V sobotu večer predsedal svätej omši nitriansky pomocný biskup Marián Chovanec a dnes hlavnú svätú omšu celebroval nitriansky biskup Viliam Judák. Ten dal vo svojej kázni život Panny Márie do kontrastu so situáciou dnešného človeka. Všade, kam sa len pozrieme, vrie nepokoj, nespokojnosť medzi ľuďmi, závisť. Nie je povzbudivé, keď počujeme hovoriť mladých ľudí dnešných čias, že nemajú žiadnu radostnú vyhliadku na budúcnosť. Ničí sa životné prostredie, vzrastá nezamestnanosť, rozpadávajú sa nám rodiny. Situácia je zo dňa na deň horšia a sotva sa tak rýchlo zmení. Avšak na druhej strane v inom svete, v skutočnosti, ktorá je vyhradená Bohu, tu bude triumfovať život. A túto pravdu nám ohlasuje Máriino nanebovzatie, konštatoval Judák.
Nitriansky biskup kládol pútnikom na srdce, aby odolávali pokušeniu pozerať sa iba na viditeľný svet, ale aby s Božou pomocou pracovali na svojej viere v Boha. Prototypom takého veriaceho človeka bola a je pre Cirkev Panna Mária, na ktorú dnes pozeráme ako na tú, ktorá už dosiahla svoj cieľ. Na nej možno vidieť, že tento krok viery je vždy možný, zdôraznil Judák. Súčasťou dvojdňovej púte v Nitre bola aj modlitba posvätného ruženca, krížovej cesty a nočná eucharistická adorácia.
Nitrianska Kalvária je známu už niekoľko storočí. Prvá správa o miestnom kostole Panny Márie sa nachádza v listine uhorského kráľa Belu IV. z roku 1248, ktorým dáva Nitre mestské práva. Podľa zasvätenia kostola ho volali už vtedy Vrch Matky Božej. Nitriansky biskup Ján Gustíni zaviazal obyvateľov Nitry listinou z 20. decembra 1765, aby sa každoročne 15. augusta uskutočnila procesia na sviatok Nanebovzatia Panny Márie pod vedením mestského farára. Biskup Gustíni zaviedol tiež zvyk, ktorý sa zachováva doteraz, že slávnostné bohoslužby na Kalvárii vedie nitriansky biskup, dodal hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.