ZLATÉ MORAVCE. Pre to miesto kúsok za mestom to môže byť dvojnásobný dôvod na oslavu. Tento rok si neďaleká Kalvária sv. Anny pripomína 130 rokov od svojho založenia. A ak sa pošťastí, na skok od kalvárie môže od jesene stáť strom s titulom Strom roka 2012.
Stačí, aby ľudia podporili v súťaži Nadácie Ekopolis unikátnu lipu malolistú.
Strom je jedinečný tým, že je zložený až z 25 kmeňov, ktoré sa spájajú do masívnej koruny s obvodom deväťdesiat metrov.
Rastie osamotene niekoľko stoviek metrov od kalvárie. Ekologický aktivista Ľudovít Chládek, ktorý zlatomoravskú lipu do súťaže prihlásil hovorí, že prepojenie lipy a kalvárie je symbolické.
„Keď pred 130 rokmi vytvárali kalváriu, vysadili ju lipami. Stromy potom dorástli a keď mali semená, je možné, že ich do okolia rozniesli vtáky,“ povedal Chládek. Tak sa zrejme zrodil solitér, ktorý je od kalvárie mladší o štyri desiatky rokov.
Dvadsaťpäťmetrovú lipu vidieť aj z niekoľko kilometrov vzdialeného mesta. Stojí v kontrastnom prostredí. Na jednej strane je rozsiahle slnečnicové pole, na druhej skládka komunálneho odpadu. „Tá už bude pomaly končiť, postupne bude prekrývaná zeminou. Ak sa to tu potom zrekultivuje, mohla by sa naša lipa stať lákadlom turistov, vytvoriť by sme pre nich mohli náučný chodník. Viem si predstaviť, že by sem chodili aj ľudia z často navštevovanej kalvárie,“ povedal Chládek.
Z Nitrianskeho kraja je vo finále už len jeden strom – platan javorolistý z Komjatíc.
Hlas vzácnej lipe môžete odovzdať na web stránke Nadácie Ekopolis. Je tam zobrazených dvanásť finalistov z celého Slovenska, zlatomoravská lipa má číslo sedem. Hlasovať sa dá do 28. septembra. Víťazný strom získa dendrologický posudok. Stromy na prvých troch miestach dostanú po 333 eur na ošetrenie alebo úpravu okolia.
Až 25 kmeňov sa spája do masívnej koruny s obvodom deväťdesiat metrov.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Vzácne sú aj smútiace smreky
Zlaté Moravce a okolie mesta má okrem 25-kmeňovej lipy niekoľko ďalších vzácnych stromov. Chráneným je napríklad platan javorolistý na námestí. Asi najznámejšie sú ale smútočné smreky v grófskom parku. Tie najstaršie majú už vyše 120 rokov. Z Nemecka ich dal priviezť gróf Viliam Migazzi pre svoju manželku Antóniu. Majú bizarné tvary a vyzerajú akoby smútili za grófmi. Jeden takýto smrek má hodnotu zhruba šesťtisíc eur.
Tomáš Holúbek