Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Nitra bude mať mestské dopravné ihrisko, dostane ho zadarmo

S úpravou plochy plánujú začať cez letné prázdniny. Školy za návštevu dopravného ihriska platiť nebudú.

Dopravné ihrisko má byť za espressom na Chrenovej I.(Zdroj: (jk))

NITRA. Mesto chce na Chrenovej prevádzkovať detské dopravné ihrisko. Na tento účel vybralo asfaltovú plochu medzi panelákmi, za Park Espressom nazývaným „domček“.

Pozemok patrí mestu. Plocha je v súčasnosti zanedbaná, čiastočne plní funkciu ihriska. S prácami sa má začať v blízkej dobe. Podľa viceprimátora Štefana Štefeka ich zaplatí spoločnosť Granvia. Pôjde o kompenzáciu za sťaženú dopravnú situáciu v Nitre počas výstavby R1.

Asfaltová plocha je zanedbaná. Foto: (jk)

Dopravné ihrisko na tom istom mieste už kedysi bolo. „Zriadené bolo v rámci výstavby sídliska Chrenová I. Po niekoľkých rokoch stratilo správcu aj pôvodnú funkciu,“ povedal Andrej Sitkey z dopravného inšpektorátu, ktorý uvedenú lokalitu navrhol.

Treba obnoviť asfaltový povrch a ak bude na ihrisku aj svetelná križovatka, pod povrch uložiť nové elektrické vedenie.
„Situačné riešenie a technické vybavenie by malo imitovať modely reálnych situácií. Na ihrisku by mali byť rôzne typy križovatiek - svetelná, okružná aj klasická priesečná,“ dodal Sitkey.

Dopravné ihrisko na Chrenovej postavili začiatkom 70. rokov. Snímka je z knihy Nitra, jej autorom je J. Krátky.

Viceprimátor Štefek povedal, že dopravné ihrisko bude popoludní a cez víkendy k dispozícii pre verejnosť. Prioritne je však určené pre materské a základné školy. „Využívať ho budú zadarmo, v rámci dopravnej výchovy. K dispozícii bude aj požičovňa bicyklov.“ Ako učebňu chce mesto využiť bývalý energoblok alebo priestory blízkej základnej školy.

O projekte mestského dopravného ihriska sa hovorí už druhý rok. Radnica pôvodne vybrala bývalé ihrisko v areáli Základnej umeleckej školy J. Rosinského na Vajanského ulici. Ľudia ale boli proti. Mesto totiž chcelo ísť do projektu s autoškolou, ktorá by dopravné ihrisko využívala ako autocvičisko. Autá by jazdili popod školské okná. V prípade dopravného ihriska na Chrenovej I sa so žiadnym autocvičiskom nepočíta.

V okrese Nitra je v súčasnosti len jedno dopravné ihrisko, ktoré spĺňa základné podmienky pre dopravnú výchovu - v nitrianskom Brezovom háji. Je súkromné, prevádzkuje ho majiteľ detektívnej kancelárie. Individuálni návštevníci ho využívať nemôžu.

„Niekoľko menších dopravných ihrísk bolo zriadených na základných a materských školách v Nitre a okolitých dedinách. Tieto ihriská sú menšieho rozsahu a nie sú vybavené napríklad cestnou svetelnou signalizáciou,“ poznamenal Sitkey.

ico

Župa sa súdi kvôli pozemku pod dopravným ihriskom

Dopravné ihrisko v Brezovom háji, neďaleko rozostavaného City Parku, si pamätajú ešte dnešní štyridsiatnici. Ako jediné v okrese spĺňa podmienky pre dopravnú výchovu detí. Jeho súčasťou je požičovňa bicyklov, kolobežiek a elektromobilov.

Už roky toto ihrisko prevádzkuje Radúz Sedlár, ktorý má v areáli súkromnú detektívnu kanceláriu. Verejnosti je známy z posledných komunálnych volieb ako kandidát na primátora.

Dopravné ihrisko využívajú školy (aj z iných okresov), centrá voľného času, autoškoly a iné organizácie. V prípade škôl sa údajne platí približne 1,50 eura na žiaka a hodinu. Sedlár sumu neupresnil. „Cena je dohodou,“ povedal.

Individuálni návštevníci, ako sú rodičia s deťmi, ihrisko využívať nemôžu. „Mám ambície to do budúcna zmeniť a rozšíriť služby,“ povedal Sedlár.

Dodal, že kapacitne by dokázali zvládnuť podstatne viac škôl. „Načo chce mesto stavať nové dopravné ihrisko, keď toto nie je využité? Dohoda je možná,“ povedal.

„Bola to jedna z alternatív, ale využijeme ponuku z Granvie, ktorá pre mesto postaví dopravné ihrisko na svoje náklady,“ reagoval viceprimátor Štefek.

„My už máme svoju skúsenosť s pánom Sedlárom ohľadom cesty v Brezovom háji. Nedokázali sme sa s ním dohodnúť, povedal „nie“ na naše vlastné pozemky,“ dodal Štefek.

Mesto chcelo v roku 2010 využiť časť pozemku, ktorý má na liste vlastníctva, na výstavbu cesty. Na pozemku má však Sedlár postavené dve zrubové chatky, s ich presunom nesúhlasil. Cesta je preto len jednosmerná.

Radnica dala v roku 2010 návrh na súd na vypratanie pozemku. Štefek potvrdil, že spor nie je dodnes ukončený.

Mesto má pozemok na svojom liste vlastníctva, podnikateľ toto vlastníctvo spochybňuje a pred niekoľkými rokmi prestal platiť nájomné. Mesto si chce peniaze vymôcť súdnou cestou.

Na súd sa pred niekoľkými rokmi z rovnakého dôvodu obrátila aj župa. Podľa hovorcu Stanislava Katrinca sú tri parcely pod dopravným ihriskom vo vlastníctve Nitrianskeho samosprávneho kraja. Spevnená plocha a budova patria podnikateľovi, ktorý pôvodne platil za parcely nájomné. Pred rokmi však vlastníctvo župy spochybnil a prestal platiť.

(mh)


  1. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 2 621
  2. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 2 455
  3. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 763
  4. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 540
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 455
  6. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 363
  7. Fotogaléria: FC Nitra U19 - Senica 0:0 Foto 323
  8. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 259
  9. Nemocnici chýba heliport, novú súťaž na projekt stále nevypísali Foto 157
  10. Mesto už vybralo firmu, ktorá spevní baňu. Zastavia zosuv ulice? Foto 146

Najčítanejšie správy

Nitra

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Na bicykli z Paríža do Vrábeľ

Trio nadšencov prejazdilo v sedle bicykla za 15 dní 1800 kilometrov.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Protihluková stena na R1 je hotová, ľudia si ju pochvaľujú

Rýchlostná cesta R1 medzi Trnavou a Sereďou je po skončení výstavby protihlukovej steny už prejazdná bez obmedzení.

Policajné manévre: Pozrite si fotogalériu z derby

Trnavský Spartak dnes na Štadióne Antona Malatinského hostil odvekých rivalov z Bratislavy. Pozrite si atmosféru pred zápasom i počas neho na fotografiách.

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Viete, okolo akých stavieb denne chodíte? Nazrite do vreckového sprievodcu

Sprievodcu architektúrou Trnavy 20. storočia s názvom C 20 spoločne vydali občianske združenia Archimera a Publikum.sk. Zaradili do neho aj kontroverzný Dom kultúry na Trojičnom námestí.

Všetky správy

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy. Najvyššia z nich, Eurovea 2 by mala vyrásť do roku 2020.

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

Investície sú neúmerné výkonom. Slovan kupuje hráčov, ktorým niečo chýba

Slovan nastúpil s najlepšou zostavou v tejto sezóne. Preukázali sme mu až príliš veľa rešpektu a nervozity, priznal tréner Trnavy.

Mladý Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ma, keď sa môžem podieľať na niečom, čo spropaguje Slovensko, hovorí dizajnér Milan Pleva.

Kam vyraziť