Inštaláciu noža zapichnutého do steny nazvala Umelcova duša. Kým z rany človeka tečie krv, z rany umelca farba.
NITRA. Pozoruhodnou výstavou sa v Nitre predstavuje mladá umelkyňa Eva Hettmer. Pod názvom Divočina si jej diela v Nitrianskej galérii môžete pozrieť do 26. augusta.
Bude študovať vo Viedni
Autorka sa vo svojom rodnom meste predstavuje po prvýkrát, hoci vystavovala už okrem Slovenska aj v Česku, Maďarsku, Francúzsku či Belgicku. Vyštudovala odevný dizajn v Banskej Štiavnici, tu začala aj maľovať. Absolvovala bakalárske štúdium na VŠVU a tento rok pokračuje na akadémii umení vo Viedni.
„Chcem si rozšíriť svoj obzor, chcem sa pozrieť za hranice Slovenska a svoju tvorbu – ak to tak môžem neskromne povedať - predstaviť aj v rámci Európy. Dúfam, že sa mi to podarí,“ prezradila ambiciózna Eva Hettmer. Rada by na voľnej nohe pôsobila v zahraničí a domov sa vracala v podobe výstav.
„Ale som veľmi rada, že dnes môžem vystavovať v Nitrianskej galérii, je druhou najlepšou na Slovensku, tak som na to patrične hrdá.“
V Galérii mladých NG prezentuje 22 diel v technike olejomaľba, akryl a airbrush, sú medzi nimi aj veľkorozmerné obrazy (150 – 200 cm). Popri nich môžu návštevníci vidieť aj autorkine inštalácie Spomienky, Umelcova duša a video. „Na zemi rozbité sklo s uschýnajúcimi kvetmi symbolizuje prchajúce spomienky, črepiny navodzujú nepríjemný rezavý pocit,“ predstavuje prvú inštaláciu. „Nôž zapichnutý do steny som nazvala Umelcova duša. Kým z rany človeka tečie krv, z rany umelca farba.“
Emócie v Divočine
Spoločnou myšlienkou i názvom výstavy je Divočina. „Vo svojich dielach znázorňujem zvieratá, ktoré sa chovajú ako ľudia, a naopak, ľudí, ktorí sa správajú ako zvieratá. Je to taký obrátený svet. Vo všeobecnosti by som ľudstvu chcela vytknúť egoizmus, neprajnosť a niektoré iné zlé vlastnosti,“ pokračuje Eva Hettmer. „Do diel dávam svoje emócie, pocity, inšpirujem sa zážitkami, ale sú tu aj vyslovene imaginatívne veci. Každý vnímateľ má však, samozrejme, svoju vlastnú interpretáciu diel a svoj názor na ne, čomu sa ja vôbec nebránim.“
Video natáčala v Oáze sibírskeho tigra – v súkromnej chovateľskej stanici Ivety Iršovej v Kostolnej pri Dunaji. „Majú tu vyše 30 tigrov, pribudli im aj malé levíčatá. Žijú síce v ohrade, ale majú istú slobodu, nie je to typická zoologická záhrada. Týchto tigrov ja ne svete už len niekoľko desiatok, tu žije až polovica svetovej populácie,“ doplnila výtvarníčka.
Autorke s nezameniteľným umeleckým rukopisom sa páči tvorba napríklad Martina Gerbóca i jej spolužiaka Andreja Dúbravského, zo svetových umelcov obdivuje diela Tamary de Lempickej či Edwarda Hoopera. „Imponuje mi aj práca Vivienne Westwood, hoci robí módu. Páčia sa mi vizuálne kombinácie jej myšlienok a nápadov.“
Zákony džungle
Kurátorkou výstavy je Marta Hučková. Podľa nej sa Eva Hettmer vo svojej tvorbe snaží o surrelistické podanie svojich vizuálnych artefaktov. „Jej obrazy nás prenášajú do sveta in-tolerancie vzťahov v ríši zvierat i ľudí. Snaží sa poukázať na ne-komunikáciu, ktorá by mala riešiť problematické momenty, upozorňuje na negatíva súčasnej doby – egoizmus, rivalitu bez súcitu a vlastný osobný prospech, pripomínajúci džungľu,“ vysvetľuje Hučková.
„V Divočine dominuje figurálna tematika so zvieracími motívmi - ľudské postavy s excentrickým vzhľadom žijú vo svete s vlastnými pravidlami, vykonávajú každodenné úkony v nelogických časových a priestorových súvislostiach. Príbehy sú situované v nočnom podniku, v hotelovej izbe či na lúke. Obsah obrazov tiež evokuje metamorfózu zvieraťa na človeka a opačne, kde bežné návyky sú postavené na hlavu a svet sa zrazu stáva divočinou.“
Eva Hettmer so svojimi obrazmi so zoomorfnými motívmi.
Cyklus vytvorený technikou airbrush.
Inštalácia Umelcova duša. FOTKY: (ČE)