Futbal sa dá hrať aj cukrovkou. Na premiérových majstrovstvách Európy diabetikov siahali naši chlapci na zlato.
Hneď po skončení Eura 2012 vo futbale sa uskutočnili majstrovstvá Európy vo futbale hráčov s diabetom (cukrovkou) v hlavnom meste Ukrajiny.
Medzinárodná diabetická organizácia (IDF) v spolupráci s UEFA a Ukrajinským futbalovým zväzom zorganizovali historicky prvé ME vo futbale s názvom DiaEuro.
Početné zastúpenie reprezentácie Slovenska mal v Kyjeve aj Nitriansky kraj, v zostave Slovákov boli Filip Buday (ČFK Nitra), Marián Bédi (V. Zálužie), Juraj Lacika (Prašice), Peter Kusý (Čeľadince), Gregor Palička (Štúrovo) a tréner Roman Szabo (Močenok).
Inzulín štyrikrát denne
V tíme Slovenska boli samí cukrovkári typu jedna, ktorí potrebujú k životu pravidelné dávky inzulínu. Kapitánom celku bol Marián Bédi z Veľkého Zálužia (okres Nitra). Cukrovkou trpí od roku 2001, vtedy mal 19 rokov. „Môže to byť dedičné, ale ja som ju zrejme dostal zo zlej stravy a stresu. Vtedy som musel prestať hrávať prvú ligu vo futsale. Po tréningoch som totiž mával neúmerne vysokú hladinu cukru, bolo to veľmi vyčerpávajúce,“ prezradil kanonier „Ulaku“, ktorý však veľkému futbalu zostal verný aj s diagnózou diabetes.
Denne si pichá priemerne 80 inzulínových jednotiek, celkovo 4-5-krát za deň. „Záleží to od toho, čo jem a akú aktivitu vyvíjam. Keď som aktívny, môžem si pichnúť menšie dávky,“ hovorí.
Marošovi sa na kyjevskom šampionáte páčilo. „Bolo pozitívne, že sme sa stretli s ľuďmi z iných krajín, ktorí majú podobný osud. Mohli sme si vymeniť názorov ohľadom choroby. U nás je našťastie väčšina liečby hradená poisťovňami, prekvapilo ma však, že v niektorých krajinách to nie je bežné,“ pokračoval.
Po futbalovej stránke boli na šampionáte slabšie a lepšie tímy. „Výborní boli Chorváti, mali dvoch profesionálov z druhej a tretej ligy a jedného sálovkára. Škoda finále a penált. Ja som hral stopéra, tak bolo mojou úlohou práve zastavovať najlepších hráčov súpera. Navyše som sa v prvom zápase trochu zranil, tak som nemohol veľmi útočiť. Celkovo však boli majstrovstvá pre mňa výbornou skúsenosťou,“ zakončil Marián Bédi.
Sklamanie zo striebra
Cenu pre najlepšieho hráča turnaja si odniesol Filip Buday. Bola to preňho určitá satisfakcia za „iba“ druhé miesto. „Do Kyjeva sme išli s cieľom zvíťaziť, takže po finále bolo cítiť sklamanie. Individuálnu cenu radím veľmi vysoko, doma vo vitríne bude mať čestné miesto,“ hovorí nevysoký rodák z Preselian, ktorý hrá futbal za štvrtoligový ČFK Nitra.
V minulosti sa konali podobné turnaje pre hráčov do 18 rokov. Filip bol na nich dvakrát ako hráč a dvakrát v role trénera. Cukrovku má už 15 rokov
Buday sa môže pochváliť tým, že v Kyjeve jeho tím získal skalp Talianska. Neteší ho však aktuálne zlomená ruka. „Celkovo môžem zhodnotiť, že to bol vydarený šampionát,“ dodal „Filo“, ktorý externe študujem na Ekonomickej univerzite v Bratislave.
Výsledky
Osem tímov z Európy bolo rozdelené do dvoch skupín z ktorých dvaja postupovali do semifinále. Hralo sa 4+1, na normálnej tráve, ale podľa futsalových pravidiel.
Výsledky Slovenska v skupine B: Poľsko 10:0, Chorvátsko 1:1, Taliansko 2:1. Poradie: 1. Slovensko 7 b, 2. Chorvátsko 7, 3. Taliansko 3, 4. Poľsko 0.
Skupina A - poradie: 1. Ukrajina 9 b, 2. Kazachstan 6, 3. Bielorusko 3, 4. Uzbekistan 0.
Semifinále: Slovensko - Kazachstan 17:0, Ukrajina - Chorvátsko 1:3.
O 3. miesto: Ukrajina - Kazachstan 10:0.
Finále: Slovensko - Chorvátsko 2:2 (1:1), Lacika 2, na pok. kopy 3:4.
SR: Gelinger - Adámek 2, Bédi, Palička 1, Kusý, Buday 10, Lacika 11, Marinič 2, Maliarik 4. Tréner R. Szabo.
Slovenská reprezentácia diabetikov. Hore stoja zľava Roman Szabo (tréner) a Marián Bédi. Dolu druhý sprava Filip Buday (s tanierom).
Filip Buday s cenou pre najlepšieho hráča ME.