Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

V nocľahárni bez stravy

Mesto musí „papierovo" doriešiť vzťahy medzi organizáciami.

(Zdroj: (LAZ))

Mesto musí „papierovo" doriešiť vzťahy medzi organizáciami.

ŠAĽA. Nocľaháreň na Partizánskej ulici poskytovala podľa hlavnej kontrolórky služby navyše a niektoré v rozpore so zákonom o sociálnych službách. Ide napríklad aj o výdaj stravy, ktorú Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre neodobril.

Služby bez súhlasu

Predmetom kontroly hlavnej kontrolórky Alžbety Sedliačikovej boli výdavky mesta súvisiace s prevádzkou nocľahárne pre ľudí bez domova.
„Na prevádzku tohto zariadenia existuje zmluva o výpožičke, ktorú má uzatvorenú mesto s OSS, a vyúčtovanie nákladov je formou refakturácie. Tá nebola úplne v súlade so zmluvou napriek tomu, že boli vyfakturované všetky skutočne vzniknuté náklady mesta. Ďalším pochybením bolo nedodržanie pokladničného poriadku, ktorý bol vydaný OSS pri odvode tržieb, a nedostatkom bolo aj to, že v tomto zariadení boli poskytované služby bez súhlasu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre,“ vysvetľuje kontrolórka.

Ďalším nedostatkom bolo podľa nej aj to, že nocľaháreň poskytovala služby mimo obdobia schváleného úradom regionálneho zdravotníctva. Oficiálna prevádzková doba zariadenia je od polovice decembra do konca marca.
„Čo sa týka mimo prevádzky nocľahárne, išlo o sprchovanie a výdaj šatstva v tomto objekte a čo sa týka období prevádzky nocľahárne, tak išlo o výdaj stravy a predaj šatstva,“ vraví Sedliačiková.

Tieto činnosti zastrešujú mimovládne a charitatívne organizácie, fungujú na báze partnerskej spolupráce. Občianske združenie Alternatíva je poradným orgánom v oblasti problematiky bezdomovectva na území mesta, Katolícka jednota Slovenska, pobočka Šaľa na Dolnej ulici a Partizánskej prevádzkuje sociálny šatník. Nedostatky sa podľa kontrolórky odstránia vtedy, keď budú všetky služby poskytované týmito organizáciami aj zdokladované.

„Ak sú tam činnosti, ktoré sú vykonávané nad rámec, osobne nie som proti, ale musia byť právne ošetrené tak, aby boli v súlade so zákonom. Padne tam niekto na schodoch, zlomí si nohu alebo zahodí ohorok a zhorí budova, potom čo?“ myslí si poslanec Július Morávek.

Energeticky náročná

„Iniciatívu mesta na zaregistrovanie napríklad stanice osobnej hygieny v portfóliu sociálnych služieb poskytovaných OSS Šaľa vítame a ich systemizácia bude prínosom aj pre budúcnosť,“ vraví sociálny pracovník Roman Csikós. Pri službe, akou bol výdaj stravy, však môže podľa neho vzniknúť problém, nakoľko pozitívne stanovisko k výdaju stravy zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva by bolo podmienené ďalšími investíciami do vybavenia kuchyne. Tie môžu byt rádovo aj 3-4-tisíc eur. „Čo je však nereálne. Preto sa zdá, že strava sa počas budúcej zimy ľuďom bez domova v nocľahárni poskytovať nebude.“

Nocľaháreň na Partizánskej ulici mesto zriadilo v roku 2009. Ukázalo sa, že bývalá budova mestskej teplárne je energeticky náročná. „Existuje uznesenie zastupiteľstva, že po tejto sezóne bude treba hľadať objekt, ktorý nebude taký veľký a bude spĺňať všetky podmienky na to, aby sme túto prevádzku mohli robiť celoročne,“ vraví poslakyňa Helena Psotová.

„Ľudia, ktorí nemajú zabezpečené základné životné potreby, si vážia, že môžu v teple prespať, umyť sa. Dôkazom toho je jednak vyťaženosť nocľahárne, ale aj samotné správanie sa ľudí v nej, keď dokážu rešpektovať stanovené pravidlá a vytvoriť domácku atmosféru,“ uzatvára Csikós.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 2 097
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 094
  3. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 457
  4. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 367
  5. Rumanová na hody s Nitrou 248
  6. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 243
  7. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 206
  8. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 192
  9. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 176
  10. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 151

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Bánovce nad Bebravou: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Trenčianskom samosprávnom kraji za okres Bánovce nad Bebravou.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť