Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

Solúnski bratia ako otcovia vlasti

Náboženské a kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili sv. Cyril a Metod, sa stalo základom vyspelosti a veľkosti mnohých národov, aj slovenského.

Slávnostnú sv. omša celebroval Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska.(Zdroj: (ČE))

Náboženské a kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili sv. Cyril a Metod, sa stalo základom vyspelosti a veľkosti mnohých národov, aj slovenského.

NITRA. Po prvýkrát po rokoch sa Cyrilo-metodská národná púť konala v centre mesta. Vo štvrtok stovky Nitranov i návštevníkov mesta smerovali na Svätoplukovo námestie. Slávnostnú sv. omša celebroval Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Sv. omše sa zúčastnili predstavitelia mnohých cirkví, rehoľných spoločenstiev, nechýbal apoštolský nuncius v SR arcibiskup Mario Giordano, prišli zástupcovia štátu, samosprávy i mesta. Pozvanie do Nitry prijali aj prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico, ktorý v závere sv. omše vystúpil s prejavom.

Veriacich privítal nitriansky sídelný biskup Viliam Judák. Odovzdal im pozdravy a vďaku za modlitby od Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý je v domácom liečení a sv. omšu sledoval v televízii.

Viliam Judák pripomenul blížiace sa 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Zdôraznil, že solúnskych bratov právom považujeme za apoštolov Slovanov, otcov vlasti a zakladateľov slovanskej a slovenskej kultúry a štátnosti, hoci sa kresťanstvo na našom území hlásalo už predtým.

„Náboženské a kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili, sa stalo základom vyspelosti a veľkosti mnohých národov, aj nášho slovenského. Chceme byť za to vďační, zároveň si pritom uvedomujeme zodpovednosť za tieto hodnoty počas tejto slávnosti aj po celé nasledujúce obdobie jubilejného Cyrilo-metodského roka,“ uviedol sídelný biskup.

Hlavný celebrant arcibiskup Stanislav Zvolenský sa vo svojej kázni obrátil na veriacich. „Prečo sme prišli do Nitry, ktorú svojho času blahoslavený Ján Pavol II. nazval staroslávnym Betlehemom kresťanstva na Slovensku? Slávime sviatok našich vierozvestov sv. Cyrila a Metoda, slávime duchovný základ, ktorý podpiera a zjednocuje naše spoločenstvo. Keď sa pozrieme na výsledky ostatného sčítania ľudu v našej vlasti, podľa svojho slobodného rozhodnutia sa 3 milióny 350-tisíc ľudí prihlásili ako rímsko-katolíci, vyše 200-tisíc ako grécko-katolíci, skoro 50-tisíc ako pravoslávni, 320-tisíc ako evanjelici, skoro 100-tisíc ako členovia reformovanej kresťanskej cirkvi. Keď sa teda vyše 4 milióny obyvateľov predstavili ako kresťania, potom uvedomelejšie alebo menej uvedomele pokladajú sv. Cyrila a Metoda – apoštolov nerozdelenej cirkvi – za duchovných otcov svojho kresťanského presvedčenia,“ povedal Stanislav Zvolenský.

„Nimi sprostredkované evanjeliové hodnoty nás dodnes spájajú. Pred 1150 rokmi prišiel zásadný podnet pre duchovnú identitu nášho i ostatných národov našej vlasti. Nástrojom úspešnej evanjelizácie misie solúnskych bratov sa stalo hlaholské písmo a slovanský jazyk. Evanjelium sa ohlasovalo v reči ľudu, vysluhovali sviatosti a konali bohoslužby. Písmo a jazyk sa stali aj základom vzdelanosti a kultúry našich predkov.“


  1. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 1 807
  2. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 738
  3. Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO) 701
  4. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 642
  5. Domáce hradby odolali Foto 288
  6. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 286
  7. Kadeti Nitry suverénni na turnaji v Čechách 249
  8. Osem patanských zárezov 231
  9. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 127
  10. Pri dopravnej nehode v Nitre zomrel 70-ročný český vodič 122

Najčítanejšie správy

Nitra

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO)

Futbalistom Ivanky sa zatiaľ v piatej lige darí výborne. Nováčik prináša radosť svojim verným fanúšikom.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Domáce hradby odolali

V. LIGA STRED: Báb strelil tri góly za štyri minúty a vyhral tretí zápas v rade. Nováčik z Ivanky si vedie výborne. Prekvapenie v Solčanoch.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Zmeny v nemocnici sa dotkli aj personálnej oblasti

Riaditeľka levickej nemocnice, ktorú prevzala skupina AGEL, už šéfuje aj ďalšej nemocnici v regióne.

Deň bez áut premení Štefánikovu na pešiu zónu, neobišlo sa to bez kritiky

Jedným z vrcholov tohtoročného Európskeho týždňa mobility v Trnave bude Medzinárodný deň bez áut.

Aj proti Moravciam rozhodol Jirka

Tretie víťazstvo v rade si po reprezentačnej prestávke pripísali na konto hráči Spartaka Trnava a delia sa so Slovanom Bratislava o prvú priečku. O jediný gól zápasu sa postaral Erik Jirka, ktorý zabezpečil Trnave výhru aj minulom kole s Prešovom.

Všetky správy

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Maria odstavila Portoriko od elektriny, zoslabla o stupeň (minúta po minúte)

Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie.

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Počas týždňa bez áut kolabuje doprava

Ku kolapsom dopravy dochádza preto, že sa 60 rokov o ňu nikto v Bratislave nestaral, vraví odborník na dopravu Gustáv Kasanický.

Ako prišiel Bettini o veľké víťazstvo? Doplatil na to, s čím zápasí aj Sagan

Pred Petrom Saganom dokázalo obhájiť titul majstra sveta iba päť cyklistov. Tretí raz za sebou však nevyhral nikto. Slovák môže byť prvý.

Kam vyraziť