Dravý vták je rovnako ako človek osobnosť. Niektorého sa podarí vycvičiť za dva-tri mesiace, iného nikdy.
NITRA. Programom s dravcami početných divákov mestkých slávností zaujala skupina sokoliarov Aquila z Bojníc. Na svahu pred morovým stĺpom predviedli, ako ich ich zverenci poslúchajú - občas možno nie na prvé písknutie či zavolanie, ale aj tak ich disciplína bola obdivuhodná.
Dravé vtáky plnili svoje úlohy, za čo dostali obvyklé maškrty. Sova v tráve predviedla priam tanečné kroky, ostatné dravce sa nehlučným letom tesne nad divákmi poslušne vrátili aj zo vzdialených stromov.
„Vlastniť vycvičeného dravca bola kedysi výsada bohatých šľachticov. Ich predajom mohli získať celé majetky, kúpou majestát a uznanie. Kto pánovi vzácneho dravca zranil či zabil, skončil pod sekerou kata,“ povedal Jozef Tomík zo skupiny Aquila.
Spolu s kolegami Jakubom Gažim, Katarínou Ďuricovou a Jurajom Palkovičom v Nitre predviedli výra skalného - našu najväčšiu nočnú sovu, malú sovu plamienku driemavú, dva kaňúre okrúhlochvosté, kondora morkovitého, myšiaka červenochvostého aj majestátneho orla skalného, nášho najväčšieho dravého vtáka.
„Toto je „bábätko“, má len dva roky, dospieva v siedmom roku života,“ ukazuje na Jurajovu ruku, z ktorej nás ostrým zrakom pozoruje orlie mláďa. Už teraz však svojím zobákom a mohutným telom vzbudzuje rešpekt. Mimochodom, tieto dravce majú sedemkrát lepší zrak ako my.
Partia sokoliarov Aquila, ktorá má asi 40 dravcov, svoje umenie na amfiteátri v Bojniciach predvádza už takmer 20 rokov. Ako kolegov na prax si priberajú študentov z lesníckej školy v Banskej Štiavnici - boli nimi aj Jakub, Katka a Juraj. Vo výučbe sokoliarskeho umenia sa noví študenti striedajú každé 2-3 roky. Dravcov dostavajú z odchovní, niektoré zachránia zranené priamo z prírody.
„Dravý vták je rovnako ako človek osobnosť. Niektorého sa podarí vycvičiť za dva-tri mesiace, u iného sa to nepodarí za celý život," pokračuje Tomík.
„Sokoliarstvo je lov pomocou vycvičeného dravca. Venujeme sa výučbe lovu aj vystúpeniam. Predvádzame dravce denné i nočné, diváci si ich môžu aj pohladkať. Okrem toho robíme aj rehabilitáciu dravcov: poranené liečime a potom - ak sa to dá - ich vrátime do voľnej prírody, ak nie, umiestňujeme ich do rehabilitačných zariadení.“