Číňania sú zvyknutí na ich tradičné tieňové divadlo, kedy nevidno hercov, iba tiene bábok za plentou. Staré divadlo im predviedlo hercov i bábky naživo.
NITRA/CHENGDU. Jediným zástupcom Slovenska na 21. Svetovom kongrese bábkarskej organizácie Unima v Číne bolo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Kongres sa koná raz za štyri roky a je prehliadkou toho najzaujímavejšieho zo sveta bábkového divadla.
Súčasťou kongresu bol sprievodný festival so slávnostným otvorením, záverečnou prezentáciou, predstaveniami, výstavami, a prednáškami. Na záverečnom ceremoniáli si naši herci prevzali cenu kongresu za účasť na festivale, ktorá dnes zdobí pracovňu riaditeľa SDKSN Ondreja Spišáka.
Hrali v parku
Nitrania sa s viac ako stovkou ďalších divadelných súborov z celého sveta predstavili v čínskom meste Chengdu.Svetového kongresu v Číne sa mohli zúčastniť vďaka finančnej podpore ministerstva kultúry SR. Herci s ostatnými účinkujúcimi vystúpili na otváracom ceremoniáli v centrálnom parku a odohrali tri predstavenia Palculienky. „Spomínaná inscenácia v réžií Ivana Martinku patrí medzi naše najúspešnejšie predstavenia za posledné štyri roky. Zúčastnili sme sa s ňou na mnohých festivaloch a získali za ňu prestížne ocenenia na festivaloch v Toruni a Záhrebe,“ hovorí herečka Katarína Petrusová.
Do Číny cestovala spolu s režisérom Ivanom Martinkom, hercami Rudom Kratochvílom, Andreou Sabovou (v predstavení Palculienka sa alternuje s Luciu Korenou, ktorá si užíva materské povinnosti s dcérkou Stelou), javiskovým technikom Romanom Šingliarom, osvetľovačom Jurajom Grácom, zvukárom Petrom Bratom a inšpicientkou Rúth Bánovskou. Vedúcim výpravy bol umelecký šéf SDKSN Kamil Žiška.
Iná atmosféra
Palculienka sa v Číne dočkala veľmi pozitívnych ohlasov - zo strany hostiteľov i účinkujúcich divadiel. Číňanov viac-menej prekvapila. „Túto hru bez slov hrávame v komornom prostredí, veľký význam má intímne svietenie, je to čiastočne čierne divadlo, no v Chengdu sme ju uviedli v zábavnom parku za denného svetla vedľa strašidelného zámku. Malo to úplne inú atmosféru, na akú sme zvyknutí, ale aj napriek tomu tento krehký príbeh dokázal osloviť a dojať k slzám aj divákov na ďalekom východe,“ hodnotí Katka.
„Číňania sú zvyknutí na ich tradičné tieňové divadlo, kedy nevidno hercov – hrajú s plošnými bábkami za plentou so svietením zozadu, pričom diváci sledujú len tiene bábok. A zrazu videli hercov aj bábky naživo.“
Predstavenie ako koncert
V rámci zhruba týždenného pracovného pobytu v Číne mali herci čas aj na spoznávanie krajiny. Vyše 7-miliónové Chengdu bolo pre našincov rušným mraveniskom ľudí a dopravných prostriedkov. Tisíce zelených taxíkov „nevyhadzovali“ smerovky, iba trúbili a rútili sa krížom-krážom a more motoriek, ktoré nebolo počuť.
„Za celý čas, čo sme tu boli, sme pre neustály smog nevideli slnko, oblaky, mesiac, ani hviezdy,“ hovorí Katka. K prekvapeniam radí aj to, že pre obyvateľov mesta boli exotickými. Hocikam sa herci pohli, ľudia si ich všade fotili.
„Pre mňa osobne bolo veľkým zážitkom vidieť čínske predstavenie, ktoré pripomínalo skôr hlučný koncert. Diváci sa počas predstavenia neustále rozprávali, vykrikovali, prekrikovali, prichádzali a odchádzali, kedy sa im chcelo. No hudba a texty, ktoré išli na playback, boli takej silnej intenzity, až to chvíľami bolo nepríjemné. Atmosféra čínskych predstavení je teda neporovnateľná s európskym divadlom, ktoré som mala možnosť doteraz vidieť. No nadšenie a radosť, s ktorou detskí diváci prežívali príbeh na javisku, boli rovnaké,“ dodala nitrianska herečka.
Nitriania na kongrese v Číne s bábkami z predstavenia.
FOTO: ARCHÍV SDKS