultúrne dedičstvo priniesli ako nevesta veno a nesmieme ho stratiť v konzumnom spôsobe života. Na súťaži vidieť, že žiadna téma pre študentov nie je ťažká. Aj teraz preukázali vysokú zrelosť," konštatovala Hessová.
Okrem uvedenej školy sa na podujatí tradične podieľa Národné osvetové centrum, Ústav politických vied Slovenskej akadémie vied a rodina Dr. M. Hodžu. Viacerí z nich boli prítomní, aj Hodžov vnuk John Palko, ktorý prišiel z USA s rodinami svojich dvoch dcér. Z každého ročníka súťaže je vydaný zborník ocenených prác. Tohtoročný má vyše 60 strán.