Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Zo siete tajomných pivníc spravia možno vinárničku

O rozsiahlych pivniciach pod vzácnym kaštieľom tuší len málokto. Starí ľudia hovoria, že kedysi viedli tajné chodby z pivníc do Župného domu aj do farského kostola.

Peter Kereš stojí pri výklenku, z ktorého sa údajne kedysi tiahla jedna z tajných podzemných chodieb.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

O rozsiahlych pivniciach pod vzácnym kaštieľom tuší len málokto. Starí ľudia hovoria, že kedysi viedli tajné chodby z pivníc do Župného domu aj do farského kostola.

ZLATÉ MORAVCE. Kaštieľ grófa Migazziho v centre mesta chátra, radnica ho označila za ruinu. Budova zo 17. storočia by potrebovala kompletnú rekonštrukciu, na tú ale samospráva nemá peniaze.

Mesto preto sleduje aktuálne výzvy, do ktorých by sa mohlo prihlásiť a ktoré by kaštieľu priniesli peniaze potrebné na jeho opravu.

Kaštieľ grófa Migazziho radnica označila za ruinu.

FOTO:TOMÁŠ HOLÚBEK

Zúfalý stav

„Ak sa nám podarí v niektorej výzve uspieť, spoznáme aj objem poskytnutých finančných prostriedkov. Podľa toho postavíme projekt na čiastočnú alebo celkovú rekonštrukciu,“ informovali nás na mestskom úrade.

O tom, že zásah do vzácnej stavby je treba spraviť čím skôr, nikto nepochybuje. Radnica celkový stav Migazziho kaštieľa označila slovom ruina.

„Na stenách sú praskliny, staré okná netesnia, steny zatiekli, omietka opadala. Nevyhovuje ani elektroinštalácia, kanalizácia či systém vykurovania. Je porušená statika celého krídla aj konštrukcia krovu,“ opisuje stav budovy samospráva.

Rozsiahle a nevyužité pivnice

Mesto musí okrem budovy riešiť aj unikátne pivničné priestory. Pod kaštieľom je totiž sieť pivníc s rozlohou až štyristo metrov štvorcových.

Z pivničných priestorov by podľa vedenia mesta bola krásna galéria, prípadne miesto na prezentáciu amatérskych kapiel.

Podľa našich informácií sa uvažuje aj o vinárničke.

Ani jeden z týchto nápadov pritom nie je tak celkom nový. Pivnice po odchode Migazziovcov využívali na skladovanie zeleniny. Kedysi tu svoj sklad mali vinárske závody, víno v priestoroch cítiť dodnes.

„Kedysi tu bol piesok, ktorý urobil nádhernú službu – pohltil všetku vlhkosť,“ hovorí Peter Kereš, riaditeľ Mestského strediska kultúry a športu.

V tejto súvislosti si Kereš spomína, ako v deväťdesiatych rokoch prebiehali v pivniciach výstavy výtvarných prác. Mnohí ľudia vtedy prišli na výstavu len zo zvedavosti - nikdy predtým totiž pivnice pod kaštieľom uprostred Zlatých Moraviec nevideli.

Piesok postupne odstránili. Pri ďalších výstavách o pätnásť rokov neskôr sa už plátna zvlnili.

Pod kaštieľom je sieť pivníc s rozlohou až štyristo metrov štvorcových.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Diskotéky

Podzemné priestory by dokázali rozprávať aj o diskotékach a zábavách, ktoré sa na mieste konali. Zo stropu dodnes visia diskogule.

Robievali sa tu aj koncerty, prebehla tu dokonca technopárty. 'Na stojáka' sa do útrob kaštieľa pomestili štyri stovky ľudí.

V pivniciach je konštantná teplota – zhruba osemnásť stupňov je v útrobách kaštieľa v lete aj v najtuhších mrazoch. Plány, ako z toho vyťažiť, mali aj študenti architektúry, ktorí na kaštieľ vymýšľali plány. Z opravenej klenbovej pivnice by bola napríklad ideálna vinárnička či vinotéka.

V podzemných priestoroch s v minulosti konali diskotéky a zábavy.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Tajná chodba až na Gýmeš?

Súvislá sieť starých pivníc okúzľuje aj svojou záhadou. Starí ľudia hovoria, že z kaštieľa kedysi viedli podzemné chodby priamo do Župného domu a farského kostola.

„Hovorí sa, že jedna z chodieb išla až za Moravce, údajne až na Gýmešský hrad,“ povedal pred časom Marián Tomajko, ktorý sa zaoberá históriou Zlatých Moraviec.

Existenciu tajných chodieb nevylúčil ani Peter Kereš. „Niektoré útvary na stenách by na to aj navádzali. Chcelo by preskúmať, či tu naozaj také chodby sú,“ povedal.

ico

MIGAZZIHO KAŠTIEĽ

Kaštieľ rodiny Migazzi predstavuje významnú historickú profánnu stavbu v meste, ktoré bolo v období jeho existencie sídlom Tekovskej župy. Budova kaštieľa je pôvodne renesančná z roku 1630, neskôr ju prestaval Krištof Migazzi, viedenský kardinál a arcibiskup. Jeho erb je na prednom štíte kaštieľa. „Západné krídlo kaštieľa so zamurovanými arkádami má pravdepodobne neskoro renesančný pôvod z obdobia druhej polovice 17. storočia. Majiteľmi zlatomoravského panstva boli vtedy Paluškovci, ktorí v tom čase vykonávali vysoké kráľovské úrady,“ povedal Ján Jamrich z radnice. Dnes je budova sídlom mestského múzea.

Tomáš Holúbek


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 534
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 868
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 726
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 584
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 485
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 408
  7. Sereď v úlohe profesora 338
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 238
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 205
  10. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 205

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť