Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav
Pridajte si svoje mesto

Inšpektori kontrolujú predajcov potravín. Zistili nedostatky

Ministerstvo pôdohospodárstva bude výsledky kontrol zverejňovať aj na svojej webovej stránke.

Jozef Kopáčik s fotografiou zhnitej zeleniny, ktorú predával jeden z obchodných reťazcov v Šali.(Zdroj: (LAZ))

Ministerstvo pôdohospodárstva bude výsledky kontrol zverejňovať aj na svojej webovej stránke.

ŠAĽA, GALANTA, DUNAJSKÁ STREDA. Výsledky kontrol u všetkých druhov predajcov potravín na Slovensku šokovali. Účastníci potravinového sektora si podľa slov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka urobili zo Slovenska „žumpu na nekvalitu“.

Blokové pokuty

„Najväčšou katastrofou“ skon-čili podľa ministra kontroly v supermarketoch a hypermarketoch. Závažné nedostatky zistili v 145 z 325 prípadoch. Rezort bude výsledky kontrol po novom zverejňovať aj na svojej webovej stránke.
„Je vypracovaný program zvýšenia efektívnosti úradných kontrol potravín a zabránenie dovozu zdraviu škodlivých a nekvalitných potravín z iných členských štátov a tretích krajín na Slovensko. U všetkých predajcov potravín v okrese kontrolujeme živočíšne, rastlinné produkty, tabakové a cukrárenské výrobky,“ priblížil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Šali Jozef Kopáčik. Zvýšené kontroly prebiehajú po pracovnej dobe a cez víkendy. Obchody sa určia hodinu pred návštevou.

„Výsledky, žiaľ, nie sú lichotivé, stále nachádzame hrubé nedostatky, najmä čo sa týka zhnitej zeleniny, poškodených obalov, mäsových výrobkov po dátume spotreby, rozmrazované potraviny, nedodržiavanie teplôt v mrazničkách. Zistili sme napríklad, že mraznička ukazovala namiesto -18 až mínus 22 iba mínus 6, pričom v knihe kontrol bolo napísané mínus 18, mínus 20,“ povedal Kopáčik. Dodal, že inšpektori za nedostatky ukladajú blokové pokuty, tie vážnejšieho charakteru riešia cestou správneho konania. Najvyššiu pokutu podľa Kopáčika uložili vo výške tisíc eur.

„Nedostatky sú stále tie isté, povedal by som skôr, že z roka na rok sa to zhoršuje. Čím väčšie nátlaky v médiách, tým sú potraviny horšej kvality. Napriek tomu by som rád apeloval prostredníctvom vás na určitú etiku predaja, keďže ľudia nechávajú v obchodoch svoje ťažko zarobené peniaze, a preto si zaslúžia, aby mali kvalitné potraviny.“

Prevádzková hygiena

V Galantskom okrese inšpektori od začiatku zvýšených kontrol vyzbierali na pokutách do 5-tisíc eur.
„To, že robíme tieto námatkové akcie hlavne po pracovnej dobe a cez víkendy, plní svoj účel, pretože reťazce boli zvyknuté v tomto čase dávať na pulty najmä nekvalitné ovocie a zeleninu. Inak je u nás situácia v tomto smere vystabilizovaná,“ upresnil Jozef Kašuba, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Galante.

Inšpektori v Dunajskostredskom okrese zaznamenali nedostatky v prevádzkovej hygiene, našli tovar po dátume minimálnej trvanlivosti alebo po dátume spotreby, poškodené obaly na tovare, potraviny neoznačené v kodifikovanej forme štátneho jazyka a v niektorých prípadoch bolo zistené nedodržovanie oddeleného skladovania nezlučiteľných potravín. Za najvážnejšie nedostatky považuje šéfka Re-gionálnej veterinárnej správy v Dunajskej Strede Miriam Csicsai prvé štyri.

„Dejú sa dennodenne, ich odstránenie by si vyžadovalo systémové opatrenia,“ povedala. Počet a výšku pokút zatiaľ nevedela vyčísliť, menšie číslo oproti vlaňajšku však nepredpokladá. „Máme možnosť uložiť blokovú pokutu na mieste, ale touto cestou sme nechceli ísť, to skôr robíme pri bežných kontrolách. Teraz ide o hĺbkové kontroly, pri ktorých sa vždy zistia zásadnejšie porušenia, takže sankcie budeme ukladať v správnom konaní. Konkrétnejšie údaje budeme vedieť v polovici budúceho mesiaca,“ poznamenala Csicsai.

Spoločnosti podnety riešia

Spoločnosť BILLA podľa jej finančnej riaditeľky a konateľky Jany Zemánkovej výsledky kontrol rešpektuje, pretože „paralelne s ich internými kontrolami vedú k zvyšovaniu kvality predaja aj prevádzky predajní“. Zemánková hovorí, že všetky vyčítané nedostatky berú veľmi vážne a vo všetkých prípadoch už boli prijaté nápravné opatrenia.

„Pomerná časť nedostatkov sa však týkala aj prevádzkových nedostatkov technického charakteru, ktoré nemali absolútne žiadny vplyv na kvalitu predávaných potravín. Preto pokladáme zverejnenie percenta chýb na počet kontrol za zavádzajúce meradlo, keďže neberie do úvahy odlišnú váhu prasknutej kachličky v sklade od predaja nekvalitných potravín.“

„My sami v Tescu robíme množstvo interných kontrol zameraných na kvalitu. Ročne skontrolujeme a zachytíme ešte pred bránami našich skladov množstvo potravín, ktoré nespĺňajú vysoké štandardy kvality, a vrátime ich dodávateľom,“ povedal hovorca Peter Sklenář s tým, že každý podnet na ďalšie zlepšenie služieb berú vážne a budú sa ním zaoberať.

„Z doteraz nám dostupných zápisov inšpekcie sú známe len 2 pochybenia zo 46 kontrol týkajúce sa kvality produktov. V oboch prípadoch išlo o porušenie obalu. V zistených nedostatkoch naša spoločnosť okamžite urobila nápravu,“ dodala hovorkyňa spoločnosti Lidl Jana Čupková.


  1. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 1 583
  2. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 631
  3. Hokejisti ako deň a noc 558
  4. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 416
  5. Kladivo 409
  6. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 381
  7. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 299
  8. Spadol z neba 295
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 279
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 163

Najčítanejšie správy

Nitra

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc

V mestskej časti majú osadiť 34 stĺpov a vyše tri stovky tabuliek.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Kladivo

Stopér Nitričky Richard Križan v sobotu oslavoval 20 rokov, pre ultras z Plášťoviec vybavoval 27 lístkov.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy v súťaži nevybrali

Ponuka jediného uchádzača, spoločnosti Arriva Trnava, bola pre radnicu neprijateľná.

Všetky správy

Dvesto pretekárov bojuje šesť a pol hodiny o titul a vždy vyhrá Sagan

Slovák má najviac víťazstiev, tituly zbiera ako na bežiacom páse a slávneho Merckxa mrzí, že si s ním nemohol zmerať sily, keď sám jazdil.

Matthews znovu prehral so Saganom. Som sklamaný, priznal

Austrálčan získal na majstrovstvách sveta druhú medailu za posledné tri roky.

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Osobnosti reagujú na triumf Sagana: Jazdec z malej krajiny mení históriu

Slovenský jazdec ako prvý v histórii získal tri tituly na MS za sebou.

Kam vyraziť