Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Dychovka v Obyciach oslavuje 110. výročie svojho založenia

Štafetu prevzala mladá generácia, väčšina jej členov sú dvadsiatnici a tridsiatnici.

Obyčanka má 110 rokov.(Zdroj: (R))

Dychovka sprevádza životom ľudí v Obyciach už 110 rokov.

OBYCE. Stovky ľudí sa uprostred leta zúčastnili 10. ročníka Podinoveckých slávností, ktoré sa konali v Obyciach. Tento rok boli o to výnimočnejšie, že ich spojili s oslavou výročia dychovej hudby Obyčanka, ktorú založili pred 110 rokmi, teda už v roku 1902.

Od tohto obdobia sprevádza dychová hudba ľudí z obce celým ich životom. Pravidelne hráva na rôznych obecných oslavách, veseliciach, svadbách, pohreboch či fašiangoch. Záujem o dychovku prejavuje prekvapujúco mladá generácia.

„Dychová hudba je u nás neoddeliteľnou súčasťou úplne každej kultúrnej akcie. Sme radi, že sa do hrania pustili po svojich rodičoch a starých rodičoch mladí chalani. Je to veselá partia, na ktorej vidieť, že ich to baví,“ hovorí starosta Obýc Milan Garaj. Pozoruhodné v prípade miestnej dychovky je, že takmer každý jej člen má ukončené aspoň základné umelecké vzdelanie.

Na podujatí predstavili kompletnú históriu dychovej hudby, ocenili žijúcich pamätníkov aj terajší kolektív dychovky. „Deväť zo súčasných členov Obyčanky je priamo z Obýc. Nacvičujú dosť problematicky, keďže pracujú alebo študujú, no čas na dychovku sa vždy snažia nájsť,“ hovorí Ivana Mičudová z Obecného úradu.

Hudobníci usilovne cvičili, aby splatili pôžičku

Dychovú hudbu v Obyciach založil v roku 1902 kaplán Jozef Šrobár, ktorý pôsobil na fare v Opatovciach nad Žitavou, kde Obyce patrili ako filiálka. Cirkevnému zboru navrhol založenie dychovky, ktorá by účinkovala v kostole počas významných sviatkov a cirkevných slávností. Spočiatku to bol len krúžok, ktorý viedol sám kaplán. Neskôr sa začal ako kapelník angažovať organista Karol Horniaček, ktorý s telesom cvičil najmä cirkevné piesne.

Úsmevne dnes znie, že skupina si vo Viedni za 200 zlatých zakúpila hudobné nástroje. Aby si to mohla dovoliť, vzala si pôžičku zo zlatomoravskej banky. No a keďže pôžičku bolo treba splácať, hudobníci usilovne cvičili, aby sa zdokonalili.

Viacerí hudobníci neskôr odišli do cudziny za prácou, niektorí zostarli a hrať prestali či zomreli. Kapelou otriasla aj prvá svetová vojna. Výrazné zmeny nastali v rokoch 1933 – 1937, kedy všetkých pôvodných členov dychovky vystriedali mladí hudobníci.

Mladý súbor začal samostatne vystupovať popri staršej generácii dychovky. Jeho zakladateľom bol Pavol Šabo, ktorý bol celé tri desaťročia jeho kapelníkom.

Obycká dychovka sa výraznou mierou zaslúžila o úspech spoločných osláv obyckých päťdesiatnikov. Táto milá tradícia sa koná pravidelne od roku 1969. Úspechy zaznamenala dychovka aj na rôznych regionálnych aj celoslovenských vystúpeniach. Naďalej sprevádzala aj životom v obci, napríklad v lete 2000 hrala pri podujatí, na ktorom si Obyce pripomenuli 925. výročie prvej písomnej zmienky.

ico

Členovia dychovky

Súčasní členovia dychovej hudby hosťujú v Topoľančeku, Vozokanke, Hostianke a iných kapelách z okolia. Dnes do Obyčanky patria nasledujúci členovia: Adam Dodok (prvá krídlovka), Pavol Šabo (prvá krídlovka), Radoslav Benček (druhá krídlovka), Matej Németh (tenor), Filip Németh (barytón), Peter Partl (b klarinet), Martin Miksa (es klarinet), Jaroslav Ondrejka (druhá trumpeta), Štefan Turza (pozauna), Jakub Kozaňák (b bas), Jozef Petrovič (bicie), Eva Ondrejmišková (speváčka), Jozef Kéry (spevák).

Tomáš Holúbek


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 467
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 877
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 729
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 573
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 474
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 412
  7. Sereď v úlohe profesora 341
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 235
  9. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 210
  10. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 210

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť