Nitrianska synagóga je krásnym priestorom pre spoločnú výstavu Ivett Axamitovej a Gily Wiemerovej. Pani Gilu to teší o to viac, pretože sa narodila v Jeruzaleme.
Nitrianska synagóga je krásnym priestorom pre spoločnú výstavu Ivett Axamitovej a Gily Wiemerovej. Pani Gilu to teší o to viac, pretože sa narodila v Jeruzaleme.
NITRA. Výstavu dvoch umelkýň a dlhoročných priateliek ponúka nitrianska synagóga. Izraelčanka Gila Wiemer a Slovenka Ivett Axamitová sa 22 dielami predstavujú v spoločnej výstave Súvislosti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Moderátorka vernisáže Oľga Csákayová výstavu nazvala symbiózou národností a priateľstva. Ako sa táto myšlienka odráža v tvorbe umelkýň, sa môžete v synagóge presvedčiť do 2. septembra.
S manželom na Slovensko
Korene spolupráce oboch autoriek siahajú takmer dve desaťročia dozadu. „Gila ako manželka diplomata v roku 1993 sprevádzala svojho muža na Slovensko. Umelecky už tvorila aj predtým, ale tu sa chcela viac zasvätiť do práce s keramickou hlinou. Cez známu sme sa skontaktovali a začala sa naša spolupráca. Vzniklo medzi nami priateľstvo a začali sme sa stretávať častejšie,“ hovorí Ivett Axamitová. Prvé spoločné výstavy mali zhruba pred 17 rokmi v synagóge v Rajci, v Bratislave a v Ivanke pri Dunaji.
Do tvorby dáva srdce
Potom sa ich cesty na chvíľu rozišli – manželia Wiemerovci kvôli svojim pracovným povinnostiam prebrázdili kus sveta, aby sa napokon v roku 2009 vrátili služobne späť na Slovensko. „Akoby sme ani neboli odlúčené. Opäť sme rozbehli na priateľské kontakty i umeleckú spoluprácu. A keďže sa Gila u nás veľmi dobre cíti, pripadá si tu ako doma, znovu v nej skrsla myšlienka na výstavu. Nechcela ju robiť sama, tak sme sa znovu dali dokopy a vznikol projekt Súvislosti,“ pokračuje Ivett Axamitová.
„Keďže sa Gila narodila v Jeruzaleme, mala pocit, že nitrianska synagóga je úplne najlepším priestorom pre našu spoločnú výstavu ale najmä pre jej diela, ktoré sú ovplyvnené jej rodiskom i chápaním života. Gila nie je vyštudovaná umelkyňa, no o to viac v jej tvorbe cítiť jej srdce.“
Spoločné farby a témy
Ivett Axamitová sa v rámci výstavy Súvislosti snažila svojimi dielami trochu prispôsobiť tvorbe Gily. Predstavuje sa najmä maľbou na sklo, ktorá farebne korešponduje s Gilinými prácami, odrážajúcimi pestrosť židovskej kultúry. „Kto moju tvorbu pozná, vie, že v keramike som decentnejšia, vážnejšia, ale v maľbe na sklo si dovolím odvážnejšie narábať s farbami,“ vysvetľuje pani Ivett.
Okrem farieb ich na tejto výstave spájajú aj témy - duchovné, náboženské, pričom umelecké pohľady oboch autoriek napríklad na Adama, Evu či Ježiša sa vzájomne dopĺňajú a prelínajú.
Posolstvo pre ľudí
Gila Wiemer sa v synagóge predstavuje najmä dielami kombinovanej techniky – maľbou, do ktorej vlepila kúsky keramiky, dreva a iných materiálov. „Gila je veľmi hravá – vidí nejakú detskú hračičku a už ju vie zakomponovať do svojich obrazov,“ hovorí Axamitová o svojej priateľke.
Pani Gila má na výstave 11 obrazov s rôznymi motívmi – kresťanskými i židovskými so súčasným, nie ortodoxným pohľadom. Prvej spoločnej výstave v Nitre sa veľmi teší.
„Som šťastná, že je inštalovaná v tejto krásnej synagóge. Pre mňa ako Izraelčanku sú tieto priestory špecifické. Svojimi dielami chcem návštevníkom výstavy odovzdať posolstvo o tom, aby sa ľudia mali radi a vzájomne spolupracovali,“ povedala Gila Wiemer. Popri svojich povinnostiach si vždy nájde čas na umenie, v ktorom je viac-menej samouk. Jej dielam snáď práve preto nechýba svojský rukopis, neobyčajná fantázia, hravosť a farebnosť.

Maľby na sklo od Ivett Axamitovej.

Diela plné farieb a nápaditosti od Gily Wiemer.

Výstavu oboch umelkýň si do Nitry prišiel pozrieť aj veľvyslanec Izraela v SR Alexander Ben Zvi s manželkou. FOTKY: (ČE)