ŠAĽA. Geotermálny vrt v Šali má vyššiu kapacitu ako v súčasnosti využíva.
Okrem vykurovania domácností by mohlo teplú vodu zabezpečovať aj pre letné kúpalisko, v areáli ktorého sa vrt nachádza. Na jeho rekonštrukciu však mesto nemá peniaze.
Projekt má tri etapy
Vrt s hĺbkou 1800 metrov a teplotou zhruba 69 stupňov bol skolaudovaný v novembri minulého roka. Teplá voda vyťažená zo zeme cez výmenníky tepla je používaná na vykurovanie.
Nedodáva ho priamo domácnostiam, ale spoločenstvám a bytovému podniku.
Emisie oxidu uhličitého vypúšťané do ovzdušia klesli približne o 25 percent, odber zemného plynu zhruba o 18 až 19 percent.
Neskôr sa podľa konateľa spoločnosti MeT Karola Mikloša, ktorá vrt prevádzkuje očakáva 30-percentná úspora plynu.
Realizácia projektu bola rozdelená na tri etapy, druhá a tretia etapa pozostáva z tepelných čerpadiel a kogeneračnej jednotky. Ich realizácia závisí od toho, či MeT získa na ne prostriedky z eurofondov.
„Potrebujeme prejsť všetkými ročnými obdobiami, aby sme zistili, ako sa vrt správa. Až vtedy môžu byť výsledky smerodajné,“ vraví Karol Mikloš.
Vrt však podľa neho je už teraz schopný zabezpečiť také množstvom tepla, ktoré by mesto mohlo využívať v bazénoch letného kúpaliska. Po ňom sa miestni dopytujú už roky.
Mesto má podľa primátora Martina Alföldiho rozbehnuté v súčasnosti iné projekty, ktoré chce dokončiť.
„Snažili sme sa získať tento majetok od Dusla, aby sme obnovili činnosť, ktorá tam bola v minulosti. Sledujeme výzvy, možnosti prefinancovania tohto projektu, ale momentálne sa skôr zaoberáme témou ako dočasne využiť areál kúpaliska napríklad občianskymi združeniami,“ vraví primátor.
Zmena ceny plynu
Vrt realizovala MeT-ka, ktorej 100-percentným vlastníkom je mesto Šaľa z komerčného úveru vo výške 1,6 milióna eur. Bude ho splácať 12 rokov. Do projektu vložila aj vlastné zdroje, 400-tisíc eur.
„Zaťažilo nás to, stúpli nám fixné náklady, takže na cene za teplo sa to prejaví až po splatení úveru. Splácame ho momentálne z toho, čo ušetríme na plyne,“ vysvetľuje konateľ.
Dodal, že prípadné zvyšovanie ceny plynu vždy závisí od rozhodnutia regulačného úradu, respektíve od pohybu ceny plynu na trhu. Upozornil tiež, že ju môže zmeniť aj počasie, pretože čím je zima studenšia zima, tým sú odbery väčšie.
Návrh predložia poslancom
Mestská tepláreň prevádzkuje dve kotolne, jednu v Šali, druhú v mestskej časti Veča. V súčasnosti spracováva stratégiu spoločnosti na nasledujúce roky.
„V rámci toho sa preveruje možnosť vybudovania alternatívneho zdroja aj na kotolni vo Veči – najperspektívnejšie vychádza biomasa alebo kogeneračná jednotka,“ uzatvára Mikloš.
MeT strategickú analýzu predloží na septembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva.