Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia
Pridajte si svoje mesto

Najväčší obraz má v Pensylvánii, robil ho trištvrte roka

Voľakedy Michal Ilečko plietol aj 12 - 14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, na makramé treba mať fyzičku.

Obraz v kombinovanej technike s názovm Slovenská karička.(Zdroj: (ČE))

Voľakedy Michal Ilečko plietol aj 12 - 14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, na makramé treba mať fyzičku.

NITRA. Nevšednou výstavou sa v Ponitrianskom múze predstavuje nitriansky umelec Michal Ilečko. Vystavuje takmer 20 diel – veľkorozmerných obrazov vytvorených techniku makramé a obrazov v kombinovanej technike akryl – makramé.

Svoju prvú výstavu v PM mal umelec v roku 2004, volala sa príznačne Čaro uzlov. Súčasná expozícia nesie názov Čisté modré nebo, v múzeu potrvá do 16. septembra.

Inšpirovali ho festivaly

Umeleckej tvorbe sa Michal Ilečko venuje už vyše 45 rokov. Sklony k výtvarnému umeniu sa u neho prejavovali už na základnej škole, kde sa vraj však so spolužiakmi na hodinách výtvarnej výchovy nudil. Nebavilo ho tvoriť na zadané témy. Popri tom ešte recitoval, písal a hral divadlo.

Na gymnáziu, ktoré skončil v roku 1963, ešte netušil, čím chce byť, ale jeho umelecké formovanie nadobúdalo jasnejšie obrysy. V štúdiu pokračoval na Pedagogickej fakulte v Nitre, kde sa zaúčal do viazania prvých uzlov, do maľovania i rezbárstva.

Po skončení PF sa začal viac venovať makramé, vyrábal drobné darčekové predmety a bytové doplnky. Neskôr začal s tvorbou väčších dekoratívnych obrazov. Podľa fotografií, ktoré robil na folklórnych festivaloch ma Myjave, Očovej, Terchovej či Východnej, vznikali jeho ručne pletené nástenné obrazy s tematikou ľudových muzikantov a tancujúcich fokloristov. Zhruba 30 výstavami sa autor dosiaľ predstavil na Slovensku a v Česku, ale až 140 jeho diel s folklórnymi motívmi sa dostalo do rôznych končín sveta – USA, Kanady, Španielska či Luxemburska. Svoj najväčší obraz Zbojnícke variácie, ktorý má na ploche 15 metrov štvorcových 11 postáv, je až v Pensylvánii. Pracoval na ňom trištvrte roka.

Symbolika v obrazoch

Na výstave v Ponitrianskom múzeu autor predstavuje veľkoplošné makramé diela i obrazy v kombinovanej technike, ktorej sa venuje najmä posledné tri roky. Sú to obrazy maľované akrylovými farbami doplnené pletenými motívmi. Keď sa chce človek naučiť robiť takéto obrazy, musí podľa autora vedieť dobre skicovať, mať nápaditosť a predstavivosť.

Výstava má názov Čisté modré nebo. Podľa umelca preto, lebo ho tak chce vidieť. Umenie by malo byť čisté ako vodná kvapka, ako nebeská obloha.

„Z námetov tu môžete vidieť folklór, tanec, ľudovú svadbu, zbojnícke motívy, poľovníctvo, rybárstvo, pastierstvo, vinohradníctvo ale aj motívy môjho vnútorného sveta. Napríklad obraz v kombinovanej technike Vďaka ti, život symbolicky približuje momenty z môjho života – srdce predstavuje moju ťažkú operáciu srdca, slnečnica a muzikanti oslavu života a chrám prezrádza, že ruský lekár Peter Verchovodko z bratislavskej kliniky, ktorý ma operoval, je pravoslávneho vyznania,“ prezradil autor.

Sisal derie prsty

Makramé sa venuje od 22 rokov, ako materiál používa sisalový špagát v kombinácii s drevom, sklom, keramikou a kovom. Hudobníkom z makramé dá do rúk vyrezané drevené hudobné nástroje – gajdy, husle, píšťalky, vinárov na obrazoch dopĺňajú drevené súdky, sklené či keramické krčiažky. „Rastlina sisal rastie v Afrike, je to pre mňa najvďačnejší materiál - dobre sa čistí a výborne sa farbí. Pracoval som aj s jutou či lykom, ktoré je také hladké. Do lykovej tašky som naložil aj 30 pív, keď sa oká roztiahli. Uzly zo sisalu, ktorý je drsný, držia najpevnejšie,“ vysvetľuje Ilečko. „Sisalový špagát však drasticky pôsobí na ruky, je hrubý, derie a páli prsty. Musíte vedieť, ako ho správne držať.“

Voľakedy umelec plietol aj 12-14 h denne, po troch bypassoch sa dnes k osnove postaví každý druhý–tretí deň na dve-tri hodinky. Hoci sa to nezdá, treba mať na to fyzičku.

Vyrobil 2,5 m vysokého fujaristu

V posledných troch rokoch sa Michal Ilečko začal venovať aj rezbárstvu. V Univerzite tretieho veku študuje tretí rok kombináciu výtvarná tvorba a ľudové remeslá. „Vlastne som sa k rezbárčine po rokoch vrátil, vidím ju jasnejšie, hlbšie. Môj otec bol rezbár, mám pre to isté vlohy, o ktorých som sám predtým nevedel,“ hovorí 67-ročný umelec, ktorý k drevu „pričuchol“ okolo tridsiatky. Rezbárske práce má zatiaľ vo svojej súkromnej galérii v Zbehoch, naposledy robil z topoľového dreva 2,5 metra vysokého fujaristu.

Michal Ilečko s najväčším obrazom výstavy - 4 m štvorcové veľkou Koštovačkou.

Vďaka ti, život.

Corgoň.

Očovské paastorále.

Prešovačka.

Nebeské pastorále. FOTKY: (ČE)


  1. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 1 987
  2. Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO) 467
  3. Nitra príde do Žitavian 393
  4. Dubajová pomôže Seredi 334
  5. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 265
  6. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 256
  7. Treťoligista má nového trénera 122
  8. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 99
  9. SFZ rozdeľuje dotácie 88
  10. Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1 73

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO)

Futbalisti FC ViOn uspeli v stredu v pohárovom zápase na ihrisku treťoligovej Beluše. Jeho ozdobou bola trefa stredopoliara hostí.

Nitra príde do Žitavian

Počas reprezentačnej prestávky na konci augusta sa zverenci Ivana Galáda predstavia na oslavách v obci pri Zlatých Moravciach.

Dubajová pomôže Seredi

Výrazná postava ženskej hádzanej sa vrátila na Slovensko.

Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave

Muž bol v sobotu na hodovej zábave, vypátrali ho až v pondelok pri potoku.

Blízke regióny

Nezvestného Dominika našli pri nákupnom centre

Jedenásťročný chlapec, po ktorom dnes intenzívne pátrala polícia, sa našiel a je v poriadku.

Dráma v Chynoranoch. Policajtom sa podarilo zachrániť samovraha

27-ročný Marián stál na streche a tvrdil, že chce skočiť.

Parkovací dom pre bicykle musia ukotviť na pilóty

Trnave sa podarilo získať eurofondy na plnoautomatický parkovací dom pre bicykle. Stáť by mal v priestore medzi železničnou a autobusovou stanicou, jeho predpokladaná cena je takmer 439-tisíc eur bez DPH.

Pomôžte: 11-ročný Dominik je nezvestný

Trnavskí policajti v týchto chvíľach pátrajú po nezvestnom 11-ročnom chlapcovi z Bieleho Kostola

Historické hradby Trnava zvýrazní ilumináciou

Nasvietená bude asi štyristo metrová časť hradieb popri frekventovanej Hlbokej ulici.

Všetky správy

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

Útočník pobodal vo fínskom Turku niekoľko ľudí, dvaja neprežili

Pri útoku utrpelo zranenia najmenej šesť ľudí.

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, hovorí pre SME podnikateľ Michal Gučík, ktorého označujú za radcu Andreja Danka.

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

Kam vyraziť