Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Nitra, milá Nitra – dotyk histórie a zábava súčasnosti

Tento rok sa mestské slávnosti sústredia do centra mesta. Bude tu národná púť so svätou omšou, jarmok remesiel aj pivné slávnosti.

Tento rok budú stánky nitrianskeho jarmoku na námestí. Vlani stáli v parku.(Zdroj: (ČE))

Tento rok sa mestské slávnosti sústredia do centra mesta. Bude tu národná púť so svätou omšou, jarmok remesiel aj pivné slávnosti.

NITRA. Centrum mesta ožije začiatkom júla mestskými oslavami Nitra, milá Nitra. Podujatia duchovného i spoločensko-zábavného charakteru ponúknu domácim i návštevníkom Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti a Dni Nitranov venované významným osobnostiam.

Dejiny v zážitkoch

„Slávnosti Nitra, milá Nitra majú dlhodobo jeden cieľ – adekvátnym spôsobom pripomenúť významné historické udalosti a osobnosti, ktoré sú späté s našimi dejinami. Zároveň majú popularizačný rozmer a dotyk s históriou návštevníkom sprostredkúvajú atraktívnou zážitkovou formou,“ hovorí primátor Jozef Dvonč.

„Leitmotívom nadchádzajúcich slávností je blížiace sa 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré oslávime v roku 2013. Tohtoročné slávnosti Nitra, milá Nitra sa začnú Cyrilo-metodskou národnou púťou, ktorá v rámci Slovenska otvorí Cyrilo-metodský rok.“

Púť na námestí

K dominantnému motívu osláv sa podľa Dagmar Bojdovej, vedúcej odboru kultúry MsÚ, zbiehajú nitky všetkých podujatí duchovného, náučného i zábavného rázu. Slávnosti vo štvrtok 5. júla o 10. h otvorí Cyrilo-metodská národná púť, ktorá nebude na hrade ako po iné roky, ale vzhľadom na očakávaný veľký prílev pútnikov sa presunie na Svätoplukovo námestie. Svätú omšu bude celebrovať Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita.

Spolu so začiatkom púte na námestí v bývalom novinovom stánku môžu filatelistickí nadšenci získať príležitostnú pečiatku prvého dňa Cyrilo-metodského roka – popoludní sa stánok pošty presunie do Diecézneho múzea.

„Od 13. h začína na hrade historický program. V rámci dňa otvorených dverí bezplatne sprístupnia Biskupský palác, o ktorý je každoročne neuveriteľný záujem, katedrálu, expozície v kazematách, výstavu Dejiny Nitry vo Vazulovej veži i Diecézne múzeum. O 16.30 h sa v katedrále predstaví Metropolitný vzdelávací chór pravoslávnej Cirkvi a o hodinu neskôr na hornom nádvorí slávnostne požehnajú sochu blahoslaveného Jána Pavla II.,“ hovorí Dagmar Bojdová.

„V katedrále o 17.45 h predstavia publikáciu Kolíska kresťanstva na Slovensku, Nitriansky hrad a Katedrála sv. Emeráma v premenách času. Zároveň tu otvorenia filatelistickú výstavu Prišli k nám a v Malom seminári výstavu Poštové známky Vatikánu.“

Pribinova Nitrawa

Paralelne s historickým programom sa vo štvrtok o 13. h na pódiu pred hradom začne Slavica. Medzinárodný festival slovanských folklórnych súborov prinesie do Nitry posolstvo slovanskej vzájomnosti, vystúpia na ňom súbory zo SR, ČR, Poľska, Bieloruska, Srbska a Slovinska.

Novinkou tohtoročných slávností bude historický festival Pribinova Nitrawa s podtitulom Ako sa kedysi žilo na Nitrianskom hrade a v podhradí. „Ponúkne výlet do čias starých vladykov, bojových družín, remeselníkov, kupcov a igricov. Od 13. h môžete v podhradí navštíviť dobovú krčmu, ochutnať tradičné jedlá a nápoje našich predkov, vidieť dobové tábory Nitrawanov a Vikingov či vypočuť si historickú hudbu. Nebudú chýbať historický sprievod, trh s otrokmi, v gotickej priekope komentovaná prehliadka historických kostýmov či rekonštrukcia slovanského obradu slnovratu na lúke pod morovým stĺpom,“ doplnila Bojdová.

Milovníci starých zbraní sa môžu tešiť na dobové súboje v krčme aj na štvrtý ročník tradičného turnaja o meč kráľa Svätopluka na Pribinovom námestí. Život v osade pod hradom o 21.30 h ukončí ohňová šou.

Príde aj „dívka na koštěti“

K náučným podujatiam osláv už tradične patrí medzinárodná konferencia. Archeologický ústav SAV a Ponitrianske múzeum (PM) v piatok 6. júla na 9. h pripravujú konferenciu Počiatky kresťanstva na strednom Dunaji, ktorá je určená širokej verejnosti. Popoludní o 15. h v PM otvoria výstavu replík staroslovanských šperkov s názvom Slovanské tradície v tvorbe študentov SOŠ polytechnickej v Nitre.

Svätoplukovo námestie zatiaľ oživí hudobno-zábavný program - od 14. h vystúpia Dychový orchester a mažoretky z Novej Dubnice, Trombitáši Štefánikovci, Nebeská muzika, Terchovská muzika Romana Kasáka, Alojz Mucha a zahraničné akademické folklórne súbory, ktoré hosťujú na festivale Akademická Nitra. O 20. h ich vystriedajú koncerty skupín Družina a The Back wards - najvernejšej „kópie“ The Beatles.

Program slávností bude vrcholiť v sobotu 7. júla – o 11. h Kupeckú ulicu zaplavia veterány a hudba The Original Dixiband Slovakia a The Susie Haas Band. Svätoplukovo námestie v tom istom čase ponúkne predstavenie Divadla Haaf, hudobnú skupinu Spodorecha, popoludní príde na rad Martino Hammerle – Bortolotti a slávne talianske muzikály a svetoznáme skladby v podaní Hudby Ministerstva vnútra SR.

Zmenu štýlu o 16.30 ponúkne známa ruská folková skupina Otava Yo, ktorá má počas svojho turné zastávku aj v Nitre. Po programe domácich Old School Brothers od 18.30 h vystúpia Close Harmony Friends a klavírny virtuóz Jozef Hollý. Vyznavači stredného prúdu si prídu na svoje o 21. h v Kaviarni Slávia Petra Stašáka – jeho hosťami budú Petra Černocká, Josef Laufer, Robo Kazík a ďalší interpreti.

Trogárske korzo

„Aké by to boli slávnosti bez tradičného jarmoku... Tento rok remeselníci svoje umenie predvedú v piatok aj sobotu 6. a 7. júla – stánky budú nie v parku, ale na Svätoplukovom námestí. V centre mesta to bude žiť aj zásluhou Pivných slávností a Trogárskeho korza, ktoré bude zónou tvorivosti, umenia. Pešiu oživia letné džezové terasy, výtvarné a pohybové aktivity, živé sochy a iné atrakcie. Parčík pri DAB sa stane rajom zábavy pre najmenších – ponúkne sokoliarov a poníky, maľovanie autobusu, hry, pieskovanie obrázkov, fyzikálne a chemické experimenty aj remeslá,“ uzavrela Dagmar Bojdová.

Slávnosti Nitra milá, Nitra pripravujú hlavní organizátori mesto Nitra, Nitrianske biskupstvo a NSK.


  1. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 2 622
  2. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 2 457
  3. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 763
  4. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 539
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 455
  6. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 363
  7. Fotogaléria: FC Nitra U19 - Senica 0:0 Foto 323
  8. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 258
  9. Nemocnici chýba heliport, novú súťaž na projekt stále nevypísali Foto 157
  10. Mesto už vybralo firmu, ktorá spevní baňu. Zastavia zosuv ulice? Foto 146

Najčítanejšie správy

Nitra

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Na bicykli z Paríža do Vrábeľ

Trio nadšencov prejazdilo v sedle bicykla za 15 dní 1800 kilometrov.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Protihluková stena na R1 je hotová, ľudia si ju pochvaľujú

Rýchlostná cesta R1 medzi Trnavou a Sereďou je po skončení výstavby protihlukovej steny už prejazdná bez obmedzení.

Policajné manévre: Pozrite si fotogalériu z derby

Trnavský Spartak dnes na Štadióne Antona Malatinského hostil odvekých rivalov z Bratislavy. Pozrite si atmosféru pred zápasom i počas neho na fotografiách.

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Viete, okolo akých stavieb denne chodíte? Nazrite do vreckového sprievodcu

Sprievodcu architektúrou Trnavy 20. storočia s názvom C 20 spoločne vydali občianske združenia Archimera a Publikum.sk. Zaradili do neho aj kontroverzný Dom kultúry na Trojičnom námestí.

Všetky správy

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy. Najvyššia z nich, Eurovea 2 by mala vyrásť do roku 2020.

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

Investície sú neúmerné výkonom. Slovan kupuje hráčov, ktorým niečo chýba

Slovan nastúpil s najlepšou zostavou v tejto sezóne. Preukázali sme mu až príliš veľa rešpektu a nervozity, priznal tréner Trnavy.

Mladý Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ma, keď sa môžem podieľať na niečom, čo spropaguje Slovensko, hovorí dizajnér Milan Pleva.

Kam vyraziť