Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

V Dunajskej Strede otvorili hniezdo záchrany

Autorka hniezd záchrany pracuje na novom projekte Dieťa je dar, nevzdávajte sa ho.

DUNAJSKÁ STREDA. Na Slovensku funguje už dvadsať hniezd záchrany. Jedno z posledných pribudlo aj v Dunajskej Strede. Občianske združenie Šanca pre nechcených ním ukončilo svoj projekt a viac inkubátorov vznikať nebude.

Matke trest nehrozí

Verejne prístupný inkubátor, kde je možné anonymne odložiť nechceného novorodenca, otvorili v areáli nemocnice. Nachádza sa v budove pri hlavnom vchode, ktorá je medzi dvomi bránami. Po vložení bábätka do inkubátora dostane personál nemocnice do piatich minút signál a o dieťa sa postará. Všetky inkubátory záchrany na Slovensku sa nachádzajú na verejne prístupných miestach pri nemocniciach. Aby bola dodržaná anonymita matky, môžu byť umiestnené iba tam, kde nie sú kamery. Za opustenie dieťaťa nehrozí jej podľa zákona žiadny trest.

„To, že je to v našom regióne opodstatnené, svedčí aj počet novorodencov, ktorých sa rodičky zrieknu priamo v pôrodnici, je ich okolo 6 až 8 ročne. Zatiaľ sme našťastie nemali prípad zahodeného novorodenca a myslím si, že toto je alternatíva, ako tomu predísť,“ povedal riaditeľ dunajskostredskej nemocnice Zoltán Horváth. Štatistika podľa neho „hovorí za všetko“, keďže odvtedy, čo hniezda existujú, sa počet nájdených mŕtvych novorodencov znížil v priemere z 10 na 2 ročne.

Portál pre ženy v núdzi

Hniezda záchrany sú projektom občianskeho združenia Šanca pre nechcených. Prvé vznikli v roku 2004. Dnes je ich 20 a tento počet je konečný. Pôvodne ich združenie chcelo dobudovať do roku 2014, symbolicky do desiateho výročia vzniku hniezd. Podľa predsedníčky Anny Ghannamovej sa však poponáhľali, aby sa mohli venovať novému preventívnemu projektu. Chcú ho spustiť budúci rok v spolupráci s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvom zdravotníctva a ďalšími organizáciami pod názvom Dieťa je dar, nevzdávajte sa ho.

„V prvom rade chceme zmapovať situáciu v oblasti nechcených detí, pretože na Slovensku akoby každý rezort mapoval iba svoju tému. Rezort zdravotníctva napríklad deti z utajených pôrodov, odložené v pôrodniciach, deti z hniezd a ministerstvo práce zase deti v detských domovoch, adoptované, v pestúnskej starostlivosti. Nikto to nezrátava, nikto nevie povedať, či to má za 20 rokov klesajúcu alebo vzrastajúcu tendenciu. Neanalyzuje sa, či dôvody, pre ktoré sa ženy vzdávajú detí, sú tie, ako boli pred 20 rokmi, alebo tu máme nejaké nové tendencie,“ vysvetľuje Ghannamová.

Je podľa nej nevyhnutné pre ženy s nechceným tehotenstvom alebo matky v núdzi vytvoriť portál so všetkými organizáciami, na ktoré by sa mohli v prípade potreby obrátiť. „Organizácie, ktoré robia verejné schránky - je ich 35 vo svete a 11 v krajinách Európskej únie - sa nikdy k tejto téme nestretli. Chceme byť prví, ktorí zorganizujú medzinárodnú konferenciu, na ktorej by sme si vymenili skúsenosti a otvorene by sme diskutovali s OSN o tom, že si myslíme, že ich názor nie je správny,“ vraví.

Ghannamová narážala na postoj Výboru OSN pre práva dieťaťa, ktorý vlani kritizoval existenciu babyboxov v Českej republike. Slovensko bude tiež o inkubátoroch rozhodovať pravdepodobne o rok-dva, kedy monitorovaciu správu do výboru bude predkladať Slovenská republika.

„Tvária sa, ako keby bol svet ideálny, ale nie je. Ženy sa detí nevzdávajú len preto, že nemajú nič iné na práci, alebo si nestihnú lakovať nechty, sú to vážne dôvody. Ale niekedy si myslím, že úradníci, ktorí argumentujú tým, že babyboxy berú deťom právo na biologickú identitu v živote, s takou ženou nehovorili,“ vraví predsedníčka združenia.

Výbor má odporúčací charakter

To, že inkubátory upierajú novorodencom právo na biologickú identitu, je podľa Petra Guráňa, člena Výboru OSN, jednou z najzásadnejších výhrad OSN. Hovorí, že podľa Dohovoru o právach dieťaťa má každé dieťa právo poznať svojich rodičov.
„Je dokázané, že človek odstrihnutý od akejkoľvek možnosti poznať svojich rodičov, zostáva v dospievaní v

strese, neistote, je vystavený nezdravým psychickým tlakom, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné,“ hovorí Guráň. Upozorňuje aj na to, že pôrod „niekde potajme v pivnici“ je vysoko rizikový a môže ohroziť život matky aj dieťaťa. Problémom je aj nedostatok informácií o zdravotnom stave rodičov, čo môže komplikovať ošetrenie, respektíve liečenie bábätka.

Výbor podľa Guráňa jednoznačne preferuje spôsob utajeného pôrodu. Ten umožňuje žene porodiť v ktorejkoľvek nemocnici na Slovensku s tým, že je na oddelení evidovaná len pod číslom. Po pôrode je dieťatko určené na adopciu, údaje o matke sa archivujú na ministerstve zdravotníctva. Dieťa k nim má prístup po dosiahnutí plnoletosti.

„Hniezda záchrany mali význam pred sto-dvesto rokmi, kedy neexistoval žiadny iný alternatívny systém záchrany. Dnes sú iné možnosti, ale nie sú dostatočne propagované,“ domnieva sa Guráň.
„Za sedem rokov, čo existuje zákon o utajených pôrodoch na Slovensku, bolo 170 detí porodených týmto režimom, čiže oproti 37 deťom z hniezd je to stále metóda, ktorá sa využíva oveľa viac. Podporujeme ju aj my a odporúčame ju ženám, ktoré nám volajú, ale jednoducho sú aj také prípady žien, ktoré sa boja, že ich v nemocnici predsa len niekto spozná, aj keď je na druhej strane republiky,“ poznamenáva Ghannamová.

O tom, či hniezda záchrany ostanú, alebo zaniknú, rozhodne vláda. Stanovisko Výboru OSN má iba odporúčací charakter. „Nad niečím podobným uvažovali tento rok vo Francúzsku. Potom, čo sa poradili s naším výborom, od praxe upustili,“ uzatvára Guráň.⋌


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 7 087
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 098
  3. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 403
  4. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 401
  5. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 349
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 288
  7. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 239
  8. V Galante zmierlivá dohrávka 232
  9. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 230
  10. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 229

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Kam vyraziť