Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip
Pridajte si svoje mesto

Sezóna smiechu ponúkne humor naprieč storočiami

Na Slovensku ojedinelým projektom otvoria novú sezónu v Divadle Andreja Bagara. Uvedú trojpremiéru súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho DNA, Láska a peniaze a Siroty.

Divadlo Andreja Bagara podľa šéfdramaturga Svetozára Sprušanského divákov poteší sezónou smiechu.(Zdroj: (LAZ))

Na Slovensku ojedinelým projektom otvoria novú sezónu v Divadle Andreja Bagara. Uvedú trojpremiéru súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho DNA, Láska a peniaze a Siroty.

NITRA. Nadchádzajúca divadelná sezóna sa v Divadle Andreja Bagara bude niesť v monotematickom duchu, no v pestrej škále farieb. DAB diváka prevedie vrcholnými dielami klasikov komédie a podobami komiky na svetových javiskách v spektre niekoľkých storočí.

Žánrové premeny humoru

„Plánujeme uviesť šesť komédií najvýznamnejších svetových dramatikov. V ich tematickej aj žánrovej mnohorozmernosti sa zrkadlia všemožné podoby humoru a smiechovej kultúry. Tie chceme preveriť súčasnou javiskovou optikou a dnešným tvorivým pohľadom viacerých generácií slovenských režisérov,“ hovorí Svetozár Sprušanský, šéfdramaturg DAB.

„Verím, že v dnešnej dobe, kedy sa na nás denne valí množstvo negatívnej energie a katastrofických správ, ľudia radi od divadla prijmú pozitívnu energiu. Práve preto sme pripravili sezónu smiechu.“

Herci aj tvorcovia od začiatku októbra začínajú pracovať na naštudovaní hier. Šesť komédií tých najväčších predstaviteľov svetovej dramatickej spisby prinesie osobitý pohľad na to, ako sa v priereze času menil názor na to, čo je humorné a vtipné. Diváci sa môžu tešiť na rôzne žánrové premeny – komédiu del arte, komédiu dvorskú, ľudovú i komédiu politickú.

Šesť komédií

„Ako prvú komédiu uvedieme začiatkom decembra Goldoniho Prefíkanú vdovu v réžii Michala Náhlika. Po nej bude mať začiatkom februára premiéru absurdná groteska Eugéne Ionesca Plešatá speváčka v réžii Ľubomíra Vajdičku. Shakespeareova komédia Skrotenie zlej ženy v mojej réžii príde na rad v polovici februára, začiatkom apríla bude mať premiéru domáca ľudová klasika – komédia Jána Chalupku Rok v Kocúrkove v réžii Kamila Žišku,“ pokračuje Sprušanský.

„V polovici apríla sa diváci môžu tešiť na politickú satiru a vtip v podobe veselohry Parazit od nemeckého klasika Fridrich Schillera v režijnom naštudovaní Lukáša Brutovského. Od ruského komediografa A. N. Ostrovského ponúkneme koncom júna klenot tragikomického žánru - Dievča bez vena v réžii Michala Vajdičku.“

Vážnejšie témy

Sezónu však DAB otvorí vážnejšími témami, uvedie ju predskokan – projekt troch hier súčasného britského dramatika Dennisa Kellyho. V piatok 14. septembra odohrajú výnimočnú trojpremiéru. V jeden deň divákom ponúknu tri nové predstavenia – DNA, Láska a peniaze a Siroty. Neskôr sa už budú inscenácie hrať oddelene.

„Hra DNA, určená mladému divákovi v rámci projektu Ty kokso!, hovorí o probléme šikany. Priam detektívnym spôsobom rozpráva príbeh skupiny spolužiakov na strednej škole. Hovorí o téme vzájomnej manipulácie, citového dozrievania, sebauvedomovania, kladie otázky o vine a zodpovednosti mladého človeka za svoje činy,“ približuje dramaturg začiatok sezóny.

„Druhé predstavenie Láska a peniaze veľmi zvláštnou formou a osobitým humorom reflektuje tému súčasnej finančnej i citovej krízy. Pôjde o bizarný sled obrazov mladého manželského páru - momentky presvedčivo zachytávajú svet strednej generácie, ktorá ovládla túto planétu. Tretia inscenácia Siroty sa venuje problému xenofóbie a neznášanlivosti, ktorý existuje tak v spoločnosti, ako aj v rodinách. Príbeh je o dávnom tajomstve dvoch súrodencov, o jednej zdanlivo usporiadanej rodine, o falošnej láske a pretvárke medzi najbližšími,“ dodal Sprušanský, ktorý režijne pripravil všetky tri hry.

Má prísť aj britský autor

Na trojpremiére herci a tvorcovia pracujú už od tohto februára tohto roka. Prvá inscenácia Siroty sa skúšala do začiatku apríla, na hre Láska a peniaze pracovali v apríli a máji a DNA naštudovali počas júna. Koncom augusta sa uskutočnia zbiehacie, záverečné a nakoniec generálkové skúšky.

Projekt vzniká v spolupráci s British Council v Bratislave a Divadelným ústavom v Bratislave, premiéry by sa mal osobne zúčastniť aj autor Dennis Kelly. Hra Láska a peniaze začína 14. septembra v štúdiu o 17. h, o 19.30 h vo veľkej sále pokračuje DNA a o 21.30 h v štúdiu trojpremiéru uzavrú Siroty.

„Bude to taký kellyovský maratón pre divadelných fajšmekrov. Vo svete takéto projekty nie sú neznáme, na Slovensku je to niečo ojedinelé. Verím, že tí diváci, ktorí si chcú vychutnať možnosť porovnávania, spájania tém a súvislostí prostredníctvom autorského rukopisu, túto možnosť využijú,“ uzavrel Sprušanský.


  1. Odišla legenda šalianskej hádzanej 521
  2. Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul 438
  3. Zbehy s úlovkom z Bábu 389
  4. Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov 359
  5. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 356
  6. Šoporňa je po dvoch kolách stopercentná 223
  7. Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0 Foto 192
  8. Bohom zabudnutí ľudia ožívajú v Dejinách našej krčmy 164
  9. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 140
  10. Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO) 118

Najčítanejšie správy

Nitra

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul

Družstvo Volley Project UKF Nitra sa od začiatku augusta pripravuje na novú sezónu. Vyššie ambície potvrdzuje aj príchod prvých posíl. A ďalšie sú na ceste.

Zbehy s úlovkom z Bábu

V. LIGA STRED: V. Zálužie a Lapáš získali prvé body. Výčapy-Opatovce rozhodli zápas s Nevidzanmi v závere z penalty.

Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov

Do Nitry priviezli zvieratá, ktoré ešte na Slovensku nikdy predtým neboli.

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

Obyvatelia nesúhlasia s ďalším zahusťovaním sídliska Družba

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie pre štvorpodlažnú budovu fitness telocvične, približne 140 obyvateľov okolitých bytových domov podalo proti tomu odvolanie.

Pýši sa hodnotením najlepšia pôrodnica v Nitrianskom kraji

Komárňanská pôrodnica je najlepšou v kraji a treťou najlepšou na Slovensku.

Vandalov sa obávajú, radnica sa spolieha aj na domácich +foto

Radnica dokončila rozsiahlu humanizáciu sídliska Zátvor. Dva vnútrobloky dostali úplne novú podobu. Zmeny vyšli na viac ako 320-tisíc eur. Ešte tento rok sa obnovy dočkajú aj ľudia z neďalekej Veternej ulice.

Muž spadol zo štvorkolky, letel preňho vrtuľník

Muž si pri páde zranil hlavu a driekovú časť chrbtice. Leteckí záchranári ho transportovali do bratislavskej nemocnice.

Všetky správy

Mnohí členovia SNS chcú odísť z vlády, povedal Danko. Fico chystal tlačovku, neprišiel

Premiér Robert Fico sa so svojim vyhlásením pred kamery nepostavil.

Gašpar prikrýval Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá v okolitých krajinách si to nevšimli.

Kam vyraziť