Potom, ako v nemocnici zvýšili platy, narástli aj jej dlhy. Vyšplhali sa až na takmer pol milióna eur.
GALANTA. Ústavný súd pozastavil zdravotným sestrám vyššie platy. Tie sú nespokojné, nevylučujú ani hromadné výpovede, ani štrajky.
Klauzula v mzdových dekrétoch
Ústavný súd vyhovel žiadosti Generálnej prokuratúry SR a pozastavil účinnosť zákona, ktorý priznával od apríla sestrám vyššie mzdy. Generálna prokuratúra podala návrh na základe podnetu Slovenskej lekárskej komory. Sestry v galantskej nemocnici tak budú dostávať platy v takej výške, ako pred aprílom.
„Takýto priebeh sme očakávali od začiatku, viacerí sme mali pochybnosti, či zákon je v poriadku, či nie je protiústavný. Nie je normálne, aby sa určovali minimálne mzdy vybranej skupiny. Nemôžu sa porovnávať s policajtmi a hasičmi, ktorí majú v odmenách zohľadnené napríklad aj to, že nasadzujú svoje životy. Preto sme sestrám ešte pri podpisovaní nových mzdových dekrétov v apríli pripojili klauzulu, ktorá vraví, že dekrét platí do momentu, kým Ústavný súd nepozastaví alebo nezruší zákon o mzdových nárokoch sestier,“ vraví predseda dozornej rady Gábor Pallya.
Sestry: Nemali by sme ustúpiť
Na mesačné navýšenie platov potrebovala nemocnica okolo 120-tisíc eur. Na to, aby ich dokázala pokryť, musela sa dohodnúť s poisťovňou na splátkovom kalendári. Na lekárov, ktorým od 1. júla začala druhá etapa zvyšovania platov, potrebujú 40-tisíc eur.
„Vyšli nám v ústrety s tým, že obratom nám napísali, aké penále nám vyrubujú. Máme takmer pol milióna dlhov, lebo neplatíme sociálnu poisťovňu, nedokážeme platiť za lieky,“ vraví Pallya. Obáva sa však, aby poisťovňa nezačala inak prerozdeľovať peniaze ako doteraz, alebo aby si ministerka zdravotníctva „nerozmyslela“ rozpustenie 50-miliónovej rezervy. Problém by podľa neho nastal aj vtedy, ak by sa Ústavný súd uzniesol na tom, že je zákon v poriadku a nemocnica by musela dodatočne vyplatiť tie mzdy, ktoré pozastavili.
„Sme veľmi nespokojné, čakáme na vyjadrenie komory a odborového združenia. Keď podniknú nejaké kroky, určite sa k nim pridáme. Ja som s mojimi dievčencami v Dusle aj za výpovede, a keď bude treba, aj za štrajk, pretože si myslím, že sme v takom štádiu, že by sme nemali ustúpiť. Hovorila som aj s námestníčkou v galantskej nemocnici a tiež sú za to,“ upozorňuje Mária Galova, prezidentka Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v Galante.
Dodala, že jej členovia, ale i nečlenovia sa zúčastnia protestného pochodu, ktorý sa bude konať 24.júla v Bratislave pred Národnou radou. "Sestry, ktoré budú v službe sa aspoň symbolicky pripoja oblečením čierneho trička na znak nesúhlasu s politikou tohoto štátu."
Nemocnici by hrozil konkurz
Neštátna nemocnica v Galante je v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Spolu s ním intenzívne hľadá strategického investora, ktorý by odkúpil balík akcií tak, ako nedávno v nemocnici v Skalici. Jej zriaďovateľom je tiež trnavská župa. Zlepšilo by to finančnú situáciu zdravotníckeho zariadenia, ktorá je dlhodobo nepriaznivá.
Akcie by však museli byť minimálne v hodnote polovice základného imania, ktoré je momentálne vo výške 6 miliónov eur. Nemocnica základné imanie v marci navýšila o nehnuteľnosti, ktoré si doteraz prenajímali. Inak by hrozilo, že sa zariadenie dostane do konkurzu.