Výsledky nového znaleckého posudku budú známe pravdepodobne až o rok.
TRNOVEC NAD VÁHOM. V pondelok uplynul presne rok od tragickej udalosti, ktorá si vyžiadala život 8-ročného Tomáška.
Zomrel na krvácanie do brušnej dutiny potom, čo ho zavalil náhrobný kameň. Dodnes nie je známe, kto je za nešťastie zodpovedný.
Boli na cintoríne
„Ešte v piatok som mu telefonovala, aby som mu zagratulovala k narodeninám, v sobotu mi už volali, čo sa stalo. Najprv som myslela, že to môjmu exmanželovi, ale svokor povedal, že malému,“ spomína na 16. júl 2011 Monika Lelovicsová, Tomáškova matka.
V ten deň išiel jej syn s babkou na cintorín. U starých rodičov v Tešedíkove bol totiž na prázdninách. Pôvodne ho mal dedko vziať na kombajn, ale bolo príliš teplo.
„Svokra povedala, že polieval kvety, potom iba počula, ako ju Tomáško prosí, aby mu pomohla, stalo sa to v sekunde. Niektorí hovorili, že pobehoval, svokra povedala, že nie. Ale predsa aj staré babky sa chytajú náhrobných kameňov a tie nespadnú, keď sú dobre spravené,“ vraví pani Monika, ktorá ani rok po tragédii nevie príčinu pádu náhrobného kameňa. Neželá si nič viac, len to, aby prípad vyriešili a „Tomáško mohol v pokoji odpočívať“.
„Iné dieťa nemám, s priateľom som sa rozišla po siedmich rokoch, kamarátka mi nedávno zahynula pri autonehode. Idem z roboty domov a nikto ma nečaká. Strašne mi Tomáško chýba, denne na neho myslím,“ hovorí so slzami v očiach, keď sedíme v izbičke bytového domu v Trnovci nad Váhom. Je v nej stále aj posteľ malého Tomáška s hračkami tak, ako ich nechal predtým, ako išiel k babke na prázdniny. „Dovtedy nebudem pokojná, kým sa nenájde vinník.“
Prokurátor sa s posudkom nestotožnil
Tragédiou, ktorá mnohými otriasla, sa začala zaoberať polícia. K vyšetrovaniu si pribrala šalianskeho znalca z odboru stavebníctvo. Znalecký posudok mal vypracovať do 26. augusta 2011.
Polícia ho dostala až 27. januára tohto roka, napriek tomu, že medzitým znalca viackrát urgovala, aby posudok predložil.
„Policajt po preštudovaní zistil, že na otázky nebolo adekvátne odpovedané, respektíve, že z posudku nič konkrétne nevyplynulo, preto ho predložil prokurátorovi, ktorý sa s ním tiež nestotožnil. Preto bol pribratý k vyšetrovaniu iný znalec,“ vysvetľuje policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.
Tým má byť podľa hovorcu krajskej prokuratúry v Trnave Mareka Marcinkecha znalecký ústav v Bratislave.
Do kameňa gravírovali
Vyšetrovanie sťažuje aj fakt, že náhrobný kameň bol po troch týždňoch od udalosti daný na pôvodné miesto na žiadosť Prisky Lelovicsovej.
„Svokra dala spraviť náhrobný kameň do pôvodného stavu bez toho, aby som o tom vedela. Nemala to robiť dovtedy, čo nebude uzatvorený prípad. Pýtala som sa vyšetrovateľa, kto jej dal súhlas, povedal, že on nie. No a statik tam išiel až potom, čo kameň osadili naspäť,“ hovorí Monika Lelovicsová.
Pred tragédiou boli podľa jej slov do náhrobného kameňa gravírované niektoré údaje. Podľa správy obvodného oddelenia polície náhrobný kameň nebol pred nešťastím zosadený zo svojho miesta, rodina dávala dole len kryciu kamennú dosku.
„Pri miestnej obhliadke konštrukcie znalcovi majitelia susedných hrobov oznámili, že tesne pred spadnutím náhrobného kameňa bol kameň osadený na svoje miesto po dopísaní niektorých údajov,“ píše sa naopak v posudku.
Kontrolný posudok
Do náhrobného kameňa gravíroval synovec kamenára v Tešedíkove. Momentálne je však v zahraničí, vrátiť by sa mal až v septembri.
„Pri gravírovaní sa nedáva náhrobný kameň dole, pri všetkom sme dodržali ten postup, čo dodržiavajú aj ostatní kamenári, aj oni používajú tie isté spojovacie materiály, čo my. Musel sa na to zavesiť tak, ako povedal svedok. Veľmi ľutujeme, čo sa stalo, každý deň na to myslíme. Odvtedy už nemáme ani toľko roboty,“ vraví Ján Nagy z kamenárstva v Šali, brat kamenára z Tešedíkova.
„Skúšala som hýbať kameňom u nás na cintoríne a nevedela som ním pohnúť. Ako to mohol spraviť niekto, kto mal neporovnateľne menej kíl?“ kladie pani Monika otázku, na ktorú jej bude odpovedané podľa hovorcu prokuratúry pravdepodobne až o rok.
„Pretože ide o kontrolný znalecký posudok, ktorého skúmanie býva dlhšie,“ upresňuje hovorca.