Štvrtinu prostriedkov na digitalizáciu už mesto získalo z audiovizuálneho fondu.
ŠAĽA. Šaľa si tento rok pripomína 1010. výročie prvej písomnej zmienky. K jej jubileu nie je momentálne žiadna publikácia. Mestské zastupiteľstvo preto na návrh poslanca Júliusa Morávka schválilo peniaze na knihu o Šali. Prostriedky na digitalizáciu kina v rozpočte poslanci nevyčlenili.
Oslovia sponzorov
Reprezentačný materiál o histórii Šale podľa Júliusa Morávka v súčasnosti mestu absentuje. Navrhol preto z rozpočtu vyčleniť 10-tisíc eur na vydanie takejto knihy.
„Prídu hostia, ktorým je treba sa nejakým spôsobom poďakovať, dať im darček na pamiatku,“ vraví poslanec. Je presvedčený, že z predaja knihy sa peniaze mestu vrátia, plánuje osloviť sponzorov. „Myslím si, že publikácia nebude pre mesto stratová, pretože ak si časť kníh nechám na reprezentáciu a časť dám do distribučnej siete, tak mi to prinesie peniaze.“
Viceprimátor Jozef Mečiar postup poslancov podporiť finančne knihu a nie kino rešpektuje, i keď ho nepovažuje za správny. Digitalizácia kina je podľa neho akútnejšia vec, ktorú by bolo treba riešiť. V druhej polovici tohto roka premietanie takzvaných kotúčových filmov totiž skončí, a kinu, ak neprejde digitalizáciou, hrozí zánik.
Náklady na ňu sú 90-tisíc eur. Štvrtinu prostriedkov už mesto získalo z audiovizuálneho fondu. Zvyšné peniaze malo dať mesto z rozpočtu, ale poslanci sa uzniesli na tom, že ich má získať z mimorozpočtových zdrojov, čiže od sponzorov.
„Súhlasím s tým, že ak by boli sponzori ochotní prispieť, treba to využiť. Ale podmieňovať tým realizáciu niečoho, čo v opačnom prípadne zanikne? Mestské zastupiteľstvo ešte nikdy neschválilo takýto návrh napríklad ohľadom detských ihrísk: áno, treba ich postaviť, ale zožeňte si sponzorov. Takéto uznesenie je úplná novinka a neviem nájsť pointu. Nie je to náhodou alibizmus?“ vraví viceprimátor. Podľa neho by to neboli „prejedené peniaze“, pretože kino je zisková inštitúcia a investované peniaze by sa vrátili na vstupnom.
Reklama v kultúrnom dome
Mesto už niekoľko mesiacov ponúka podnikateľom možnosť umiestnenia reklamy v dome kultúry, ako aj možnosť priameho daru. „Je to iluzórna predstava, spravili by ste si desať m2 za 5-tisíc eur ročne? Tieto veci sú postavené na osobnom kontakte a rokovaní s firmami, ktorým treba ponúknuť určité benefity,“ uvažuje Morávek.
„Počas leta chceme urobiť verejné obstarávanie, aby sme mali dodávateľa a presnú cenu za dielo. Na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva chcem informovať o získaných financiách a požiadať poslancov o súhlas so spustením realizácie,“ upresňuje Mečiar.