Dychovka sprevádza životom ľudí v Obyciach už 110 rokov.
OBYCE. Stovky ľudí sa uprostred leta zúčastnili 10. ročníka Podinoveckých slávností, ktoré sa konali v Obyciach. Tento rok boli o to výnimočnejšie, že ich spojili s oslavou výročia dychovej hudby Obyčanka, ktorú založili pred 110 rokmi, teda už v roku 1902.
Od tohto obdobia sprevádza dychová hudba ľudí z obce celým ich životom. Pravidelne hráva na rôznych obecných oslavách, veseliciach, svadbách, pohreboch či fašiangoch. Záujem o dychovku prejavuje prekvapujúco mladá generácia.
„Dychová hudba je u nás neoddeliteľnou súčasťou úplne každej kultúrnej akcie. Sme radi, že sa do hrania pustili po svojich rodičoch a starých rodičoch mladí chalani. Je to veselá partia, na ktorej vidieť, že ich to baví,“ hovorí starosta Obýc Milan Garaj. Pozoruhodné v prípade miestnej dychovky je, že takmer každý jej člen má ukončené aspoň základné umelecké vzdelanie.
Na podujatí predstavili kompletnú históriu dychovej hudby, ocenili žijúcich pamätníkov aj terajší kolektív dychovky. „Deväť zo súčasných členov Obyčanky je priamo z Obýc. Nacvičujú dosť problematicky, keďže pracujú alebo študujú, no čas na dychovku sa vždy snažia nájsť,“ hovorí Ivana Mičudová z Obecného úradu.
Hudobníci usilovne cvičili, aby splatili pôžičku
Dychovú hudbu v Obyciach založil v roku 1902 kaplán Jozef Šrobár, ktorý pôsobil na fare v Opatovciach nad Žitavou, kde Obyce patrili ako filiálka. Cirkevnému zboru navrhol založenie dychovky, ktorá by účinkovala v kostole počas významných sviatkov a cirkevných slávností. Spočiatku to bol len krúžok, ktorý viedol sám kaplán. Neskôr sa začal ako kapelník angažovať organista Karol Horniaček, ktorý s telesom cvičil najmä cirkevné piesne.
Úsmevne dnes znie, že skupina si vo Viedni za 200 zlatých zakúpila hudobné nástroje. Aby si to mohla dovoliť, vzala si pôžičku zo zlatomoravskej banky. No a keďže pôžičku bolo treba splácať, hudobníci usilovne cvičili, aby sa zdokonalili.
Viacerí hudobníci neskôr odišli do cudziny za prácou, niektorí zostarli a hrať prestali či zomreli. Kapelou otriasla aj prvá svetová vojna. Výrazné zmeny nastali v rokoch 1933 – 1937, kedy všetkých pôvodných členov dychovky vystriedali mladí hudobníci.
Mladý súbor začal samostatne vystupovať popri staršej generácii dychovky. Jeho zakladateľom bol Pavol Šabo, ktorý bol celé tri desaťročia jeho kapelníkom.
Obycká dychovka sa výraznou mierou zaslúžila o úspech spoločných osláv obyckých päťdesiatnikov. Táto milá tradícia sa koná pravidelne od roku 1969. Úspechy zaznamenala dychovka aj na rôznych regionálnych aj celoslovenských vystúpeniach. Naďalej sprevádzala aj životom v obci, napríklad v lete 2000 hrala pri podujatí, na ktorom si Obyce pripomenuli 925. výročie prvej písomnej zmienky.
Členovia dychovky
Súčasní členovia dychovej hudby hosťujú v Topoľančeku, Vozokanke, Hostianke a iných kapelách z okolia. Dnes do Obyčanky patria nasledujúci členovia: Adam Dodok (prvá krídlovka), Pavol Šabo (prvá krídlovka), Radoslav Benček (druhá krídlovka), Matej Németh (tenor), Filip Németh (barytón), Peter Partl (b klarinet), Martin Miksa (es klarinet), Jaroslav Ondrejka (druhá trumpeta), Štefan Turza (pozauna), Jakub Kozaňák (b bas), Jozef Petrovič (bicie), Eva Ondrejmišková (speváčka), Jozef Kéry (spevák).
Tomáš Holúbek