V takzvanej osi sucha sú drastické poklesy vo všetkých plodinách.
NITRA, NOVÉ SADY, NEVERICE. Úroda v okolí Nitry je už takmer úplne pozbieraná. Výnimkou sú len okrajové plochy podhorských oblastí a polia niektorých drobných podnikateľov.
Informoval o tom Jozef Bako, šéf Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre. Komora zastupuje farmárov z okresov Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa a Topoľčany. Úroda u pšenice sa pohybuje okolo 3,57 tony z hektára, u jačmeňa je to 3,15 tony a u repky 2,11 tony na hektár.
Obchodníci zvýšia ceny potravín
Tieto výsledky odhalili katastrofálne prepady oproti vlaňajšku aj predošlým rokom. Farmárov dostali na kolená obrovské suchá, ktoré zasiahli väčšinu nášho regiónu.
„V roku 2001 bolo mimoriadne sucho, ale tento rok je hádam ešte horší. Nepamätáme si, že by na úplne všetky plodiny malo sucho taký dopad,“ hovorí Jozef Bako.
Očakáva sa, že slabá úroda sa premietne aj v cenách potravín. „Obchodníci nás v tom predbehli, už teraz všetci rozprávajú ako budú zvyšovať ceny,“ povedal Bako. Pritom cena komodít v poľnohospodárstve nemusí ovplyvňovať cenu potravín. Tá je vo veľkej miere v rukách spracovateľov a obchodníkov.
„Určite sucho poznačilo úrodu, cítime to hlavne u pšenice a jačmeňa. Repka bola ale lepšia ako vlani, mali sme 3,4 tony na hektár,“ hovorí Peter Horňáček, predseda Poľnohospodárskeho družstva Neverice.
Repky sa urodilo viac aj napriek ľadovcu, ktorý časť úrody spustošil. Peter Horňáček si to vysvetľuje aj metodikou, ktorú družstvo v Nevericiach používa. „Využívame podryváky, vďaka tomu sa koreň repky dostane do väčších hĺbok, odkiaľ si čerpá vlahu,“ povedal Horňáček. Repka tak využíva hlbšie podzemné vody.
FOTO: Petit Press
Najhoršia úroda za 40 rokov
Oblasť Nových Sadov patrí k tým, ktoré tohtoročné sucho postihlo v najväčšej miere. Od začiatku marca do konca júla tu spadlo asi iba 60 milimetrov zrážok. Výsledky na úrode tomu zodpovedajú.
Poľnohospodárske družstvo Devio Nové Sady, ktoré zahŕňa deväť vidieckych obcí a má deväť katastrov, zaznamenalo najhoršie výsledky za posledných štyridsať rokov. V tom lepšom prípade je úroda oproti vlaňajšku o pätinu nižšia, v tom horšom aj o viac ako polovicu.
„Úrodu repky olejnej sme mali 1,91 tony z hektára, čo je iba 48 % z minulého roka a len 53 % z priemeru za posledných päť rokov. Jačmeň jarný sme mali 2,76 tony, čo je iba 52 % z vlaňajšej úrody a pšenicu ozimnú 3,8 tony, čo tvorí 58 % predchádzajúceho roka,“ hovorí Ivan Oravec, predseda družstva.
Zasiahnutá bola aj kukurica, ktorá podľa Oravca teraz dostala trochu vlahy a spamätáva sa. Aj tak ale u kukurice očakáva výpadok od 10 do 30 % oproti vlaňajšku.
Ficov kabinet zasadne v Nových Sadoch
Sucho bude toto družstvo stáť 1,423 milióna eur. To sú odhadované výpadky na tržbách a zvýšené náklady.
„Rok s takýmito katastrofálnymi úrodami sme ešte nemali, a to som tu pamätníkom od roku 1972. Nikdy to nebolo v takomto rozsahu. Mali sme ľad, boli aj plochy, kde sme zobrali pod jednu tonu z hektára, ale nie globálne v celom podniku. Naša úroda je najhoršia za štyridsať rokov,“ skonštatoval šéf novosadského družstva Ivan Oravec.
O alarmujúcej situácii bude informovať aj premiéra Roberta Fica. Jeho kabinet by mal zasadnúť v Nových Sadoch 22. augusta, deň pred otvorením poľnohospodárskej výstavy na Agrokomplexe.
Živočíšnu výrobu nemá už čo potiahnuť
U novosadského družstva doteraz platilo, že stratovú živočíšnu výrobu potiahla rastlinná. Teraz padá aj rastlinná a ak to takto pôjde ďalej, družstvo bude musieť uvažovať o rušení živočíšnej výroby.
Oravec si ale najčiernejší scenár nechce pripustiť. „Zatiaľ nesiahneme na živočíšnu výrobu. Ak by sme to urobili, museli by sme zo 177 ľudí, čo teraz robí na družstve, prepustiť okolo 120. Mnohí z nich sú vo veku 55-60 rokov, do roboty ich už nikto nezoberie. Musíme živočíšnu výrobu zachovať aj za cenu toho, že si zoberieme preklenovací úver,“ hovorí Ivan Oravec.
Ak by družstvo zrušilo živočíšnu výrobu, pokračovalo by v smutnej tendencii prevládajúcej od roku 1989. Oproti tomuto roku ostalo na Slovensku už iba 29 % dobytka.
Os sucha pustoší Nitriansky kraj
Regionálne rozdiely majú vplyv na to, kde bude úroda lepšia.
Farmári vravia, že existujú obrovské rozdiely v jednotlivých regiónoch Slovenska. Nie všetky oblasti trpia pre sucho neúrodou tak ako okolie Nitry. „Zrážky – aj keď ich bolo málo – boli nerovnomerne rozdelené,“ povedal Jozef Bako, šéf Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre. Poľnohospodári v tejto súvislosti hovoria o osi sucha, ktorá sa tiahne polovicou krajiny. „Pomyselná os obrovského sucha ide spodkom od Bratislavy cez Dunajskú Stredu, Komárno, Nové Zámky, Nitru, a potom sa ťahá cez Levice až na Krtíš a juh stredného Slovenska. V tejto oblasti boli najvyššie straty. Napríklad Topoľčiansko je už na tom trochu lepšie,“ povedal Ivan Oravec, predseda Poľnohospodárskeho družstva Devio Nové Sady.
Tomáš Holúbek